EFR 2022 – jak kształtuje się przyszłość polskiego rolnictwa
30 czerwca br. odbędzie się IV Europejskie Forum Rolnicze w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie. Podczas konferencji z udziałem polityków, ekspertów i praktyków z różnych dziedzin związanych z wsią i rolnictwem z całej Polski i Europy, poruszone zostaną najbardziej aktualne zagadnienia dot. sytuacji w rolnictwie w Unii Europejskiej. Forum będzie także okazją do tego, aby omówić wyzwania przed jakimi stoją rolnicy w związku z aktualną sytuacją geopolityczną.
Europejskie Forum Rolnicze od kilku ostatnich lat ma istotny wpływ na kształtowanie krajobrazu polskiej wsi. To platforma wymiany doświadczeń, idei, wiedzy i dobrych praktyk z obszaru rolniczego, organizowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion. EFR to także miejsce spotkań i merytorycznych dyskusji na temat kluczowych wyzwań dla branży rolno-spożywczej, corocznie organizowane w Jasionce k. Rzeszowa. W tym roku, ze względu na aktualną sytuację geopolityczną, IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w formie konferencji 30 czerwca br. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie.
Uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego spróbują poszukać odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyszłości rolnictwa:
- Jakie wyzwania stoją przed rolnictwem europejskim w obliczu wojny w Ukrainie?
- Jak będzie wyglądał handel produktami rolno-spożywczymi w najbliższym czasie?
- Co dalej z Europejskim Zielonym Ładem?
- Co z bezpieczeństwem żywności?
Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministrowie rolnictwa z Polski i krajów Unii Europejskiej, przedstawiciele rządu, organizacji producenckich oraz wiodących instytucji handlowych krajowych i zagranicznych. Rozwinięciem debat będą tematyczne panele dyskusyjne nt. nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie, reformy systemu ubezpieczeń rolniczych czy cyfryzacji obszarów wiejskich.
– Polscy rolnicy i mieszkańcy wsi stoją dzisiaj przed wieloma poważnymi wyzwaniami. Za nami okres dwuletniej pandemii, na którą nałożyła się rosnąca inflacja i wojna w Ukrainie. Konsekwencją nowej sytuacji geopolitycznej są m.in. sankcje gospodarcze nałożone na surowce z Rosji. Nowa rzeczywistość wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań, szybszych decyzji i zmian ustawodawczych – wszystkim tym zagadnieniom przyjrzymy się podczas czerwcowego spotkania. Przyszło nam gospodarować w czasach trudniejszych niż dotąd. Nie tylko polskie, ale i światowe rolnictwo wystawione zostało na ciężką próbę na skutek współczesnych zmian klimatycznych oraz uwarunkowań społeczno-ekonomicznych i politycznych. Z naszymi gości porozmawiamy o tym, jaka przyszłość kształtuje się dla europejskiego rolnictwa w kontekście zachodzących zjawisk – mówi Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
W trakcie Forum zostanie także wręczona Nagroda im. Józefa Ślisza, przyznawana organizacjom bądź osobom wyróżniającym się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich. Program Forum na stronie: https://www.forum-jasionka.pl.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.