EFR 2022 – jak kształtuje się przyszłość polskiego rolnictwa
30 czerwca br. odbędzie się IV Europejskie Forum Rolnicze w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie. Podczas konferencji z udziałem polityków, ekspertów i praktyków z różnych dziedzin związanych z wsią i rolnictwem z całej Polski i Europy, poruszone zostaną najbardziej aktualne zagadnienia dot. sytuacji w rolnictwie w Unii Europejskiej. Forum będzie także okazją do tego, aby omówić wyzwania przed jakimi stoją rolnicy w związku z aktualną sytuacją geopolityczną.
Europejskie Forum Rolnicze od kilku ostatnich lat ma istotny wpływ na kształtowanie krajobrazu polskiej wsi. To platforma wymiany doświadczeń, idei, wiedzy i dobrych praktyk z obszaru rolniczego, organizowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion. EFR to także miejsce spotkań i merytorycznych dyskusji na temat kluczowych wyzwań dla branży rolno-spożywczej, corocznie organizowane w Jasionce k. Rzeszowa. W tym roku, ze względu na aktualną sytuację geopolityczną, IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w formie konferencji 30 czerwca br. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie.
Uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego spróbują poszukać odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyszłości rolnictwa:
- Jakie wyzwania stoją przed rolnictwem europejskim w obliczu wojny w Ukrainie?
- Jak będzie wyglądał handel produktami rolno-spożywczymi w najbliższym czasie?
- Co dalej z Europejskim Zielonym Ładem?
- Co z bezpieczeństwem żywności?
Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministrowie rolnictwa z Polski i krajów Unii Europejskiej, przedstawiciele rządu, organizacji producenckich oraz wiodących instytucji handlowych krajowych i zagranicznych. Rozwinięciem debat będą tematyczne panele dyskusyjne nt. nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie, reformy systemu ubezpieczeń rolniczych czy cyfryzacji obszarów wiejskich.
– Polscy rolnicy i mieszkańcy wsi stoją dzisiaj przed wieloma poważnymi wyzwaniami. Za nami okres dwuletniej pandemii, na którą nałożyła się rosnąca inflacja i wojna w Ukrainie. Konsekwencją nowej sytuacji geopolitycznej są m.in. sankcje gospodarcze nałożone na surowce z Rosji. Nowa rzeczywistość wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań, szybszych decyzji i zmian ustawodawczych – wszystkim tym zagadnieniom przyjrzymy się podczas czerwcowego spotkania. Przyszło nam gospodarować w czasach trudniejszych niż dotąd. Nie tylko polskie, ale i światowe rolnictwo wystawione zostało na ciężką próbę na skutek współczesnych zmian klimatycznych oraz uwarunkowań społeczno-ekonomicznych i politycznych. Z naszymi gości porozmawiamy o tym, jaka przyszłość kształtuje się dla europejskiego rolnictwa w kontekście zachodzących zjawisk – mówi Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
W trakcie Forum zostanie także wręczona Nagroda im. Józefa Ślisza, przyznawana organizacjom bądź osobom wyróżniającym się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich. Program Forum na stronie: https://www.forum-jasionka.pl.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.