Europejskie Forum Rolnicze 2022 w nowej formule i w nowym miejscu
IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się 30 czerwca br. w zmienionej formule i nowym miejscu. Wydarzenie będzie miało charakter konferencyjny, a na jego lokalizację wybrano Warszawę. Zmiana miejsca Forum podyktowana jest obecną sytuacją geopolityczną oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie partnerów biznesowych, wystawców, uczestników oraz współpracowników. Dlatego też organizatorzy EFR zapraszają w tym roku przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki, jak i wszystkie zainteresowane strony, reprezentujące sektor rolnictwa, na jednodniowe spotkanie do centrum naukowo-biznesowego CEZAMAT.
Europejskie Forum Rolnicze to miejsce spotkań i merytorycznych dyskusji na temat kluczowych wyzwań dla polskiego rolnictwa, corocznie organizowane w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenia geopolityczne (przede wszystkim wojna w Ukrainie) w ostatnich tygodniach wpłynęły na decyzję organizatorów Forum – Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion, o zmianie dotychczasowej formuły Forum oraz o przeniesieniu go do nowej lokalizacji – Warszawy. IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się 30 czerwca br. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie, przy ul. Poleczki 19.
W tym roku Forum będzie miało charakter konferencyjny. Podczas wydarzenia odbędą się debaty i panele, w których wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministrowie rolnictwa z Polski i krajów Unii Europejskiej, przedstawiciele rządu, organizacji producenckich oraz wiodących instytucji handlowych krajowych i zagranicznych. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji będą sytuacja polskiego i europejskiego rolnictwa w obliczu wojny w Ukrainie oraz handel produktami rolno-spożywczymi w najbliższym czasie.
W programie przewidziano również tematyczne panele dyskusyjne z udziałem ekspertów branży rolno-spożywczej, przedstawicieli świata nauki, organizacji branżowych oraz firm związanych z sektorem. Poświęcone one będą m.in. nowoczesnym rozwiązaniom w rolnictwie, reformie systemu ubezpieczeń rolniczych czy digitalizacji obszarów wiejskich.
– Obecna sytuacja za wschodnią granicą zmusza nas do pogłębionej refleksji nad wyzwaniami stojącymi przed rolnictwem w Polsce i Unii Europejskiej. Poświęcimy temu wiele uwagi podczas tegorocznego Forum. W roli prelegentów i panelistów wystąpią wybitni polscy i zagraniczni eksperci oraz specjaliści z zakresu rolnictwa - mówi Artur Balazs, Przewodniczący Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora Forum.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.