Europejskie Forum Rolnicze 2022 – dyskusja o przyszłości europejskiego rolnictwa
Przyszłość europejskiego rolnictwa w obliczu wojny w Ukrainie, a także kształt wspólnej polityki rolnej UE będą głównymi tematami Europejskiego Forum Rolniczego 2022. W wydarzeniu udział potwierdzili Henryk Kowalczyk – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Janusz Wojciechowski – komisarz UE ds. rolnictwa, a także ministrowie resortów rolnictwa krajów środkowoeuropejskich: Czech, Litwy, Łotwy i Słowacji. Do udziału w wydarzeniu 30 czerwca br. zapraszają organizatorzy – Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.
Program tegorocznego EFR 2022 obejmuje kluczowe zagadnienia, które w najbliższych latach będą kształtowały obraz polskiej i europejskiej wsi. Podczas forum odbędą się dyskusje dot. wyzwań stojących przed rolnikami i producentami żywności w Polsce i UE, „zielonych” technologii, reformy ubezpieczeń rolniczych, „cyfrowych” potrzeb obszarów wiejskich i jego mieszkańców.
Do udziału w EFR zaproszono przedstawicieli Komisji Europejskiej, ministrów rolnictwa z Polski i krajów Unii Europejskiej, organizacji rolniczych i producenckich, instytucji naukowych oraz wiodących firm i przedsiębiorstw.
Uczestnictwo w konferencji potwierdzili dotychczas:
- Henryk Kowalczyk – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi
- Janusz Wojciechowski - komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi UE
- Zdĕnek Nekula – minister rolnictwa Republiki Czeskiej
- Kaspars Gerhards – minister rolnictwa Łotwy
- Samuel Vlčan – minister rolnictwa i rozwoju wsi Republiki Słowackiej
- Paulius Astrauskas – wiceminister rolnictwa Litwy
- Franz Fischler – były komisarz UE ds. rolnictwa
Swoją obecność zapowiedzieli również eksperci z wielu krajowych instytucji (m.in. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej, Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Polskiej Akademii Nauk). Program Forum dostępny jest na stronie: www.forum-jasionka.pl.
– Podobnie jak w poprzednich edycjach, także w tym roku gośćmi Europejskiego Forum Rolniczego będą czołowi politycy, samorządowcy, rolnicy, a także specjaliści, praktycy oraz przedstawiciele biznesu, świata nauki i gospodarki. Zaproszenie na konferencję spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony wielu środowisk. Europejskie Forum Rolnicze to otwarta platforma wymiany myśli i poglądów na tematy rolnicze, stawiająca na partnerską dyskusję z ekspertami, jak i uczestnikami. To wydarzenie, podczas którego będziemy rozmawiać o wyzwaniach stojących przed mieszkańcami wsi, o unijnej wspólnej polityce rolnej, o nowych technologiach, o tym, co jest przyszłością rozwoju polskiej i europejskiej wsi - mówi Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Rejestracji do udziału online w konferencji można dokonywać do 27 czerwca br. za pośrednictwem strony www.forum-jasionka.pl/rejestracja/.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.