Europejskie Forum Rolnicze już 17-18 marca 2022 r.
Znamy datę jednego z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej – Europejskie Forum Rolnicze, organizowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Agro Promotion - odbędzie się w dniach 17-18 marca 2022 roku. Już po raz czwarty przedstawiciele polskiej oraz międzynarodowej polityki spotkają się z rolnikami, przetwórcami i producentami rolnymi, a także samorządowcami i ekspertami, aby rozmawiać o największych wyzwaniach stojących przed rolnictwem i obszarami wiejskimi. Tematy przewodnie przyszłorocznej edycji Forum to nowa perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz wizja rozwoju krajowego handlu rolno-spożywczego.
Europejskie Forum Rolnicze to doroczna okazja do spotkań i rozmów - w jednym miejscu
- przedstawicieli rządu, Komisji Europejskiej, największych firm z sektora rolniczego i spożywczego, rolników, producentów, przetwórców, dystrybutorów i handlowców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, instytutów naukowych, organizacji oraz instytucji branżowych z całej Europy. To także możliwość zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami dedykowanymi produkcji rolnej.
IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 17-18 marca 2022 r., w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. Głównym punktem wydarzenia będzie debata nt. nowej perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej, zwłaszcza w odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu i walki ze zmianami klimatycznymi.
W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ministrowie rolnictwa z Polski
i krajów Unii Europejskiej. W drugim dniu Forum kluczowa debata poświęcona będzie możliwościom rozwoju handlu polskimi produktami rolno-spożywczymi. Wśród panelistów znajdą się przedstawiciele rządu, organizacji producenckich oraz wiodących instytucji handlowych krajowych i zagranicznych.
W programie konferencji przewidziano również tematyczne panele dyskusyjne z udziałem ekspertów branży rolno-spożywczej, przedstawicieli świata nauki, organizacji branżowych oraz firm związanych
z sektorem. Obok dyskusji prezentowane będą nowoczesne rozwiązania dla rolnictwa, przetwórstwa, produkcji i handlu rolniczego.
– Już dziś zapraszamy do uczestnictwa oraz współtworzenia kolejnej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Tradycyjnie porozmawiamy o problemach, nadziejach i wyzwaniach stojących przed polskim i europejskim rolnictwem. Dwudniowemu forum towarzyszyć będą spotkania biznesowe dotyczące bieżących zagadnień związanych z rynkiem rolno-spożywczym oraz międzynarodową wymianą towarów. W dyskusjach wiele miejsca poświęcimy temu, co najbardziej dzisiaj definiuje ten sektor – nowemu kształtowi WPR, zmianom, jakie wymusi Europejski Zielony Ład, nowym technologiom oraz trendom zachodzącym w polskim rolnictwie – mówi Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora Forum.
W poprzednich edycjach w ramach ekspozycji wystawienniczych swoje produkty i usługi zaprezentowało kilkadziesiąt firm i instytucji z sektora rolno-spożywczego. Wśród gości i prelegentów Forum byli przedstawiciele polskiej oraz europejskiej polityki, m.in. Mateusz Morawiecki – prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan – były komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Buzek
– przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, byli Ministrowie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel i Jan Krzysztof Ardanowski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Bezpłatna rejestracja na wydarzenie rozpocznie się w styczniu 2022 roku za pośrednictwem formularza na stronie www.forum-jasionka.pl/rejestracja.
***
Europejskie Forum Rolnicze to dyskusje i spotkania z udziałem przedstawicieli polskiej
i międzynarodowej polityki oraz ekspertów. To również niepowtarzalna okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej, innowacjom w rolnictwie oraz wymianie handlowej na rynku rolno-spożywczym. Forum gromadzi ponad 3000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.
Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.