Europejskie Forum Rolnicze już 17-18 marca 2022 r.

Znamy datę jednego z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej – Europejskie Forum Rolnicze, organizowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Agro Promotion - odbędzie się w dniach 17-18 marca 2022 roku. Już po raz czwarty przedstawiciele polskiej oraz międzynarodowej polityki spotkają się z rolnikami, przetwórcami i producentami rolnymi, a także samorządowcami i ekspertami, aby rozmawiać o największych wyzwaniach stojących przed rolnictwem i obszarami wiejskimi. Tematy przewodnie przyszłorocznej edycji Forum to nowa perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz wizja rozwoju krajowego handlu rolno-spożywczego.
Europejskie Forum Rolnicze to doroczna okazja do spotkań i rozmów - w jednym miejscu
- przedstawicieli rządu, Komisji Europejskiej, największych firm z sektora rolniczego i spożywczego, rolników, producentów, przetwórców, dystrybutorów i handlowców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, instytutów naukowych, organizacji oraz instytucji branżowych z całej Europy. To także możliwość zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami dedykowanymi produkcji rolnej.
IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 17-18 marca 2022 r., w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. Głównym punktem wydarzenia będzie debata nt. nowej perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej, zwłaszcza w odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu i walki ze zmianami klimatycznymi.
W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ministrowie rolnictwa z Polski
i krajów Unii Europejskiej. W drugim dniu Forum kluczowa debata poświęcona będzie możliwościom rozwoju handlu polskimi produktami rolno-spożywczymi. Wśród panelistów znajdą się przedstawiciele rządu, organizacji producenckich oraz wiodących instytucji handlowych krajowych i zagranicznych.
W programie konferencji przewidziano również tematyczne panele dyskusyjne z udziałem ekspertów branży rolno-spożywczej, przedstawicieli świata nauki, organizacji branżowych oraz firm związanych
z sektorem. Obok dyskusji prezentowane będą nowoczesne rozwiązania dla rolnictwa, przetwórstwa, produkcji i handlu rolniczego.
– Już dziś zapraszamy do uczestnictwa oraz współtworzenia kolejnej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Tradycyjnie porozmawiamy o problemach, nadziejach i wyzwaniach stojących przed polskim i europejskim rolnictwem. Dwudniowemu forum towarzyszyć będą spotkania biznesowe dotyczące bieżących zagadnień związanych z rynkiem rolno-spożywczym oraz międzynarodową wymianą towarów. W dyskusjach wiele miejsca poświęcimy temu, co najbardziej dzisiaj definiuje ten sektor – nowemu kształtowi WPR, zmianom, jakie wymusi Europejski Zielony Ład, nowym technologiom oraz trendom zachodzącym w polskim rolnictwie – mówi Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora Forum.
W poprzednich edycjach w ramach ekspozycji wystawienniczych swoje produkty i usługi zaprezentowało kilkadziesiąt firm i instytucji z sektora rolno-spożywczego. Wśród gości i prelegentów Forum byli przedstawiciele polskiej oraz europejskiej polityki, m.in. Mateusz Morawiecki – prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan – były komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Buzek
– przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, byli Ministrowie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel i Jan Krzysztof Ardanowski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Bezpłatna rejestracja na wydarzenie rozpocznie się w styczniu 2022 roku za pośrednictwem formularza na stronie www.forum-jasionka.pl/rejestracja.
***
Europejskie Forum Rolnicze to dyskusje i spotkania z udziałem przedstawicieli polskiej
i międzynarodowej polityki oraz ekspertów. To również niepowtarzalna okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej, innowacjom w rolnictwie oraz wymianie handlowej na rynku rolno-spożywczym. Forum gromadzi ponad 3000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.
Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.