Komunikaty PR

Innowacyjny „Wapniak” z Cynkometu

2022-04-29  |  10:40
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania wap ( 0.01 MB )

Nawet 10 m rozrzutu osiąga rozsiewacz nawozów „Wapniak” - tegoroczna nowość firmy Cynkomet z Czarnej Białostockiej. Całkowicie ocynkowana maszyna wyposażona jest w wagę do nawozów, a także w system monitorowania skrzyni i miernik obszaru roboczego.

Wapniak, czyli rozsiewacz przyczepiany RWN – 8000 przeznaczony jest do rozsiewania nawozów pylistych i granulowanych – głównie wapna.

- Wprowadzenie nowej maszyny rolniczej to następstwo licznych rozmów z naszymi klientami. W ich efekcie powstał nowoczesny rozsiewacz wapna, który już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem – mówi prezes Cynkometu, Mariusz Dąbrowski. 

Maszyna o ładowności 8 ton zbudowana jest na ramie z podłużnicami o wymiarach 160x80x5 mm i jednoosiowym podwoziu firmy ADR z resorami parabolicznymi. Koła mają rozstaw 1,9 m, szerokość całkowita rozsiewacza to 2,53 m, a masa własna - ok. 4 t (w zależności od wyposażenia).

Innowacyjny przenośnik

Metrowej wysokości ściany skrzyni ładunkowej wykonane są z 3-milimetrowej blachy, a podłoga z blachy o grubości 5 mm. Zamontowany na niej przenośnik dwułańcuchowy posiada gęsto rozmieszczone listwy, przyspawane do wszystkich pionowo ustawionych ogniw, co pozwala skuteczniej przesuwać materiał zgromadzony w skrzyni w kierunku tarcz rozsiewających. Przenośnik podłogowy uzyskuje napęd od koła, które zamontowane jest nad prawym kołem maszyny i dociskane do niego siłownikiem hydraulicznym.

- Dzięki temu ustawiona dawka nie zmienia się wraz ze zmianą prędkości jazdy podczas rozsiewu – mówi  konstruktor Krzysztof Kołodko. -   Po drodze nawóz jest rozdrabniany przez aktywny system AktivGruda, a następnie dociera przez sterowaną hydraulicznie zasuwę do dwóch tarcz rozsiewających.

Szerokość rozrzutu zależna jest od stopnia rozdrobnienia materiału i jego właściwości lotnych. Według informacji producenta maksymalna szerokość robocza to 10 m - tyle wynosi też szerokość opcjonalnych osłon przeciwpyłowych, które na czas transportu można złożyć. Osłony sprawdzają się głównie przy zastosowaniu nawozów pylistych, chroniąc je przed wiatrem i zmniejszając ich straty, podobnie jak plandeka skrzyni ładunkowej, która również dostępna jest w wyposażeniu opcjonalnym.

System wagowy  i monitoring

Nowa maszyna firmy Cynkomet w standardzie posiada system wagowy oparty na tensometrach. Do odczytania wagi potrzebny jest dodatkowy wyświetlacz do układu ważenia, montowany w kabinie ciągnika. Na liście wyposażenia standardowego znajdują się też dwie kamery pozwalające na podgląd wnętrza skrzyni ładunkowej i talerzy rozrzucających oraz licznik impulsów, wykorzystywany do pomiaru obszaru roboczego i przejechanej drogi. Również te informacje mogą być pokazane na wyświetlaczu.

Rozsiewacz ma własny układ hydrauliczny obejmujący pompę, filtr i zbiornik oleju. Maszyna ma również instalację hamulcową 2-przewodową z automatyczną siłą hamowania.

- Ciekawą opcją wyposażenia rozsiewacza są dwa mieszadła do nawozów mineralnych, montowane w skrzyni ładunkowej, przydatne w przypadku jednoczesnego stosowania różnych rodzajów nawozów (np. soli potasowej i superfosfatu) – dodaje Krzysztof Kołodko.

Warto dodać, że praktycznie cała konstrukcja maszyny jest ocynkowana ogniowo, co zdecydowanie lepiej niż powłoka lakiernicza, zabezpiecza ją przed szkodliwym dla stali działaniem nawozów.

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2 Biuro prasowe
2024-06-28 | 11:00

Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2

Chociaż mleko A2A2 – w przeciwieństwie do krajów zachodnich – nie jest jeszcze powszechnie dostępne w naszym kraju, dotychczasowe działania w ramach
Rolnictwo BRAK ZDJĘCIA
2024-06-18 | 11:45

Rolnictwo regeneratywne i niższy poziom emisji gazów cieplarnianych

CHICAGO, 13 czerwca 2024 – ADM (NYSE: ADM) i Bayer ogłosiły dziś rozszerzenie współpracy przewidującej wspólne działanie z rolnikami w celu dalszego rozwoju stosowania regeneratywnych praktyk rolniczych w Europie. W
Rolnictwo Mars publikuje wielomilionowy plan zrównoważonego mleczarstwa
2024-06-14 | 07:59

Mars publikuje wielomilionowy plan zrównoważonego mleczarstwa

„Muuuwimy o mlecznej rewolucji” (Moo’ving Dairy Forward) Nowy plan redukcji metanu w ramach ambicji Neutralności Emisyjnej (Net Zero) do 2050

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.