Komunikaty PR

Mechaniczne zwalczanie szkodników roślin i ślimaków zamiast pestycydów

2021-05-28  |  13:55
Biuro prasowe

Stosowanie ekologicznych i naturalnych metod zwalczania szkodników roślin pozwala uniknąć wszystkich skutków ubocznych, które powodują pestycydy. Są nimi m.in.  oddziaływanie mutagenne, kancerogenne i neurotoksyczne oraz niszczenie organizmów pożytecznych w lasach, ogrodach i uprawach rolnych.

 

Czy możliwe jest mechaniczne zwalczanie szkodników roślin?

 

Sposobem na likwidację szkodników roślin i żerujących na uprawach ślimaków jest stosowanie w produkcji rolnej naturalnych minerałów. Minerały skalne są przyszłością rolnictwa. Dlaczego? Przykładem jest Eco-plon Volcanic Minerals, czyli kompozycja minerałów wulkanicznych, która w naturalny sposób zwalcza mszyce, gąsienice, chrząszcze, mączlika szklarniowego i warzywnego, przędziorki, stonkę ziemniaczaną, pędraki i nicienie i inne. A co najważniejsze przy najbliższym deszczu lub podlewaniu produkt spłynie z roślin i użyźni glebę. W ten sposób chroni również uprawy przed żerującymi na nich ślimakami.

 

Szkodniki i pożyteczne owady

Owady i ich postacie larwalne oddychają przez system rozgałęzionych tchawek, do których powietrze dostaje się przez przetchlinki – otwory umieszczone na tułowiu i odwłoku. Po opyleniu roślin, na których żerują, części mikronowe środka zatykają przetchlinki w wyniku czego owady i ich larwy giną. Środek nie działa na osłonkę chitynową jaj. Znając gatunek szkodników żerujących na roślinach i ich okres wylęgania, opylanie należy powtórzyć.

Chroniąc pożyteczne owady np. pszczoły – należy opylanie stosować w godzinach porannych przed wylotem pszczół lub po zachodzie słońca, kiedy powróciły już do uli lub swoich gniazd. Gleba nawożona kompozycją minerałów wulkanicznych stwarza ochronę korzenia przed atakowaniem i niszczeniem przez różnego rodzaju pędraki czy postacie larwalne owadów żyjących w glebie.

I ślimaki

W przypadku ślimaków – mimo że są to części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych to rozpylone, tworzą powierzchnię zarówno na roślinie, jak i na glebie zbyt ostrą dla stopy ślimaków - po prostu uciekają i nie wchodzą na ten obszar.

W ramach projektu były robione doświadczenia na grządkach kapusty. Na działce, gdzie była stosowana kompozycja minerałów wulkanicznych ślimaki nie wchodziły i nie żerowały. A na działce, gdzie stosowano inne nawozy – ślimaki swobodnie wchodziły i żerowały.

Dlaczego kompozycja minerałów wulkanicznych?

Części mikronowe nawozu są zbyt ostre dla przewodu pokarmowego larw owadów, przez co kaleczą go, w ten sposób je niszcząc. Części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych, w postaci pylistej posiadają na swojej powierzchni ładunki elektryczne ujemne. Natomiast bakterie, wirusy, grzyby i metale ciężkie znajdujące się w glebie posiadają ładunki elektryczne dodatnie. W wyniku takiej sytuacji części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych przyciągają i pochłaniają negatywne bakterie gnilne, wirusy, grzyby, metale ciężkie. W ten sposób mikroorganizmy o działaniu negatywnym dla gleby i korzenia roślin są neutralizowane.

W takich warunkach pozytywne mikroorganizmy mają możliwość kontrolowania procesów gnilnych w glebie. Po okresie jednego roku zaobserwowano mniejszą zawartość metali ciężkich w glebie (o 25- 30% zmniejszyły się wartości arsenu, ołowiu, kadmu, rtęci), mniejszą zawartość patogenów chorobotwórczych, żyjących w glebie (o 20-40% mniej). Rośliny były dorodne, a ich wzrost i rozwój przebiegał w prawidłowy sposób. Dlatego, że kompozycje minerałów zawierają zbawienny dla roślin krzem.

 

Jakie są jeszcze zalety?

Kompozycja minerałów wulkanicznych jest nietoksyczna, przyjazna dla środowiska, ekologiczna. Część środka, który opadnie po opyleniu stanowi nawóz i użyźnia glebę. Eco-Plon Volcanic Minerals jest produktem naturalnym, więc nie wymaga okresów karencji. Oznacza to, że po opłukaniu warzyw lub owoców z pyłu nadają się one do spożycia.

W przypadku rozpylania na większe powierzchnie powinno się stosować maski z gazy lub włókniny w celu ochrony układu oddechowego przed drobinami pyłu oraz okulary chroniące oczy przed podrażnieniem błon śluzowych pyłami. Dawkowanie wynosi 1 tonę na hektar.

Autorem artykułu jest Genowefa Laskowska, autor wynalazku Eco-Plon Volcanic Minerals.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom? Biuro prasowe
2024-03-28 | 12:00

Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom?

Rozpoczął się sezon wiosenny, który przynosi ze sobą nie tylko kolorowe kwiaty, ale także wyzwania dla branży. Niepewna pogoda i wymagająca sytuacja na rynku skłania
Rolnictwo DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju
2024-02-19 | 10:00

DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju

Kondycja zdrowotna społeczeństw oraz stan planety stanowią nierozerwalny związek – kierując się takim podejściem, firma w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizowała
Rolnictwo Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone
2024-02-05 | 15:00

Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone

W 100% gospodarstw dostarczających  mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone w Polsce zrealizowano audyt poziomu wdrożenia praktyk rolnictwa regeneratywnego. Tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.