Komunikaty PR

Mechaniczne zwalczanie szkodników roślin i ślimaków zamiast pestycydów

2021-05-28  |  13:55
Biuro prasowe

Stosowanie ekologicznych i naturalnych metod zwalczania szkodników roślin pozwala uniknąć wszystkich skutków ubocznych, które powodują pestycydy. Są nimi m.in.  oddziaływanie mutagenne, kancerogenne i neurotoksyczne oraz niszczenie organizmów pożytecznych w lasach, ogrodach i uprawach rolnych.

 

Czy możliwe jest mechaniczne zwalczanie szkodników roślin?

 

Sposobem na likwidację szkodników roślin i żerujących na uprawach ślimaków jest stosowanie w produkcji rolnej naturalnych minerałów. Minerały skalne są przyszłością rolnictwa. Dlaczego? Przykładem jest Eco-plon Volcanic Minerals, czyli kompozycja minerałów wulkanicznych, która w naturalny sposób zwalcza mszyce, gąsienice, chrząszcze, mączlika szklarniowego i warzywnego, przędziorki, stonkę ziemniaczaną, pędraki i nicienie i inne. A co najważniejsze przy najbliższym deszczu lub podlewaniu produkt spłynie z roślin i użyźni glebę. W ten sposób chroni również uprawy przed żerującymi na nich ślimakami.

 

Szkodniki i pożyteczne owady

Owady i ich postacie larwalne oddychają przez system rozgałęzionych tchawek, do których powietrze dostaje się przez przetchlinki – otwory umieszczone na tułowiu i odwłoku. Po opyleniu roślin, na których żerują, części mikronowe środka zatykają przetchlinki w wyniku czego owady i ich larwy giną. Środek nie działa na osłonkę chitynową jaj. Znając gatunek szkodników żerujących na roślinach i ich okres wylęgania, opylanie należy powtórzyć.

Chroniąc pożyteczne owady np. pszczoły – należy opylanie stosować w godzinach porannych przed wylotem pszczół lub po zachodzie słońca, kiedy powróciły już do uli lub swoich gniazd. Gleba nawożona kompozycją minerałów wulkanicznych stwarza ochronę korzenia przed atakowaniem i niszczeniem przez różnego rodzaju pędraki czy postacie larwalne owadów żyjących w glebie.

I ślimaki

W przypadku ślimaków – mimo że są to części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych to rozpylone, tworzą powierzchnię zarówno na roślinie, jak i na glebie zbyt ostrą dla stopy ślimaków - po prostu uciekają i nie wchodzą na ten obszar.

W ramach projektu były robione doświadczenia na grządkach kapusty. Na działce, gdzie była stosowana kompozycja minerałów wulkanicznych ślimaki nie wchodziły i nie żerowały. A na działce, gdzie stosowano inne nawozy – ślimaki swobodnie wchodziły i żerowały.

Dlaczego kompozycja minerałów wulkanicznych?

Części mikronowe nawozu są zbyt ostre dla przewodu pokarmowego larw owadów, przez co kaleczą go, w ten sposób je niszcząc. Części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych, w postaci pylistej posiadają na swojej powierzchni ładunki elektryczne ujemne. Natomiast bakterie, wirusy, grzyby i metale ciężkie znajdujące się w glebie posiadają ładunki elektryczne dodatnie. W wyniku takiej sytuacji części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych przyciągają i pochłaniają negatywne bakterie gnilne, wirusy, grzyby, metale ciężkie. W ten sposób mikroorganizmy o działaniu negatywnym dla gleby i korzenia roślin są neutralizowane.

W takich warunkach pozytywne mikroorganizmy mają możliwość kontrolowania procesów gnilnych w glebie. Po okresie jednego roku zaobserwowano mniejszą zawartość metali ciężkich w glebie (o 25- 30% zmniejszyły się wartości arsenu, ołowiu, kadmu, rtęci), mniejszą zawartość patogenów chorobotwórczych, żyjących w glebie (o 20-40% mniej). Rośliny były dorodne, a ich wzrost i rozwój przebiegał w prawidłowy sposób. Dlatego, że kompozycje minerałów zawierają zbawienny dla roślin krzem.

 

Jakie są jeszcze zalety?

Kompozycja minerałów wulkanicznych jest nietoksyczna, przyjazna dla środowiska, ekologiczna. Część środka, który opadnie po opyleniu stanowi nawóz i użyźnia glebę. Eco-Plon Volcanic Minerals jest produktem naturalnym, więc nie wymaga okresów karencji. Oznacza to, że po opłukaniu warzyw lub owoców z pyłu nadają się one do spożycia.

W przypadku rozpylania na większe powierzchnie powinno się stosować maski z gazy lub włókniny w celu ochrony układu oddechowego przed drobinami pyłu oraz okulary chroniące oczy przed podrażnieniem błon śluzowych pyłami. Dawkowanie wynosi 1 tonę na hektar.

Autorem artykułu jest Genowefa Laskowska, autor wynalazku Eco-Plon Volcanic Minerals.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW? Biuro prasowe
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,
Rolnictwo Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
2024-11-26 | 15:30

Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa

Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.