Komunikaty PR

Mechaniczne zwalczanie szkodników roślin i ślimaków zamiast pestycydów

2021-05-28  |  13:55
Biuro prasowe

Stosowanie ekologicznych i naturalnych metod zwalczania szkodników roślin pozwala uniknąć wszystkich skutków ubocznych, które powodują pestycydy. Są nimi m.in.  oddziaływanie mutagenne, kancerogenne i neurotoksyczne oraz niszczenie organizmów pożytecznych w lasach, ogrodach i uprawach rolnych.

 

Czy możliwe jest mechaniczne zwalczanie szkodników roślin?

 

Sposobem na likwidację szkodników roślin i żerujących na uprawach ślimaków jest stosowanie w produkcji rolnej naturalnych minerałów. Minerały skalne są przyszłością rolnictwa. Dlaczego? Przykładem jest Eco-plon Volcanic Minerals, czyli kompozycja minerałów wulkanicznych, która w naturalny sposób zwalcza mszyce, gąsienice, chrząszcze, mączlika szklarniowego i warzywnego, przędziorki, stonkę ziemniaczaną, pędraki i nicienie i inne. A co najważniejsze przy najbliższym deszczu lub podlewaniu produkt spłynie z roślin i użyźni glebę. W ten sposób chroni również uprawy przed żerującymi na nich ślimakami.

 

Szkodniki i pożyteczne owady

Owady i ich postacie larwalne oddychają przez system rozgałęzionych tchawek, do których powietrze dostaje się przez przetchlinki – otwory umieszczone na tułowiu i odwłoku. Po opyleniu roślin, na których żerują, części mikronowe środka zatykają przetchlinki w wyniku czego owady i ich larwy giną. Środek nie działa na osłonkę chitynową jaj. Znając gatunek szkodników żerujących na roślinach i ich okres wylęgania, opylanie należy powtórzyć.

Chroniąc pożyteczne owady np. pszczoły – należy opylanie stosować w godzinach porannych przed wylotem pszczół lub po zachodzie słońca, kiedy powróciły już do uli lub swoich gniazd. Gleba nawożona kompozycją minerałów wulkanicznych stwarza ochronę korzenia przed atakowaniem i niszczeniem przez różnego rodzaju pędraki czy postacie larwalne owadów żyjących w glebie.

I ślimaki

W przypadku ślimaków – mimo że są to części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych to rozpylone, tworzą powierzchnię zarówno na roślinie, jak i na glebie zbyt ostrą dla stopy ślimaków - po prostu uciekają i nie wchodzą na ten obszar.

W ramach projektu były robione doświadczenia na grządkach kapusty. Na działce, gdzie była stosowana kompozycja minerałów wulkanicznych ślimaki nie wchodziły i nie żerowały. A na działce, gdzie stosowano inne nawozy – ślimaki swobodnie wchodziły i żerowały.

Dlaczego kompozycja minerałów wulkanicznych?

Części mikronowe nawozu są zbyt ostre dla przewodu pokarmowego larw owadów, przez co kaleczą go, w ten sposób je niszcząc. Części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych, w postaci pylistej posiadają na swojej powierzchni ładunki elektryczne ujemne. Natomiast bakterie, wirusy, grzyby i metale ciężkie znajdujące się w glebie posiadają ładunki elektryczne dodatnie. W wyniku takiej sytuacji części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych przyciągają i pochłaniają negatywne bakterie gnilne, wirusy, grzyby, metale ciężkie. W ten sposób mikroorganizmy o działaniu negatywnym dla gleby i korzenia roślin są neutralizowane.

W takich warunkach pozytywne mikroorganizmy mają możliwość kontrolowania procesów gnilnych w glebie. Po okresie jednego roku zaobserwowano mniejszą zawartość metali ciężkich w glebie (o 25- 30% zmniejszyły się wartości arsenu, ołowiu, kadmu, rtęci), mniejszą zawartość patogenów chorobotwórczych, żyjących w glebie (o 20-40% mniej). Rośliny były dorodne, a ich wzrost i rozwój przebiegał w prawidłowy sposób. Dlatego, że kompozycje minerałów zawierają zbawienny dla roślin krzem.

 

Jakie są jeszcze zalety?

Kompozycja minerałów wulkanicznych jest nietoksyczna, przyjazna dla środowiska, ekologiczna. Część środka, który opadnie po opyleniu stanowi nawóz i użyźnia glebę. Eco-Plon Volcanic Minerals jest produktem naturalnym, więc nie wymaga okresów karencji. Oznacza to, że po opłukaniu warzyw lub owoców z pyłu nadają się one do spożycia.

W przypadku rozpylania na większe powierzchnie powinno się stosować maski z gazy lub włókniny w celu ochrony układu oddechowego przed drobinami pyłu oraz okulary chroniące oczy przed podrażnieniem błon śluzowych pyłami. Dawkowanie wynosi 1 tonę na hektar.

Autorem artykułu jest Genowefa Laskowska, autor wynalazku Eco-Plon Volcanic Minerals.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Resort rolnictwa zapowiedział kontynuację dofinansowywania ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób zakaźnych, rozpoczętego w 2025 roku. Dopłata ponownie wyniesie 70
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Kongres Rady Podatkowej

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.

Przemysł

Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.