PROSTE METODY NA SKUTECZNY ZABIEG I EFEKTYWNE ODŻYWIANIE ROŚLIN UPRAWNYCH
Coraz częściej niesprzyjające warunki pogodowe występujące w okresie wegetacyjnym roślin są powodem, który w sposób ciągły zmusza branżę rolniczą do tworzenia nowych, a ulepszania już istniejących, środków mających na celu zminimalizowanie bądź ograniczenie negatywnych skutków, jakie niesie za sobą przebieg pogody. Obecnie na rynku dostępne są produkty, których działanie znacznie poprawia efektywność stosowanych zabiegów, dostarczając im niezbędnych składników pokarmowych, szczególnie w początkowym okresie rozwoju roślin. W jaki sposób je dobierać oraz stosować, aby przyniosły wymierne i satysfakcjonujące efekty?
Stosowanie dotychczasowych znanych rozwiązań nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, dlatego warto przyjrzeć się nowościom wprowadzanym na rynek. Producenci, opracowując najnowsze fabrykaty, kierują się aktualnymi badaniami rynku, ale również wiedzą o zmianach klimatu. Realnym zagrożeniem, które przez ostatnie lata powodowało znaczne straty w plonach roślin uprawnych są coraz to częstsze okresy posuszne, będące elementem suszy hydrologicznej występującej na znacznym terenie Polski. Produktami doskonale wspierającymi pobieranie składników odżywczych z nawozów oraz przemianę wodną roślin są kondycjonery wody.
W procedurę aplikowania środków ochrony, a także nawozów dolistnych jest wpisane ryzyko utraty części ich substancji czynnej i składników pokarmowych stosowanego produktu, wynikające z niewłaściwego przygotowania cieczy roboczej. Konsekwencją tego jest ograniczona skuteczność wykonywanego zabiegu, w trakcie którego znaczna część oprysku zamiast pozostać na roślinie i być przez nią pobrana, w bardzo łatwy sposób trafia do gleby, a potem do wód gruntowych. Prowadzi to do potencjalnych skażeń środowiska. Przekłada się to również na ekonomię danego gospodarstwa. Stosowanie kondycjonerów pozwala ograniczyć wspomniane straty, eliminując zagrożenia i podnosząc skuteczność zabiegów.
– Kondycjonery stały się nieodłącznym elementem zabiegów ochronnych wykonywanych na plantacjach w Polsce i całym świecie, a świadczy o tym chociażby wzrost zainteresowania naszym płynnym nawozem kondycjonującym wodę, jakim jest MI6. Jako firma Agrami opracowujemy i dostarczamy naszym klientom w Polsce, jak również za granicą, całą gamę innowacyjnych produktów poprawiających opłacalność produkcji danego gospodarstwa i wpływających pozytywnie na prawidłowy rozwój roślin przy wciąż zmieniających się warunkach klimatycznych – mówi Marek Różniak, producent nawozów marki Agrami.
Dobór preparatu powinien być oparty o wcześniejszą analizę zapotrzebowania uprawianego gatunku rośliny na poszczególne składniki pokarmowe oraz sprawdzeniu wartości pH wody czy też cieczy roboczej w opryskiwaczu. Płynny nawóz wieloskładnikowy MI6 będący tylko częścią oferty firmy Agrami, czołowego producenta nawozów dolistnych, oprócz zapewnienia optymalnej wartości pH cieczy użytkowej (zawiera indykator), dostarcza również roślinie niezbędne składniki pokarmowe potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, takie jak: azot, fosfor, siarkę i magnez. Badania potwierdziły zminimalizowanie strat składników pokarmowych podczas wykonywanych zabiegów, lepsze pobranie ich przez roślinę, a także zwiększenie odporności na stres roślin spowodowany występującymi okresami posuchy oraz niskimi temperaturami w trakcie okresu wegetacji. Wzbogacony został również o właściwości adiuwantu, co wspomaga skuteczność działania aplikowanej substancji czynnej stosowanego środka.
Kondycjonery wody mogą być stosowane zarówno w uprawach rolniczych, jak i ogrodniczych. Poprawiają jakość wody do zabiegów ochrony roślin oraz ułatwiają wnikanie składników pokarmowych i substancji czynnych do roślin. Ich stosowanie poprawi skuteczność oprysku oraz przyniesie korzyści ekonomiczne.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.