Rolnicy skorzystają z fotowoltaiki. Erato Energy zainstaluje panele członkom SM
Producenci rolni zrzeszeni w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita będą mogli udoskonalić swoje gospodarstwo o nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne. Technologię i rozwiązania uszyte na miarę dostarczy Erato Energy.
Rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne klimatowi
Spółdzielnia wspiera swoich członków w modernizacjach i poprawie jakości produkcji mleka. To właśnie dlatego tak chętnie angażuje się w inicjatywy umożliwiające produkcję ekologiczną. Również rolnicy stanęli dziś przed wyzwaniem sprostania wymaganiom polityki klimatycznej. Ci, którzy wcześniej się wahali nad zasilaniem gospodarstw z OZE, teraz przestają mieć wybór – ceny energii rosną w przerażającym tempie, a sytuacja geopolityczna sprawiła, że zastały nas okoliczności, w których dostawy energii mogą być zachwiane. Do tego dochodzi coraz większa świadomość konsumentów, którzy zwracają uwagę na pochodzenie żywności i ekologię.
15 tys. producentów rolnych
SM Mlekovita jest dziś największą firmą mleczarską w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada 22 zakłady produkcyjne, przerabia średnio 8 mln litrów mleka w ciągu doby, a jej produkty trafiają aż do 167 krajów. Spółdzielnia odbiera mleko od 15 tysięcy rolników.
Kontrakt będzie realizowany przez Erato Energy S.A. we współpracy z EP Energia S.A. Umowa pomiędzy stronami została zawarta 17 marca 2022 r., przy czym Erato Energy będzie jedynym wykonawcą.
Erato Energy to firma działająca na terenie całego kraju, zajmująca się dobieraniem i montażem fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii, a także pozyskiwaniem finansowania. Zgodnie z umową, Spółdzielnia będzie informować oraz rekomendować zrzeszonym producentom skorzystanie z oferty Erato Energy. W tym zakresie SM Mlekovita nie będzie współpracować w tym zakresie z żadnymi innymi podmiotami.
Doświadczenie i zaplecze pozwolą realizować duże projekty
Tym, co przesądziło o wyborze wykonawcy, było przede wszystkim doświadczenie.
– Aby sprostać temu zadaniu, potrzebne jest odpowiednie zaplecze kadrowo-techniczne i kompetencje, które zgromadziliśmy dzięki przeprowadzonym dotychczas realizacjom. Naszym celem jest zapewnienie producentom rolnym optymalnych warunków do rozwoju oraz najwyższej jakości. Nie możemy też pomijać tak istotnego czynnika, jakim jest dostosowanie się do celów klimatycznych – tłumaczy Krzysztof Kłysz, Wiceprezes Zarządu Erato Energy.
Coraz popularniejsze w Polsce stają się ekologiczne i nowoczesne gospodarstwa rolne. Fotowoltaika to kolejny krok w stronę podwyższenia standardów produkcji żywności, ale jednocześnie sposób na oszczędności dla rolników i częściowe uniezależnienie się od cen energii z sieci. To z kolei pozwala inwestować w inne technologie, które podniosą jakość oferowanych produktów.
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.