Rolnicy skorzystają z fotowoltaiki. Erato Energy zainstaluje panele członkom SM
Producenci rolni zrzeszeni w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita będą mogli udoskonalić swoje gospodarstwo o nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne. Technologię i rozwiązania uszyte na miarę dostarczy Erato Energy.
Rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne klimatowi
Spółdzielnia wspiera swoich członków w modernizacjach i poprawie jakości produkcji mleka. To właśnie dlatego tak chętnie angażuje się w inicjatywy umożliwiające produkcję ekologiczną. Również rolnicy stanęli dziś przed wyzwaniem sprostania wymaganiom polityki klimatycznej. Ci, którzy wcześniej się wahali nad zasilaniem gospodarstw z OZE, teraz przestają mieć wybór – ceny energii rosną w przerażającym tempie, a sytuacja geopolityczna sprawiła, że zastały nas okoliczności, w których dostawy energii mogą być zachwiane. Do tego dochodzi coraz większa świadomość konsumentów, którzy zwracają uwagę na pochodzenie żywności i ekologię.
15 tys. producentów rolnych
SM Mlekovita jest dziś największą firmą mleczarską w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada 22 zakłady produkcyjne, przerabia średnio 8 mln litrów mleka w ciągu doby, a jej produkty trafiają aż do 167 krajów. Spółdzielnia odbiera mleko od 15 tysięcy rolników.
Kontrakt będzie realizowany przez Erato Energy S.A. we współpracy z EP Energia S.A. Umowa pomiędzy stronami została zawarta 17 marca 2022 r., przy czym Erato Energy będzie jedynym wykonawcą.
Erato Energy to firma działająca na terenie całego kraju, zajmująca się dobieraniem i montażem fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii, a także pozyskiwaniem finansowania. Zgodnie z umową, Spółdzielnia będzie informować oraz rekomendować zrzeszonym producentom skorzystanie z oferty Erato Energy. W tym zakresie SM Mlekovita nie będzie współpracować w tym zakresie z żadnymi innymi podmiotami.
Doświadczenie i zaplecze pozwolą realizować duże projekty
Tym, co przesądziło o wyborze wykonawcy, było przede wszystkim doświadczenie.
– Aby sprostać temu zadaniu, potrzebne jest odpowiednie zaplecze kadrowo-techniczne i kompetencje, które zgromadziliśmy dzięki przeprowadzonym dotychczas realizacjom. Naszym celem jest zapewnienie producentom rolnym optymalnych warunków do rozwoju oraz najwyższej jakości. Nie możemy też pomijać tak istotnego czynnika, jakim jest dostosowanie się do celów klimatycznych – tłumaczy Krzysztof Kłysz, Wiceprezes Zarządu Erato Energy.
Coraz popularniejsze w Polsce stają się ekologiczne i nowoczesne gospodarstwa rolne. Fotowoltaika to kolejny krok w stronę podwyższenia standardów produkcji żywności, ale jednocześnie sposób na oszczędności dla rolników i częściowe uniezależnienie się od cen energii z sieci. To z kolei pozwala inwestować w inne technologie, które podniosą jakość oferowanych produktów.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.