Komunikaty PR

Sen4CAP – nowe rozwiązanie na CREODIAS.EU dla wsparcia monitoringu upraw

2020-04-01  |  01:00
Biuro prasowe

W ramach polityki rozwoju Unia Europejska wspiera poszczególne sektory rynku. W przypadku rolnictwa jest to m.in. zapewnienie dostępu do zdjęć satelitarnych, umożliwiających monitorowanie i zarządzanie uprawami, a także optymalizację produkcji rolnej. Nowa koncepcja monitorowania w celu kontroli wydatkowania funduszy wsparcia wspólnej polityki rolnej (WPR) polega na zastąpieniu dotychczasowego modelu, opartego na losowej weryfikacji próbek upraw, pełną oceną upraw na całym kontrolowanym obszarze, za pomocą analiz wykonanych na podstawie zdjęć satelitarnych.

Gotowe rozwiązanie, szybkie wdrożenie

Firma CloudFerro, która jest operatorem chmury obliczeniowej CREODIAS, wprowadziła dla użytkowników platformy nowe rozwiązanie, Sen4CAP (skrót od nazwy konstelacji europejskich satelitów: Sentinel oraz Common Agricultural Policy, czyli Wspólnej Polityki Rolnej).

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na zdjęcia satelitarne dla nowoczesnego rolnictwa, wdrożyliśmy na naszej platformie CREODIAS.EU rozwiązanie Sen4CAP. Jest to oprogramowanie open source, które oferujemy jako rozwiązanie typu SaaS (software as a service), przeznaczone specjalnie dla monitoringu upraw rolnych i zaprojektowane do działania w środowisku chmurowym – wyjaśnia Marcin Białecki, Product Manager z CloudFerro i dodaje: – Użytkownicy naszej platformy DIAS mogą teraz korzystać z bezpośredniego dostępu do pełnego repozytorium danych satelitarnych przydatnych w agrobiznesie, wykorzystując jednocześnie możliwości przetwarzania chmury obliczeniowej, przez co bardzo skracają  czas potrzebny do uruchomienia rozwiązania i uzyskania wyników.

To kolejny krok w upowszechnianiu wykorzystania zdjęć satelitarnych w rolnictwie, które według ostatniego raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, czyli unijnej instytucji zajmującej się kontrolą realizacji europejskiego budżetu, ciągle nie jest zbyt popularne. Z opublikowanego niedawno sprawozdania wynika, że chociaż dotychczas Komisja Europejska kładła spory nacisk na stosowanie nowych technologii obrazowania w monitorowaniu rolnictwa, to są one wykorzystane w dość ograniczonym stopniu. Mimo, że obrazowanie satelitarne okazuje się obecnie najlepszym sposobem monitorowania upraw i wspomagania zarządzania wspólną polityką rolną UE.

Obrazowanie satelitarne zalecane przez Trybunał Obrachunkowy

W ostatnich latach UE promowała wykorzystanie danych satelitarnych w ustalaniu wysokości bezpośredniej pomocy dla rolników. W październiku 2018 roku Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska rozpoczęły projekt, w ramach którego zachęcały państwa członkowskie do szerokiego wykorzystania zdjęć z satelitów Sentinel-1 i Sentinel-2 udostępnianych w ramach DIAS-ów, czyli platform Data and Information Access Systems.

Hiszpańskie rolne agencje płatnicze już mają doświadczenie w korzystaniu z platformy CREODIAS w celu monitorowania upraw rolnych. Platforma zapewniła dostęp do zdjęć w wysokiej rozdzielczości z czujników Sentinel-1 i -2, a także moc obliczeniową oraz repozytorium danych do dalszych analiz.

Będąc operatorem platformy CREODIAS, przez ostatnie miesiące aktywnie wspieraliśmy wykorzystywanie danych satelitarnych przez europejskie, m.in. hiszpańskie, agencje płatnicze – mówi Przemysław Mujta, Menadżer Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro. – Do końca 2019 roku dostarczyliśmy w sumie ponad 32 000 zdjęć oraz umożliwialiśmy przechowywanie i przetwarzanie danych informacyjnych na temat monitorowanych upraw. Wszystkie agencje zaangażowane w projekt korzystały z chmury obliczeniowej na platformie CREODIAS. Ten projekt udowodnił, że DIASy i ich zasoby są świetnym narzędziem do monitorowania wspólnej polityki rolnej. Zautomatyzowana ocena gruntów za pomocą narzędzi opartych na wysokiej jakości zdjęciach z kosmosu, dostępnych niemal w czasie rzeczywistym, umożliwia agencjom dostęp do aktualnych informacji i błyskawiczne działanie. To oszczędność czasu, pieniędzy oraz objęcie kontrolą wszystkich upraw rolnych – dodaje Przemysław Mujta.

Teraz, dla agencji rolnych stosujących rozwiązanie Sen4CAP, wykorzystanie danych satelitarnych będzie jeszcze łatwiejsze i szybsze.

Dane dostarczane przez satelity mają jednak o wiele większy potencjał, niż tylko wykorzystanie w monitoringu i systemach kontroli upraw. Analiza stanu plantacji wsparta danymi meteorologicznymi pozwala na optymalne zaplanowanie nawadniania i nawożenia, a także kontrolę upraw pod kątem chorób roślin i działalności szkodników. Zdjęcia satelitarne o dużej rozdzielczości mogą dodatkowo wspomagać hodowców zwierząt, dostarczając historycznych oraz aktualnych informacji na temat liczebności czy kondycji osobników w stadach. Rolnictwo precyzyjne, czyli korzystające z najnowszych osiągnięć technologicznych, ma ogromny potencjał w optymalizacji produkcji rolnej.

Kontrolerzy Trybunału Obrachunkowego zalecają, by Komisja Europejska promowała obrazowanie satelitarne jako główny sposób kontroli stosowany przez agencje płatnicze. Agencje te będą wykorzystywać efekt synergii w zakresie pozyskiwania, magazynowania i przetwarzania danych satelitarnych. Warto zaznaczyć, że obecnie trwają intensywne prace nad kształtem nowej wspólnej polityki rolnej na lata 2021–2027.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie Biuro prasowe
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,
Rolnictwo Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
2024-11-26 | 15:30

Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa

Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę
Rolnictwo Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
2024-10-29 | 14:00

Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ

Współczesne rolnictwo stale poszukuje rozwiązań, które jednocześnie zwiększają plonowanie upraw i są przyjazne dla środowiska. Na tym tle wyróżnia się technologia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.