Komunikaty PR

Sen4CAP – nowe rozwiązanie na CREODIAS.EU dla wsparcia monitoringu upraw

2020-04-01  |  01:00
Biuro prasowe

W ramach polityki rozwoju Unia Europejska wspiera poszczególne sektory rynku. W przypadku rolnictwa jest to m.in. zapewnienie dostępu do zdjęć satelitarnych, umożliwiających monitorowanie i zarządzanie uprawami, a także optymalizację produkcji rolnej. Nowa koncepcja monitorowania w celu kontroli wydatkowania funduszy wsparcia wspólnej polityki rolnej (WPR) polega na zastąpieniu dotychczasowego modelu, opartego na losowej weryfikacji próbek upraw, pełną oceną upraw na całym kontrolowanym obszarze, za pomocą analiz wykonanych na podstawie zdjęć satelitarnych.

Gotowe rozwiązanie, szybkie wdrożenie

Firma CloudFerro, która jest operatorem chmury obliczeniowej CREODIAS, wprowadziła dla użytkowników platformy nowe rozwiązanie, Sen4CAP (skrót od nazwy konstelacji europejskich satelitów: Sentinel oraz Common Agricultural Policy, czyli Wspólnej Polityki Rolnej).

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na zdjęcia satelitarne dla nowoczesnego rolnictwa, wdrożyliśmy na naszej platformie CREODIAS.EU rozwiązanie Sen4CAP. Jest to oprogramowanie open source, które oferujemy jako rozwiązanie typu SaaS (software as a service), przeznaczone specjalnie dla monitoringu upraw rolnych i zaprojektowane do działania w środowisku chmurowym – wyjaśnia Marcin Białecki, Product Manager z CloudFerro i dodaje: – Użytkownicy naszej platformy DIAS mogą teraz korzystać z bezpośredniego dostępu do pełnego repozytorium danych satelitarnych przydatnych w agrobiznesie, wykorzystując jednocześnie możliwości przetwarzania chmury obliczeniowej, przez co bardzo skracają  czas potrzebny do uruchomienia rozwiązania i uzyskania wyników.

To kolejny krok w upowszechnianiu wykorzystania zdjęć satelitarnych w rolnictwie, które według ostatniego raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, czyli unijnej instytucji zajmującej się kontrolą realizacji europejskiego budżetu, ciągle nie jest zbyt popularne. Z opublikowanego niedawno sprawozdania wynika, że chociaż dotychczas Komisja Europejska kładła spory nacisk na stosowanie nowych technologii obrazowania w monitorowaniu rolnictwa, to są one wykorzystane w dość ograniczonym stopniu. Mimo, że obrazowanie satelitarne okazuje się obecnie najlepszym sposobem monitorowania upraw i wspomagania zarządzania wspólną polityką rolną UE.

Obrazowanie satelitarne zalecane przez Trybunał Obrachunkowy

W ostatnich latach UE promowała wykorzystanie danych satelitarnych w ustalaniu wysokości bezpośredniej pomocy dla rolników. W październiku 2018 roku Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska rozpoczęły projekt, w ramach którego zachęcały państwa członkowskie do szerokiego wykorzystania zdjęć z satelitów Sentinel-1 i Sentinel-2 udostępnianych w ramach DIAS-ów, czyli platform Data and Information Access Systems.

Hiszpańskie rolne agencje płatnicze już mają doświadczenie w korzystaniu z platformy CREODIAS w celu monitorowania upraw rolnych. Platforma zapewniła dostęp do zdjęć w wysokiej rozdzielczości z czujników Sentinel-1 i -2, a także moc obliczeniową oraz repozytorium danych do dalszych analiz.

Będąc operatorem platformy CREODIAS, przez ostatnie miesiące aktywnie wspieraliśmy wykorzystywanie danych satelitarnych przez europejskie, m.in. hiszpańskie, agencje płatnicze – mówi Przemysław Mujta, Menadżer Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro. – Do końca 2019 roku dostarczyliśmy w sumie ponad 32 000 zdjęć oraz umożliwialiśmy przechowywanie i przetwarzanie danych informacyjnych na temat monitorowanych upraw. Wszystkie agencje zaangażowane w projekt korzystały z chmury obliczeniowej na platformie CREODIAS. Ten projekt udowodnił, że DIASy i ich zasoby są świetnym narzędziem do monitorowania wspólnej polityki rolnej. Zautomatyzowana ocena gruntów za pomocą narzędzi opartych na wysokiej jakości zdjęciach z kosmosu, dostępnych niemal w czasie rzeczywistym, umożliwia agencjom dostęp do aktualnych informacji i błyskawiczne działanie. To oszczędność czasu, pieniędzy oraz objęcie kontrolą wszystkich upraw rolnych – dodaje Przemysław Mujta.

Teraz, dla agencji rolnych stosujących rozwiązanie Sen4CAP, wykorzystanie danych satelitarnych będzie jeszcze łatwiejsze i szybsze.

Dane dostarczane przez satelity mają jednak o wiele większy potencjał, niż tylko wykorzystanie w monitoringu i systemach kontroli upraw. Analiza stanu plantacji wsparta danymi meteorologicznymi pozwala na optymalne zaplanowanie nawadniania i nawożenia, a także kontrolę upraw pod kątem chorób roślin i działalności szkodników. Zdjęcia satelitarne o dużej rozdzielczości mogą dodatkowo wspomagać hodowców zwierząt, dostarczając historycznych oraz aktualnych informacji na temat liczebności czy kondycji osobników w stadach. Rolnictwo precyzyjne, czyli korzystające z najnowszych osiągnięć technologicznych, ma ogromny potencjał w optymalizacji produkcji rolnej.

Kontrolerzy Trybunału Obrachunkowego zalecają, by Komisja Europejska promowała obrazowanie satelitarne jako główny sposób kontroli stosowany przez agencje płatnicze. Agencje te będą wykorzystywać efekt synergii w zakresie pozyskiwania, magazynowania i przetwarzania danych satelitarnych. Warto zaznaczyć, że obecnie trwają intensywne prace nad kształtem nowej wspólnej polityki rolnej na lata 2021–2027.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom? Biuro prasowe
2024-03-28 | 12:00

Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom?

Rozpoczął się sezon wiosenny, który przynosi ze sobą nie tylko kolorowe kwiaty, ale także wyzwania dla branży. Niepewna pogoda i wymagająca sytuacja na rynku skłania
Rolnictwo DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju
2024-02-19 | 10:00

DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju

Kondycja zdrowotna społeczeństw oraz stan planety stanowią nierozerwalny związek – kierując się takim podejściem, firma w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizowała
Rolnictwo Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone
2024-02-05 | 15:00

Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone

W 100% gospodarstw dostarczających  mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone w Polsce zrealizowano audyt poziomu wdrożenia praktyk rolnictwa regeneratywnego. Tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.