SM Mlekpol z tytułem Ekoinwestora Roku w przemyśle mleczarskim

38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol otrzymała tytuł Ekoinwestora Roku 2021 r. w branży mleczarskiej. Nagroda została przyznana podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego. Kapituła konkursu wyróżniła wartą ponad 27 milionów złotych inwestycję – Hybrydową Elektrociepłownię Zakładową w Mrągowie. Jej wdrożenie znacząco wpłynęło na oszczędności: zmniejszono zużycie paliw pierwotnych, obniżono emisję dwutlenku węgla i zużycie wody.
Konkurs „Ekoinwestor Roku w przemyśle mleczarskim” ma na celu popularyzację najlepszych dostępnych praktyk związanych z efektywnością energetyczną i ograniczaniem zużycia mediów oraz wyróżnienie firm, które promują działania prośrodowiskowe. SM Mlekpol od lat realizuje politykę mającą na celu ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia energii i wody w trakcie procesów produkcyjnych.
Nagrodę podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego organizowanego w Mrągowie odebrał Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu.
– Cieszę się, że Kapituła Konkursu zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia inwestycji zrealizowanej w Mrągowie i uznała nasz projekt za jeden z najciekawszych w całej branży. Budowa Hybrydowej Elektrociepłowni Zakładowej to kolejny krok naszej Spółdzielni w kierunku ekologii. Obiekt został oddany do użytku w 2020 roku i jest wyrazem troski Spółdzielni o środowisko naturalne – mówi Zbigniew Groszyk. – Elektrociepłownię cechuje jedna z najwyższych w Europie sprawności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 44,5%, przy sprawności ogólnej procesu kogeneracyjnego na poziome powyżej 91%. To bardzo ważna inwestycja nie tylko z perspektywy SM Mlekpol, ale całej branży.
Na obiekcie zainstalowano wysokosprawną kotłownię parową o wydajności 40t/h i sprawności 95,5%. Obiekt wyposażono w dwa gazowe agregaty kogeneracyjne o mocy 2013kW każdy oraz cztery niskoemisyjne parowe kotły na gaz o wydajności 10 t/h każdy.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w ramach polityki zrównoważonego rozwoju produkuje również energię odnawialną. W Grajewie powstaje właśnie biogazownia, która zostanie oddana do użytku w przyszłym roku. Głównym celem inwestycji jest wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w ściekach oraz odpadach produkcyjnych, z których wyprodukujemy biogaz w reaktorze beztlenowym. Mlekpol już planuje podobne biogazownie w pozostałych lokalizacjach.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.