SM Mlekpol z tytułem Ekoinwestora Roku w przemyśle mleczarskim
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol otrzymała tytuł Ekoinwestora Roku 2021 r. w branży mleczarskiej. Nagroda została przyznana podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego. Kapituła konkursu wyróżniła wartą ponad 27 milionów złotych inwestycję – Hybrydową Elektrociepłownię Zakładową w Mrągowie. Jej wdrożenie znacząco wpłynęło na oszczędności: zmniejszono zużycie paliw pierwotnych, obniżono emisję dwutlenku węgla i zużycie wody.
Konkurs „Ekoinwestor Roku w przemyśle mleczarskim” ma na celu popularyzację najlepszych dostępnych praktyk związanych z efektywnością energetyczną i ograniczaniem zużycia mediów oraz wyróżnienie firm, które promują działania prośrodowiskowe. SM Mlekpol od lat realizuje politykę mającą na celu ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia energii i wody w trakcie procesów produkcyjnych.
Nagrodę podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego organizowanego w Mrągowie odebrał Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu.
– Cieszę się, że Kapituła Konkursu zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia inwestycji zrealizowanej w Mrągowie i uznała nasz projekt za jeden z najciekawszych w całej branży. Budowa Hybrydowej Elektrociepłowni Zakładowej to kolejny krok naszej Spółdzielni w kierunku ekologii. Obiekt został oddany do użytku w 2020 roku i jest wyrazem troski Spółdzielni o środowisko naturalne – mówi Zbigniew Groszyk. – Elektrociepłownię cechuje jedna z najwyższych w Europie sprawności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 44,5%, przy sprawności ogólnej procesu kogeneracyjnego na poziome powyżej 91%. To bardzo ważna inwestycja nie tylko z perspektywy SM Mlekpol, ale całej branży.
Na obiekcie zainstalowano wysokosprawną kotłownię parową o wydajności 40t/h i sprawności 95,5%. Obiekt wyposażono w dwa gazowe agregaty kogeneracyjne o mocy 2013kW każdy oraz cztery niskoemisyjne parowe kotły na gaz o wydajności 10 t/h każdy.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w ramach polityki zrównoważonego rozwoju produkuje również energię odnawialną. W Grajewie powstaje właśnie biogazownia, która zostanie oddana do użytku w przyszłym roku. Głównym celem inwestycji jest wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w ściekach oraz odpadach produkcyjnych, z których wyprodukujemy biogaz w reaktorze beztlenowym. Mlekpol już planuje podobne biogazownie w pozostałych lokalizacjach.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.