Komunikaty PR

Utylizacja martwych zwierząt a środowisko. Ile to kosztuje?

2021-11-17  |  01:00
Biuro prasowe

Jeżeli hoduje się zwierzęta, to trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później zakończą one swoje życie. Przepisy, które obowiązują aktualnie na terytorium Unii Europejskiej, w szczegółowy sposób regulują wszelkie kwestie związane z utylizacją martwych zwierząt – zarówno tych zabitych, jak i padłych. Głównym zadaniem tych przepisów jest ochrona zdrowia ludzi oraz zwierząt poprzez pozbycie się wszelkich niebezpiecznych substancji w ściśle określonych warunkach.

– Właściciele zwierząt są zobowiązani do utylizacji ich zwłok, chociażby poprzez przekazanie ich do stosownego zakładu utylizacyjnego. Zdarza się jednak, iż ze względu na brak wiedzy i wciąż jeszcze nierozbudowaną w wystarczający sposób sieć zakładów utylizacyjnych, często poszukują wygodnych, ale niekoniecznie bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań. Padłe bydło czy drób, jako że rozwijają się w nim bakterie, stwarza zagrożenie dla zdrowia i może się przyczyniać do skażenia środowiska – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil*. To firma, która specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych. W ramach umowy z ARiMR swoim działaniem obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie i podlaskie.

Padłe zwierzęta należy dostarczyć do specjalnego zakładu, który zajmuje się utylizacją. Nie można się tym zajmować na własną rękę. Jest to zabronione przez prawo w celu przeciwdziałania epidemiom chorób odzwierzęcych. Nie należy więc bagatelizować tego czynnika.

Istotną rzeczą w kwestii utylizowania padłych zwierząt jest czas. Z pozbyciem się martwych ciał należy uporać się najszybciej, jak to możliwe. Szczególnie ważne jest to w przypadku dużych hodowli.

Ile trzeba zapłacić za utylizację padłych zwierząt?

Jaką kwotę muszą zapłacić rolnicy w przypadku utylizacji padłych zwierząt? Koszt będzie uzależniony od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. ARiMR przyznaje dofinansowanie 75% kosztów, które musi ponieść producent rolny, w przypadku:

* bydła poniżej 48 miesiąca życia, * owiec i kóz poniżej 18 miesiąca, * świń i koni, w każdym wieku.

Utylizacja padłych zwierząt może być również bezpłatna. ARiMR pokryje pełne koszty:

* zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń,

* unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia. Należy mieć na uwadze, że wymienione zwierzęta hodowlane podlegają badaniom w kierunku TSE.

Warto pamiętać, że w przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie ARiMR nie obejmuje kwoty podatku VAT.

* Energoutil Sp. z o.o. specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Firma rozpoczęła działalność w 1991 roku i na przestrzeni lat znacznie się rozwinęła, stając się nowoczesnym technologicznie oraz pod względem kultury i organizacji pracy innowacyjnym przedsiębiorstwem. Dzięki długoletniej współpracy z ARiMR Energoutil posiada dofinansowanie na transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt z gospodarstw rolnych, przez co rolnicy mają zapewnioną bezpłatną usługę. Oprócz tego odbiera i unieszkodliwia odpady z ubojni, zakładów mięsnych oraz rzeźni. Energoutil jest dostawcą ciepła i energii elektrycznej do pobliskiego miasta.
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom? Biuro prasowe
2024-03-28 | 12:00

Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom?

Rozpoczął się sezon wiosenny, który przynosi ze sobą nie tylko kolorowe kwiaty, ale także wyzwania dla branży. Niepewna pogoda i wymagająca sytuacja na rynku skłania
Rolnictwo DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju
2024-02-19 | 10:00

DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju

Kondycja zdrowotna społeczeństw oraz stan planety stanowią nierozerwalny związek – kierując się takim podejściem, firma w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizowała
Rolnictwo Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone
2024-02-05 | 15:00

Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone

W 100% gospodarstw dostarczających  mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone w Polsce zrealizowano audyt poziomu wdrożenia praktyk rolnictwa regeneratywnego. Tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.