Utylizacja martwych zwierząt a środowisko. Ile to kosztuje?
Jeżeli hoduje się zwierzęta, to trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później zakończą one swoje życie. Przepisy, które obowiązują aktualnie na terytorium Unii Europejskiej, w szczegółowy sposób regulują wszelkie kwestie związane z utylizacją martwych zwierząt – zarówno tych zabitych, jak i padłych. Głównym zadaniem tych przepisów jest ochrona zdrowia ludzi oraz zwierząt poprzez pozbycie się wszelkich niebezpiecznych substancji w ściśle określonych warunkach.
– Właściciele zwierząt są zobowiązani do utylizacji ich zwłok, chociażby poprzez przekazanie ich do stosownego zakładu utylizacyjnego. Zdarza się jednak, iż ze względu na brak wiedzy i wciąż jeszcze nierozbudowaną w wystarczający sposób sieć zakładów utylizacyjnych, często poszukują wygodnych, ale niekoniecznie bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań. Padłe bydło czy drób, jako że rozwijają się w nim bakterie, stwarza zagrożenie dla zdrowia i może się przyczyniać do skażenia środowiska – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil*. To firma, która specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych. W ramach umowy z ARiMR swoim działaniem obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie i podlaskie.
Padłe zwierzęta należy dostarczyć do specjalnego zakładu, który zajmuje się utylizacją. Nie można się tym zajmować na własną rękę. Jest to zabronione przez prawo w celu przeciwdziałania epidemiom chorób odzwierzęcych. Nie należy więc bagatelizować tego czynnika.
Istotną rzeczą w kwestii utylizowania padłych zwierząt jest czas. Z pozbyciem się martwych ciał należy uporać się najszybciej, jak to możliwe. Szczególnie ważne jest to w przypadku dużych hodowli.
Ile trzeba zapłacić za utylizację padłych zwierząt?
Jaką kwotę muszą zapłacić rolnicy w przypadku utylizacji padłych zwierząt? Koszt będzie uzależniony od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. ARiMR przyznaje dofinansowanie 75% kosztów, które musi ponieść producent rolny, w przypadku:
* bydła poniżej 48 miesiąca życia, * owiec i kóz poniżej 18 miesiąca, * świń i koni, w każdym wieku.
Utylizacja padłych zwierząt może być również bezpłatna. ARiMR pokryje pełne koszty:
* zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń,
* unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia. Należy mieć na uwadze, że wymienione zwierzęta hodowlane podlegają badaniom w kierunku TSE.
Warto pamiętać, że w przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie ARiMR nie obejmuje kwoty podatku VAT.
* Energoutil Sp. z o.o. specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Firma rozpoczęła działalność w 1991 roku i na przestrzeni lat znacznie się rozwinęła, stając się nowoczesnym technologicznie oraz pod względem kultury i organizacji pracy innowacyjnym przedsiębiorstwem. Dzięki długoletniej współpracy z ARiMR Energoutil posiada dofinansowanie na transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt z gospodarstw rolnych, przez co rolnicy mają zapewnioną bezpłatną usługę. Oprócz tego odbiera i unieszkodliwia odpady z ubojni, zakładów mięsnych oraz rzeźni. Energoutil jest dostawcą ciepła i energii elektrycznej do pobliskiego miasta.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.