Komunikaty PR

Utylizacja martwych zwierząt a środowisko. Ile to kosztuje?

2021-11-17  |  01:00
Biuro prasowe

Jeżeli hoduje się zwierzęta, to trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później zakończą one swoje życie. Przepisy, które obowiązują aktualnie na terytorium Unii Europejskiej, w szczegółowy sposób regulują wszelkie kwestie związane z utylizacją martwych zwierząt – zarówno tych zabitych, jak i padłych. Głównym zadaniem tych przepisów jest ochrona zdrowia ludzi oraz zwierząt poprzez pozbycie się wszelkich niebezpiecznych substancji w ściśle określonych warunkach.

– Właściciele zwierząt są zobowiązani do utylizacji ich zwłok, chociażby poprzez przekazanie ich do stosownego zakładu utylizacyjnego. Zdarza się jednak, iż ze względu na brak wiedzy i wciąż jeszcze nierozbudowaną w wystarczający sposób sieć zakładów utylizacyjnych, często poszukują wygodnych, ale niekoniecznie bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań. Padłe bydło czy drób, jako że rozwijają się w nim bakterie, stwarza zagrożenie dla zdrowia i może się przyczyniać do skażenia środowiska – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil*. To firma, która specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych. W ramach umowy z ARiMR swoim działaniem obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie i podlaskie.

Padłe zwierzęta należy dostarczyć do specjalnego zakładu, który zajmuje się utylizacją. Nie można się tym zajmować na własną rękę. Jest to zabronione przez prawo w celu przeciwdziałania epidemiom chorób odzwierzęcych. Nie należy więc bagatelizować tego czynnika.

Istotną rzeczą w kwestii utylizowania padłych zwierząt jest czas. Z pozbyciem się martwych ciał należy uporać się najszybciej, jak to możliwe. Szczególnie ważne jest to w przypadku dużych hodowli.

Ile trzeba zapłacić za utylizację padłych zwierząt?

Jaką kwotę muszą zapłacić rolnicy w przypadku utylizacji padłych zwierząt? Koszt będzie uzależniony od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. ARiMR przyznaje dofinansowanie 75% kosztów, które musi ponieść producent rolny, w przypadku:

* bydła poniżej 48 miesiąca życia, * owiec i kóz poniżej 18 miesiąca, * świń i koni, w każdym wieku.

Utylizacja padłych zwierząt może być również bezpłatna. ARiMR pokryje pełne koszty:

* zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń,

* unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia. Należy mieć na uwadze, że wymienione zwierzęta hodowlane podlegają badaniom w kierunku TSE.

Warto pamiętać, że w przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie ARiMR nie obejmuje kwoty podatku VAT.

* Energoutil Sp. z o.o. specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Firma rozpoczęła działalność w 1991 roku i na przestrzeni lat znacznie się rozwinęła, stając się nowoczesnym technologicznie oraz pod względem kultury i organizacji pracy innowacyjnym przedsiębiorstwem. Dzięki długoletniej współpracy z ARiMR Energoutil posiada dofinansowanie na transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt z gospodarstw rolnych, przez co rolnicy mają zapewnioną bezpłatną usługę. Oprócz tego odbiera i unieszkodliwia odpady z ubojni, zakładów mięsnych oraz rzeźni. Energoutil jest dostawcą ciepła i energii elektrycznej do pobliskiego miasta.
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Resort rolnictwa zapowiedział kontynuację dofinansowywania ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób zakaźnych, rozpoczętego w 2025 roku. Dopłata ponownie wyniesie 70
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.