Utylizacja martwych zwierząt a środowisko. Ile to kosztuje?
Jeżeli hoduje się zwierzęta, to trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później zakończą one swoje życie. Przepisy, które obowiązują aktualnie na terytorium Unii Europejskiej, w szczegółowy sposób regulują wszelkie kwestie związane z utylizacją martwych zwierząt – zarówno tych zabitych, jak i padłych. Głównym zadaniem tych przepisów jest ochrona zdrowia ludzi oraz zwierząt poprzez pozbycie się wszelkich niebezpiecznych substancji w ściśle określonych warunkach.
– Właściciele zwierząt są zobowiązani do utylizacji ich zwłok, chociażby poprzez przekazanie ich do stosownego zakładu utylizacyjnego. Zdarza się jednak, iż ze względu na brak wiedzy i wciąż jeszcze nierozbudowaną w wystarczający sposób sieć zakładów utylizacyjnych, często poszukują wygodnych, ale niekoniecznie bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań. Padłe bydło czy drób, jako że rozwijają się w nim bakterie, stwarza zagrożenie dla zdrowia i może się przyczyniać do skażenia środowiska – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil*. To firma, która specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych. W ramach umowy z ARiMR swoim działaniem obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie i podlaskie.
Padłe zwierzęta należy dostarczyć do specjalnego zakładu, który zajmuje się utylizacją. Nie można się tym zajmować na własną rękę. Jest to zabronione przez prawo w celu przeciwdziałania epidemiom chorób odzwierzęcych. Nie należy więc bagatelizować tego czynnika.
Istotną rzeczą w kwestii utylizowania padłych zwierząt jest czas. Z pozbyciem się martwych ciał należy uporać się najszybciej, jak to możliwe. Szczególnie ważne jest to w przypadku dużych hodowli.
Ile trzeba zapłacić za utylizację padłych zwierząt?
Jaką kwotę muszą zapłacić rolnicy w przypadku utylizacji padłych zwierząt? Koszt będzie uzależniony od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. ARiMR przyznaje dofinansowanie 75% kosztów, które musi ponieść producent rolny, w przypadku:
* bydła poniżej 48 miesiąca życia, * owiec i kóz poniżej 18 miesiąca, * świń i koni, w każdym wieku.
Utylizacja padłych zwierząt może być również bezpłatna. ARiMR pokryje pełne koszty:
* zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń,
* unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia. Należy mieć na uwadze, że wymienione zwierzęta hodowlane podlegają badaniom w kierunku TSE.
Warto pamiętać, że w przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie ARiMR nie obejmuje kwoty podatku VAT.
* Energoutil Sp. z o.o. specjalizuje się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Firma rozpoczęła działalność w 1991 roku i na przestrzeni lat znacznie się rozwinęła, stając się nowoczesnym technologicznie oraz pod względem kultury i organizacji pracy innowacyjnym przedsiębiorstwem. Dzięki długoletniej współpracy z ARiMR Energoutil posiada dofinansowanie na transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt z gospodarstw rolnych, przez co rolnicy mają zapewnioną bezpłatną usługę. Oprócz tego odbiera i unieszkodliwia odpady z ubojni, zakładów mięsnych oraz rzeźni. Energoutil jest dostawcą ciepła i energii elektrycznej do pobliskiego miasta.
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.