Komunikaty PR

Rosnące koszty prowadzenia działalności największym wyzwaniem dla sektora MŚP

2023-06-29  |  12:00
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG
Do pobrania ( 0.03 MB )

Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP zajmujący się handlem i usługami uważają, że największym wyzwaniem dla ich firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą rosnące koszty prowadzenia działalności - tak odpowiedziało prawie 79 proc. respondentów. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fiserv Polska S.A., działającego pod marką PolCard from Fiserv wynika również, że istotny wpływ na ich funkcjonowanie będzie miała niepewność gospodarcza (prawie 70 proc.). Ponad połowa (niemal 55 proc.) ankietowanych MŚP jako kluczowe wyzwanie, z którym będzie musiała się zmierzyć w przyszłości, wskazała także utrzymanie obecnych przychodów i rentowności.

Zdaniem polskich przedsiębiorców z sektora MŚP zajmujących się handlem i usługami największym wyzwaniem w najbliższej przyszłości będzie dla nich zmierzenie się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności – tak odpowiedziało prawie 79 proc. badanych w raporcie „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”. Jest to największa obawa zarówno dla mikro firm (77 proc.), jak i małych i średnich (82 proc.). Kolejnymi czynnikami, jakie wymieniali respondenci były: niepewność gospodarcza (niemal 70 proc.), utrzymanie obecnych przychodów i rentowności (55 proc.), utrzymanie obecnych cen produktów/usług (prawie 52 proc.), pozyskanie nowych klientów (blisko 45 proc.) oraz utrzymanie obecnych klientów (40 proc.). Opinie przedsiębiorców nie różnią się znacząco w zależności od branży. Zarówno dla sektora usługowego, jak i handlowego, rosnące koszty i niepewność gospodarcza to dwa najczęściej wymieniane wyzwania. 

- Rosnące koszty prowadzenia działalności są obecnie największym wyzwaniem dla firm z sektora MŚP. W związku z tym można przewidywać, że firmy będą poszukiwać rozwiązań efektywnych kosztowo. Dobrym pomysłem może być np. wykorzystanie nowych technologii, które wesprą działalność operacyjną przedsiębiorstw, a co za tym idzie optymalizację kosztów. Cyfryzacja zwiększa także możliwości dostosowywania się do niepewnej sytuacji gospodarczej, która jest drugim w kolejności najczęściej wymienianym wyzwaniem. Technologie ułatwiają bowiem reagowanie m.in. na trudne i nieprzewidziane wydarzenia mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska S.A.

Rosnące koszty prowadzenia działalności i niepewność gospodarcza największym wyzwaniem niezależnie od rodzaju wykonywanych usług

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PolCard from Fiserv, firmy z sektora MŚP najbardziej obawiają się rosnących kosztów działalności i niepewności gospodarczej - niezależnie od rodzaju usług, jakie wykonują. Wzrost cen i brak stabilnej sytuacji ekonomicznej jest największym wyzwaniem zarówno dla branży kosmetycznej, sektora HoReCa, jak i działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej, naprawy maszyn i urządzeń czy też branży fitness.

- Na wyzwania przedsiębiorstw warto spojrzeć pod kątem ich obecnej kondycji. Wśród badanych firm większy optymizm dotyczący sytuacji finansowej wykazują małe i średnie przedsiębiorstwa (od 10 do 249 pracowników) – tutaj aż 54 proc. określiło aktualny stan jako dobry, a 5 proc. jako bardzo dobry. W przypadku mikro firm (do 9 pracowników) jest mniej optymistycznie, ponieważ już tylko co trzecia z nich uważa, że jej obecny stan finansów jest dobry. Można więc przewidywać, że mikro firmom trudniej będzie stawić czoła wyzwaniom, szczególnie tym związanym z rosnącymi kosztami działalności. Większe przedsiębiorstwa mają zazwyczaj lepsze zasoby organizacyjne, kapitałowe i osobowe, przez co łatwiej adaptują się do zmieniających się warunków - dodaje Krzysztof Polończyk.

 

Nota metodologiczna:

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Fiserv Polska, działającego pod marką PolCard from Fiserv – w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w maju 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem i usługami. Próba n = 500.

 

Więcej informacji:

 

Radosław Pupiec

Menedżer Projektów, Clear Communication Group

radoslaw.pupiec@clearcom.pl

517 595 218

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja Biuro prasowe
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.