Komunikaty PR

Równość płci w Maxi Zoo

2021-07-22  |  22:00
Biuro prasowe

Nie zasoby, po prostu ludzie – ta idea przyświecała zmianom, które objęły dział HR w Maxi Zoo, a w konsekwencji całą firmę. Nazwa People znacznie lepiej obrazuje to, co ważne jest dla osób w niej zatrudnionych. Jak stworzyć przyjazne miejsce pracy, tak by każdy czuł się doceniony, opowiada Wojciech Kamiński, Dyrektor Zarządzający Maxi Zoo Polska.

 

Maxi Zoo ceni różnorodność swoich pracowników, zatrudnia w swoich strukturach przedstawicieli każdego pokolenia, w procesie rekrutacji zwraca uwagę na kompetencje, stosunek do zwierząt i dopasowanie do DNA firmy, a nie na płeć. W firmie nie ma różnic płacowych, awansowaniu, rozwoju zawodowym i pełnieniu funkcji liderskich pomiędzy kobietami i mężczyznami.  

 

- Nie jest to jeszcze częsta sytuacja na rynku, choć coraz więcej firm ujednolica płace niezależnie od płci. To zaskakujące, że w XXI wieku należy się o to upominać, że kobiety są gorzej traktowane na rynku pracy niż mężczyźni, że musimy zastanawiać się, jak wyrównać ich szanse. W Maxi Zoo nie ma tego problemu, wszyscy pracownicy są traktowani równo, mają takie same szanse na awans – zależnie od kompetencji i doświadczenia. Jednak wiem z doświadczenia, że sytuacja kobiet na rynku nie jest łatwa. Od lat współpracuję z Fundacją Liderek Biznesu i wspieram kobiety w rozwoju zawodowym. Misja Fundacji jest mi bardzo bliska – uważam, że promowanie idei równości i różnorodności oraz dostępu kobiet do najwyższych stanowisk jest niezwykle istotne. Im więcej firm, które równości płci nie traktują jako sloganu, lecz jako maksymalizację potencjału płynącą z różnorodności, co pozwala osiągnąć  lepsze wyniki – mówi Wojciech Kamiński, Dyrektor Zarządzający Maxi Zoo.

 

W Polsce stereotypy cały czas trzymają się dobrze – kobiety są zbyt miękkie, łatwo ustępują, nie mają siły przebicia, szczególnie te, które zatrudnione są na stanowiskach kierowniczych. Mężczyźni są twardzi, dużo wymagają od siebie i innych. Jak podaje Hays w swoim raporcie „Kobieta na rynku pracy”, 60 procent organizacji nie ma żadnej kobiety w zespole zarządzającym, podobnie jest na stanowiskach kierowniczych.  Na szczęście sytuacja zmienia się – z najnowszych badań Pracuj.pl wynika, że według badanych Polek 6 na 10 z nich uważa, że jest w lepszej sytuacji zawodowej, niż 10 lat temu

 

- W naszej firmie liczą się kompetencje. Kultura organizacyjna Maxi Zoo nie pozwala na żadną dyskryminację. Obecnie w naszym zespole kierowniczym jest 49  kobiet i 21 mężczyzn. Dzięki temu możemy tworzyć lepszą ofertę, lepsze usługi. Różne punkty widzenia pozwalają na wypracowanie najlepszych decyzji, co w konsekwencji przekłada się na większe zadowolenie klienta. Sytuacja wygląda podobnie w naszych sklepach – obecnie zatrudniamy 316 kobiet i 64 mężczyzn. Uważam, że dzięki temu pracownicy doskonale się uzupełniają, a zespoły mogą rozwijać swoje kompetencje na różnych poziomach. Tworzymy przyjazne środowisko pracy dla wszystkich, niezależnie od płci, a jednocześnie doceniamy różnice, wynikające z różnego podejścia do pewnych zagadnień zależnie od płci – podkreśla Wojciech Kamiński.

 

Równe traktowanie pracowników to nie tylko taka sama płaca za tę samą pracę. Liczą się również inne elementy, takie jak na przykład dbanie o rozwój osobisty i dostęp do szkoleń, elastyczny czas pracy, benefity pozapłacowe oraz takie planowanie ścieżki kariery, by uwzględniała pozazawodowe role pełnione przez pracowników, czyli na przykład urlopy ojcowskie, wolontariaty, studia, itp. To wszystko wpływa na odbiór firmy przez zatrudnione w niej osoby i poziom ich zadowolenia. Różnorodność pracowników to różne doświadczenia, różna wiedza i różne kompetencje, w efekcie powstaje firma bardziej odporna na zmiany otoczenia i łatwiej osiągająca zakładany wynik.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje Biuro prasowe
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.
Praca Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
2025-04-10 | 17:00

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

1/3 firm w Polsce przekazuje benefity pozapłacowe  dla pracowników na Wielkanoc. Jest a to druga najbardziej popularna okazja w roku (po świętach Bożego Narodzenia)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.