Różowy Październik, Movember i więcej – wspólna walka z chorobami nowotworowymi
Choroby nowotworowe to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 r. na raka w Polsce zachorowało ok. 170 tys. osób., a każdego dnia na tę chorobę umiera ich blisko 300. To liczby, które nie pozostawiają złudzeń – potrzeba wspólnych działań, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa i zachęcić do regularnych badań profilaktycznych.
Październik i listopad – czas zwracania uwagi na zdrowie
Od lat październik i listopad są szczególnymi miesiącami poświęconymi edukacji zdrowotnej. „Różowy Październik” skupia się na profilaktyce raka piersi – jednego z najczęstszych nowotworów u kobiet. Kampanie społeczne organizowane w tym czasie zachęcają do wykonywania mammografii, samobadania piersi i regularnych wizyt u lekarza.
Z kolei „Movember” w listopadzie przypomina mężczyznom o konieczności dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście raka prostaty i jąder. Akcje związane z zapuszczaniem wąsów to nie tylko zabawa, ale także skuteczny sposób na zwiększenie świadomości dotyczącej męskich nowotworów i badań takich jak PSA.
Rola firm w edukacji zdrowotnej
Coraz więcej firm aktywnie angażuje się w działania zwiększające świadomość zdrowotną wśród swoich pracowników. Tego rodzaju inicjatywy to nie tylko wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), ale przede wszystkim realna pomoc w dbaniu o zdrowie pracowników. Regularne badania i dostęp do edukacji zdrowotnej mogą uratować życie, szczególnie gdy ułatwia się je osobom zapracowanym, które na co dzień często nie mają czasu na wizytę u lekarza.
Cancer Prevention Week – przykład praktycznego wsparcia
Jedną z akcji, które miała na celu szerzenie profilaktyki chorób nowotworowych u swoich pracowników, był „Cancer Prevention Week” zorganizowana przez Britenet, międzynarodową firmę IT z polskimi korzeniami. W dniach 19–21 listopada pracownicy w głównych biurach firmy, tj. w Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Kielcach i Białymstoku mogli skorzystać z bezpłatnych badań krwi obejmujących markery nowotworowe.
Badania te były dostosowane do płci – dla mężczyzn sprawdzano m.in. poziom PSA, antygenu CEA czy markera CA 19-9, co pomaga we wczesnym wykryciu raka prostaty, jelita grubego czy trzustki. Kobiety mogły wykonać badania markerów CA 15-3 i CA 125, które są kluczowe w diagnostyce raka piersi i jajnika.
Zorganizowanie Cancer Prevention Week było dla nas nie tylko wyrazem troski o zdrowie naszych pracowników, ale także okazją do zwiększenia świadomości na temat profilaktyki nowotworowej. Chcemy, aby każdy z nas miał narzędzia i wiedzę, które pomogą zapobiegać poważnym chorobom. Naszym celem w Britenet jest stworzenie środowiska pracy, które wspiera zdrowie i dobrostan w każdej jego formie. – Martyna Pędzimąź, Employer Branding & Employee Experience Leader.
Dodatkowym elementem akcji była kampania edukacyjna dotycząca zasad ochrony przed nowotworami oraz webinar z warsztatami jogi zatytułowany „Praktyczna joga w biurze i nie tylko – zacznij tam, gdzie jesteś, z tym, co masz”. Spotkanie prowadziła Aleksandra Sowa, doświadczona trenerka i coach, która pokazała uczestnikom, jak techniki relaksacyjne mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem – jednym z czynników ryzyka dla zdrowia.
Kiedy wiedza ratuje życie
Takie inicjatywy pokazują, jak wiele można zrobić, by przeciwdziałać poważnym chorobom. Zwiększenie świadomości zdrowotnej w miejscach pracy to krok, który przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale także całemu społeczeństwu. Regularne badania, edukacja i promocja zdrowego stylu życia to najlepsze narzędzia w walce z nowotworami.
Nie musimy czekać na kampanie społeczne czy specjalne wydarzenia – każdy z nas może już dziś zadbać o swoje zdrowie. Warto zacząć od małych kroków, takich jak zapisanie się na badania czy zachęcenie bliskich do wizyty u lekarza.

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Ochrona środowiska
Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne

Brak dostępu do wody pitnej to dziś codzienność m.in. w niektórych krajach Afryki Wschodniej. Idzie za tym nie tylko zwiększone ryzyko chorób, ale też pogłębiające się ubóstwo i nierówności społeczne. Mieszkańcy najbardziej dotkniętych suszą rejonów muszą się bowiem skupiać na poszukiwaniu wody zamiast na pracy czy nauce. ONZ szacuje, że realizacja do 2030 roku Celu 6. Zrównoważonego Rozwoju wymaga znacznego przyspieszenia.
Przemysł
Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich

90 proc. obywateli UE wskazuje, że państwa członkowskie powinny się bardziej zjednoczyć w obliczu obecnych wyzwań. Co istotne, dwie trzecie badanych oczekuje, że UE bardziej zaangażuje się w ich ochronę przed globalnymi zagrożeniami – wskazuje „Eurobarometr 2025”. Takie podejście jest dziś dominujące w większości krajów członkowskich. Sprzyjają temu także narzędzia proponowane przez KE na rzecz zwiększania inwestycji w rozwój zdolności obronnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.