Komunikaty PR

Rozwój branży pelletu w Polsce

2021-05-13  |  15:00
Biuro prasowe

 

Mimo spalania węgla w ramach ustawy dekarbonizacyjnej w Uni Europejskiej oraz wprowadzania w Polsce tzw. uchwał antysmogowych przez poszczególne województwa, nadal jesteśmy krajem o jednym z najwyższych stopni zanieczyszczenia powietrza [Air Quality in Europe – 2015 report. Europejska Agencja Środowiska, 2015]. Aż 87% węgla stosowanego w Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest zużywane w naszym kraju. Z drugiej zaś strony, jesteśmy jednym z liderów plasując się na 5 miejscu w produkcji ekologicznego biopaliwa, jakim jest pellet [wg Statistical Pellet Report wydany przez Bioenergy Europe za 2020]. 

 

Już od kilkunastu lat branża związana z zieloną energią dynamicznie się rozwija. W raportach publikowanych przez Bioenergy Europe w latach 2017-2018 odnotowano w Polsce wzrost produkcji o 18% rok do roku. Co więcej, w analogicznym okresie Europa odnotowała ponad 10 proc. wzrost, osiągając ponad 22 mln ton produkcji tego biopaliwa. Co ważne, nie pozostajemy też w tyle jeśli chodzi o liczbę nowych zakładów produkcyjnych, certyfikowanych w systemach ENplus/ DINplus, których od grudnia 2017 r. do marca 2021 r. przybyło ponad 20, co wpłynęło na wzrost ogólnej produkcji krajowej. 

 

Wzrost popularności paliw z biomasy wynika nie tylko z większej dbałości o środowisko, ale i z oszczędności. Jednak na dzień dzisiejszy większość produkcji wciąż przeznaczana jest na eksport do krajów, które już w latach 80-tych zajęły się produkcją zielonej energii na skalę przemysłową, jak Szwecja czy Dania i wcześniej od nas zaczęły zmniejszać emisję CO2 oraz zużycie paliw płynnych.

 

Bardzo ważną zaletą pelletu jest jego przyjazność środowisku. Produkuje się go najczęściej z pozostałości po tartacznych pozyskiwanych z procesów głównych w zakładach przetwarzających drewno okrągłe. Taka pozostałość po odpowiedniej obróbce, suszeniu staje się wysoko energetycznym surowcem do produkcji granulatu. Dzięki bardzo niskiej wilgotności, nie przekraczającej 10% i wartości opałowej min. 16,5 MJ/kg, do sezonowego ogrzewania domu jednorodzinnego wystarczy 4-6 t tego biopaliwa. Dodatkową zaletą jest bardzo mała ilość popiołu powstającego wskutek spalania - poniżej 0,7%.

 

Tym samym, poza czynnikami czysto ekonomicznymi, wykorzystanie pelletu niesie za sobą przede wszystkim korzyści ekologiczne i wspiera walkę ze smogiem, poprawiając tym samym jakość powietrza, którym oddychamy.

 

W Polsce pod względem sprzedaży detalicznej rynek staje się coraz bardziej chłonny, lecz jest to długotrwały proces. Wpływa na to chociażby stawka VAT (23%). Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej jest ona preferencyjna - na poziomie 10% i tym samym bardziej zachęca do zakupu tego paliwa. Niemniej cena pelletu i tak pozostaje konkurencyjna cenowo w porównaniu na przykład do ekogroszku. Istotnym jest także fakt, że producenci przykładają coraz większą wagę do jakości swoich produktów i je certyfikują, ale z drugiej strony także konsumenci są coraz bardziej świadomi - mówi Marcin Łazicki z firmy Maximer produkującej pellet certyfikowany w systemach ENplus PL049 i DINplus 7A325.

 

Na wzrost sprzedaży detalicznej mają także wpływ producenci kotłów, które są coraz nowocześniejsze, samoobsługowe i przede wszystkim - łatwo dostępne. Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie dla rozwoju całej branży, co w perspektywie najbliższych lat powinno stać się jeszcze bardziej zauważalne. Tym samym wybór OZE może w szerszej perspektywie przyczynić się do wzrostu ekonomicznego całego kraju.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Amazon uruchamia w Polsce program Climate Pledge Friendly Biuro prasowe
2024-09-26 | 12:00

Amazon uruchamia w Polsce program Climate Pledge Friendly

Ponad połowa (56 proc.) kupujących w Polsce ma problem z identyfikacją produktów zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęty przez Amazon program Climate Pledge
Ochrona środowiska WIŚNIOWSKI wsparł podwodne badania Morskiego Oka
2024-09-25 | 09:30

WIŚNIOWSKI wsparł podwodne badania Morskiego Oka

Podczas czterodniowej ekspedycji profesjonalni nurkowie-ekolodzy zdołali zbadać około 90% podwodnej szaty roślinnej jeziora. Wyniki badań stanowią kluczowy element dla ochrony środowiska
Ochrona środowiska Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia
2024-09-24 | 01:00

Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia

Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych (Construction

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.