Komunikaty PR

Rusza III edycja Solve for Tomorrow

2023-09-20  |  13:00
Biuro prasowe

Młode pokolenie zauważa zmiany zachodzące wokół nas i dlatego warto wspierać jego poczucie sprawczości. Program Samsung ponownie daje im przestrzeń do działania oraz uwolnienia ich kreatywnych pomysłów. Rusza nabór do III edycji programu edukacyjnego Solve for Tomorrow, w ramach którego młodzi ludzie mogą zmierzyć się z jednym z 4 wyzwań współczesności: zdrowiem, klimatem, bezpieczeństwem lub integracją. Zgłoszenia można wysyłać do 31 października b.r.

Solve for Tomorrow to, obecny już w 65 krajach na świecie, globalny program edukacyjny Samsung, który od 2021 roku jest również znany polskiej młodzieży. Inicjatywa wspiera rozwój kompetencji, niezbędnych młodemu pokoleniu do zmierzenia się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii istotnych dla lokalnych społeczności. Poszukując rozwiązań na zidentyfikowane problemy, młodzież tworzy pomysły na aplikacje, nowe produkty i usługi powiązane z technologią. Tą drogą uczestnicy Solve for Tomorrow rozwijają takie kompetencje jak: kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie, współpraca i empatia.

Kogo szukamy?

Do III edycji programu Solve for Tomorrow mogą zgłaszać się uczniowie i uczennice klas 1-4 szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami: nauczycielami, pracownikami bibliotek, świetlic środowiskowych czy domów kultury.

Zainteresowani będą realizować projekt skupiony wokół jednego z czterech obszarów, dotyczących największych wyzwań współczesnego świata – Zdrowia, Bezpieczeństwa, Klimatu lub Integracji. To kategorie, w których młodzi ludzie mają szerokie pole do działania. Mogą realizować projekty związane z dobrostanem psychicznym, bezpieczeństwem fizycznym, ale także tym cyfrowym, wszelkimi kwestiami dotyczącymi środowiska naturalnego a także szeroko rozumianymi problemami społecznymi.

– Program Solve for Tomorrow już po raz trzeci zaprasza młodzież w Polsce do tworzenia pomysłów odpowiadających potrzebom lokalnych społeczności, ale też dotykających wyzwań globalnych. Myślimy globalnie i działamy lokalnie, a przed wszystkim wspieramy rozwój kompetencji przyszłości. W poprzednich edycjach byliśmy pozytywnie zaskoczeni bezkompromisowymi oraz odważnymi rozwiązaniami przygotowanymi przez zespoły. Liczymy, że takie pojawią się, także w tej edycji i nie możemy doczekać się efektów – mówi Magdalena Olborska, ESG Manager w Samsung Electronics Polska.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, działania nad projektem będą przebiegać zgodnie z etapami metodologii nowoczesnego procesu myślenia projektowego – Design Thinking. Dzięki tej metodzie – na razie w niewielkim stopniu wykorzystywanej w szkołach – uczestnicy programu mogą rozwijać kluczowe umiejętności np. w zakresie pracy z nowymi technologiami oraz odpowiedzialności za wpływ na otoczenie, co ma istotne znaczenie w budowaniu świadomości nt. zrównoważonego rozwoju. Dodając do tego metodę STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) młodzi ludzie zdobędą wszechstronne umiejętności oparte na odkrywaniu, doświadczaniu i eksperymentowaniu.  Solve for Tomorrow wpisuje się również w ofertę dla nauczycieli doradztwa zawodowego, a od tego roku szkolnego wspiera nowo wprowadzony przedmiot: Biznes i zarządzanie.

Harmonogram programu

W I etapie uczestnicy dobrani w kilkuosobowe zespoły wraz z opiekunem wybierają 1 z 4 wyzwań, a następnie zgłaszają swój pomysł poprzez formularz dostępny na stronie: www.solvefortomorrow.pl. Zgłoszenia można wysyłać do 31 października b.r.

Następnie spośród nich jury wybiera 25 zespołów, które przechodzą do półfinału. W II  etapie, półfinałowym, grupy otrzymują wsparcie od ambasadorów programu Solve for Tomorrow, czyli zespołu ekspertów specjalizujących się w różnych dziedzinach wiedzy, oraz pracują nad pogłębioną analizą swoich pomysłów.

Do ostatniego etapu przechodzi 10 finałowych zespołów. Program zamyka prezentacja projektów, tzw. Demo Day i uroczyste ogłoszenie zwycięzców podczas gali finałowej, które odbędą się w kwietniu 2024 roku. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają stypendia do podziału w drużynie oraz nagrody rzeczowe w postaci urządzeń firmy Samsung. Nie zabraknie także nagród dla nauczycieli, szkół czy wyróżnionych zespołów.

Akcja Inspiracja

Ponadto w tym roku z programem będzie można zapoznać się także podczas spotkań z serii „Akcja Inspiracja” organizowanych przed Fundację Our Future Foundation. To seria wydarzeń skierowanych do uczniów szkół średnich z całej Polski, którzy poprzez uczestnictwo w panelach dyskusyjnych i interaktywnych warsztatach mają możliwość bezpośredniego kontaktu z doświadczonymi ekspertami. Spotkania te odbędą się w pięciu miastach w Polsce: Lublinie, Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Zabrzu. Będzie to także okazja do poznania finalistów ubiegłych edycji Solve for Tomorrow, którzy opowiedzą o udziale w programie.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem programu jest UNEP/GRID-Warszawa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.