Komunikaty PR

Ruszył konkurs dla gmin - do wygrania nowoczesne recyklomaty

2020-08-11  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.04 MB )

5 sierpnia ruszył ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy mogą powalczyć o recyklomaty, czyli nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację. Inicjatorem konkursu jest firma Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Według badania ARC Rynek i Opinia, 66% Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Sens w tym działaniu widzi jednak zaledwie 58%, a już tylko 15% badanych potrafiłoby poprawnie posegregować śmieci. Celem konkursu „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie” jest zachęcenie Polaków do segregowania odpadów, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko trafią do odpowiedniego pojemnika.

-       Polacy chcą segregować śmieci, jednak często są zdezorientowani – nie wiedzą, do jakiego kosza powinni wyrzucić dane opakowanie. Skutkiem tego jest wyrzucanie odpadów do pierwszego lepszego pojemnika. W badaniu firmy DS Smith Polska, aż  68% Polaków przyznało, że wyrzuciło do kosza na śmieci zmieszane rzeczy, które ich zdaniem mogły zostać poddane recyklingowi. Nie wszystkie opakowania da się wyeliminować i z tymi, które już wygenerujemy, musimy postępować zgodnie z praktyką gospodarki cyrkularnej – zbierać selektywnie i poddawać recyklingowi. Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko - mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny,  koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

 

Warszawski sukces recyklomatów

Konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie” to kolejna odsłona inicjatywy Coca-Cola, która we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasza Ziemia rok temu postawiła 10 recyklomatów w stolicy. Mieszkańcy Warszawy bardzo licznie zaangażowali się w akcję segregacji odpadów. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów. W aplikacji Eco-Portfel zarejestrowało się 18 tys. użytkowników, którzy przez rok zgromadzili 418 tys. ECO-Punktów. Po sukcesie w stolicy, Coca-Cola wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce i tym razem kieruje swoją akcję do mniejszych ośrodków. Dzięki konkursowi recyklomat może stanąć w dowolnej gminie w Polsce, liczącej do 50 tys. mieszkańców.

-       Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy częścią problemu odpadów opakowaniowych, z którym zmaga się świat, ale chcemy być także częścią jego rozwiązania. Dlatego podejmujemy szereg działań w zakresie zbiórki odpadów i recyklingu. Zależy nam na realnych działaniach i  edukowaniu społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów. Chcemy to robić we współpracy z organizacjami pozarządowymi, partnerami biznesowymi, społecznościami lokalnymi i konsumentami. Jednocześnie pragniemy zachęcać ludzi do nawyków proekologicznych w sposób innowacyjny i angażujący. Recyklomaty w Warszawie okazały się ogromnym sukcesem. Entuzjazm mieszkańców Warszawy oraz duże zainteresowanie wśród innych samorządów spowodowały, że zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu w innych gminach. - mówi Anna Solarek,  dyrektor ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services. - Konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie” jest częścią naszej globalnej ambicji „Świat bez Odpadów”. Zobowiązaliśmy się w niej, że do 2030 roku zbierzemy i przekażemy do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas strony do rąk konsumentów. W 2019 roku zebraliśmy blisko 60% naszych opakowań i stale pracujemy nad tym, żeby każdego roku ta liczba była wyższa - dodaje Anna Solarek.

 

Jak działają recyklomaty?

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

-       Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami stanowi aktualnie jedno z największych wyzwań dla samorządów. Coraz więcej z nich poszukuje sposobu na usprawnienie procesu oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz planety. Jednym z rozwiązań są recyklomaty. Korzystając z nich, mieszkańcy zyskują podwójnie - angażują się w działania, mające na celu powtórne wykorzystywanie surowców, otrzymując w  zamian korzyści w postaci zniżek na ulubione produkty lub aktywności w swojej gminie – mówi Konrad Romek, Prezes Zarządu w EcoTech System, firmie, która tworzy i instaluje recyklomaty.

 

Zasady konkursu

Konkurs jest skierowany do gmin do 50 tysięcy mieszkańców, ale też aktywistów, społeczników, wszystkich ludzi, którym zależy na świecie bez odpadów oraz tych, którzy będą chcieli namówić swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie.

Zadanie konkursowe:

  • Wypełnienie formularza zamieszczonego w serwisie  https://swiatbezodpadow.pl/konkurs-recyklomaty, w którym należy podać informacje o dotychczasowych działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska.
  • Przedstawienie pomysłów na nagrody przyznawane za wrzucone odpady
  • Zapewnienie bieżącej obsługi recyklomatu
  • Wskazanie lokalizacji w ogólnie dostępnym miejscu dla wszystkich mieszkańców.

Nagroda:

  • Nowoczesny recyklomat do automatycznej segregacji butelek PET
  • Instalacja i podłączenie recyklomatu
  • Szkolenie z obsługi i konserwacji recyklomatu
  • 12-miesięczna gwarancja na działanie
  • Swobodny dostęp do aplikacji mobilnej na iOS i Android - ECO-Portfel dla użytkowników do korzystania z recyklomatów i zbierania ECO-punktów
  • Licencja na okres 12 miesięcy na dostęp i podłączenie recyklomatu do Centralnej Platformy ETS

 

Zgłoszenia do konkursu rozpoczynają się 5 sierpnia i potrwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Najpierw dialog społeczny, teraz Lokalny Raport Wpływu Biuro prasowe
2024-05-15 | 10:00

Najpierw dialog społeczny, teraz Lokalny Raport Wpływu

Browar Okocim opublikował pierwszy Lokalny Raport Wpływu za 2023 rok. Raport adresuje wnioski ze zrealizowanego dialogu społecznego i w nowatorski sposób  podsumowuje działania
Ochrona środowiska Dzień bez Śmiecenia – codzienne, małe kroki prowadzą do korzystnych zmian
2024-05-10 | 08:50

Dzień bez Śmiecenia – codzienne, małe kroki prowadzą do korzystnych zmian

Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day) to święto, którego celem jest upowszechnianie prawidłowych zasad gospodarowania odpadami, promowanie proekologicznych postaw i ochrony
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.