Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce w ślad za gospodarką

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce, uwzględniającego wydatki na leki i nieleki, wyniosła w 2019 r. ponad 58 mld zł. Stanowiło to wzrost o około 10% rok do roku, wynika z najnowszego raportu PMR pt. “Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”. W ocenie PMR, rok 2020 będzie trudnym okresem dla tego segmentu rynku, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i kryzys całej gospodarki. W wyniku tego wartość rynku w wariancie bazowym może spaść o 6%.
Odwołane wizyty i przestój spowodowany epidemią koronawirusa w 2020 r.
Po solidnym wzroście gospodarczym w 2019 r. (w ujęciu realnym wzrost PKB o 4,0%, r/r), w bieżącym roku wybuch pandemii koronawirusa znacząco przyczynił się do ograniczenia aktywności ekonomicznej podmiotów gospodarczych. Strach przed zachorowaniem, wprowadzone czasowe restrykcje w poruszaniu się, tymczasowe zamknięcie części placówek oraz szczegółowe regulacje dotyczące zasad ich dalszego funkcjonowania, jak również wzrost niepewności, czy wreszcie pogorszenie sytuacji na rynku pracy stanowiły istotny czynnik ograniczający normalne funkcjonowanie gospodarki, co w efekcie może skutkować recesją sięgającą nawet 4,3% PKB w ujęciu realnym w całym 2020 r. (scenariusz bazowy).
Zakładamy, że w latach 2020-2025 wartość całkowitego rynku prywatnej opieki zdrowotnej będzie rosła w tempie około 6% średniorocznie w scenariuszu bazowym. Należy jednak zaznaczyć, że segmenty związane ze świadczeniem usług bezpośrednio pacjentom (fee-for-service – opłaty bezpośrednie z kieszeni pacjenta, abonamenty, ubezpieczenia) będą rozwijać się szybciej niż cały rynek.
Jednym z aspektów, który zyskał na znaczeniu, w wyniku zmiany uwarunkowań zewnętrznych w związku z rozwojem pandemii koronawirusa, jest rozwój telemedycyny, często efektywnie redukującej konieczność stacjonarnej wizyty lekarskiej. Ten nowy trend może działać ograniczająco na wzrost cen, a więc i wpływać w pewnej mierze negatywnie na nominalną dynamikę rynku prywatnej opieki medycznej. Z drugiej strony, warto zaznaczyć, że rozwój telemedycyny znacząco przyczynił się do ograniczenia utraty pacjentów.
<wykres>
Przyszłość telemedycyny a rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce
Pandemia koronawirusa może doprowadzić do zmian w strukturze udzielanych świadczeń zdrowotnych. Chociaż w drugiej połowie 2020 r. polski system opieki medycznej zaczął udzielać świadczeń medycznych w szerszym zakresie niż miało to miejsce w czasie lockdownu (choć nadal z pewnymi ograniczeniami), odrobienie przestoju spowodowanego koronawirusem (zaległe operacje, zabiegi i wizyty lekarskie) nie będzie możliwe do końca 2020 r., z racji ograniczeń w przepustowości.
Na obecnej sytuacji zyskuje telemedycyna, co potwierdza przeprowadzone przez PMR badanie. Badani zapytani o plany korzystania z telekonsultacji lekarskich i rozwiązań telemedycznych częściej wskazują, że zwiększą częstość korzystania z tego rodzaju usług niż, że ją zmniejszą. Co ciekawe, grupami bardziej pozytywnie nastawionymi do potencjalnego zwiększenia korzystania z usług telemedycznych w 2020 r. są osoby w wieku 45+ (szczególnie Ci najstarsi) oraz o wyższym dochodzie w gospodarstwie domowym.
<wykres>
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie: https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
AUTOR
Marta Marszałek
Analyst
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Ochrona środowiska
Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne

Brak dostępu do wody pitnej to dziś codzienność m.in. w niektórych krajach Afryki Wschodniej. Idzie za tym nie tylko zwiększone ryzyko chorób, ale też pogłębiające się ubóstwo i nierówności społeczne. Mieszkańcy najbardziej dotkniętych suszą rejonów muszą się bowiem skupiać na poszukiwaniu wody zamiast na pracy czy nauce. ONZ szacuje, że realizacja do 2030 roku Celu 6. Zrównoważonego Rozwoju wymaga znacznego przyspieszenia.
Przemysł
Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich

90 proc. obywateli UE wskazuje, że państwa członkowskie powinny się bardziej zjednoczyć w obliczu obecnych wyzwań. Co istotne, dwie trzecie badanych oczekuje, że UE bardziej zaangażuje się w ich ochronę przed globalnymi zagrożeniami – wskazuje „Eurobarometr 2025”. Takie podejście jest dziś dominujące w większości krajów członkowskich. Sprzyjają temu także narzędzia proponowane przez KE na rzecz zwiększania inwestycji w rozwój zdolności obronnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.