Rynek suplementów diety w Polsce: wzrost o 3% w 2020 roku

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Według najnowszych prognoz PMR, zawartych w raporcie „Rynek suplementów diety w Polsce 2020. Prognozy rozwoju na lata 2020-2025” sprzedaż suplementów diety w Polsce w aptekach i poza nimi (w sklepach, na stacjach benzynowych i wszystkich innych placówkach handlu detalicznego, włączając w to np. siłownie) wzrośnie w 2020 r. o 2,6% i osiągnie wartość prawie 6 mld zł w cenach detalicznych*.
Sprzedaż w aptekach motorem wzrostu
Sprzedaż suplementów diety w aptekach, które nie zostały zamknięte w czasach lockdownu, jest motorem wzrostu rynku – przede wszystkim w marcu 2020 r., kiedy zanotowano historycznie rekordowe wzrosty. Jednocześnie szacujemy, że wartość sprzedaży pozaaptecznej w 2020 r. spadnie o 1% (w scenariuszu bazowym). Jeżeli chodzi o kategorie suplementów najlepiej będą sprzedawać się produkty na odporność i stosowane w infekcjach, jak również witaminy i minerały.
Wzrost świadomości zdrowotnej głównym pozytywnym skutkiem pandemii koronawirusa
Czynnikiem, który mógłby najbardziej wpłynąć na rozwój rynku suplementów diety jest, ponownie jak w poprzedniej edycji badania świadomość konsumentów odnośnie tych produktów. Obecnie, na utrzymanie wskazań wpłynąć mogło przekonanie, że ludzie w obliczu pandemii koronawirusa będą bardziej dbać o profilaktykę, co przejawi się również w zażywaniu suplementów diety, wynika z badania przeprowadzonego przez PMR wśród 100 firm obecnych na rynku suplementów diety w Polsce.
Aż jedna trzecia respondentów wskazuje na czynnik poprawy sytuacji ekonomicznej – jest to zrozumiałe w obliczu prognoz na rok 2020, które zakładają recesję gospodarczą. W wyniku spadającej sprzedaży, więcej firm niż w poprzednich edycjach badania liczy również na intensyfikację działań marketingowych i zewnętrzną pomoc finansową np. z UE.
Wśród sfer wymagających regulacji prawnej respondenci wymieniają:
- przepisy odnośnie wprowadzania suplementów diety na rynek
- przepisy dotyczące reklamy
- dostosowanie przepisów polskich do regulacji unijnych
- przepisy mające na celu obniżenie kosztów pracodawcy
- przepisy celne
- przepisy dotyczące składu suplementów diety – substancji dozwolonych i ich dawek.
<wykres>
Inne wymieniane przez firmy czynniki, które mogłyby wpłynąć na rozwój ich działalności to:
- koniec pandemii, powrót pacjentów do aptek
- dobra, wykwalifikowana kadra
- minimalizacja kosztów wytwarzania
- spadek kursu walut
- szukanie metod alternatywnych dla służby zdrowia
- uniezależnienie się od rynku chińskiego
- kampanie społeczne poprawiające wizerunek suplementów diety.
* według jednego ze scenariuszy przedstawionego w raporcie tj. scenariusza bazowego zakładającego względnie stałą liczbę zachorowań na COVID-19 do końca roku i brak powrotu do restrykcji
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie: https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
AUTOR
Monika Stefańczyk
Pharma and Healthcare Business Unit Director
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Ochrona środowiska
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.