Rytuały (świąteczne też) redukują stres i wzmacniają współpracę
Anna Fibak
Fibak PR
ul. Kaczewska 24 lok. 11
81-476 Gdynia
anna|fibak.pl| |anna|fibak.pl
606626681
www.fibak.pl
W natłoku codziennych obowiązków, presji czasu i niekończących się list zadań, rytuały pełnią rolę szczególną – zapewniają poczucie stabilności, ciągłości i sensu. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym wyjątkowo mocno odczuwamy ich siłę. Znaczenie rytuałów wykracza jednak daleko poza grudniowe świętowanie. Zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie, rytuały budują więzi, dają przestrzeń do refleksji i wzmacniają tożsamość.
Boże Narodzenie to przykład święta naznaczonego rytuałami: ubieranie choinki, kolacja wigilijna, śpiewanie kolęd czy dzielenie się opłatkiem. Te wspólne działania pozwalają na chwilę zatrzymać się w biegu. Nie tylko prywatnie, ale też w zawodowym pędzie – podczas firmowego spotkania świątecznego czy wręczania upominków partnerom biznesowym. Poprzez powtarzalność zyskują znaczenie symboliczne – stają się nośnikami wartości, tradycji i pozytywnych emocji.
Badania Harvard Business School dowodzą, że rytuały wzmacniają poczucie więzi między ludźmi, nawet w grupach, które wcześniej się nie znały. W jednym z eksperymentów uczestnicy, którzy wykonywali prosty rytuał przed wspólnym zadaniem, czuli większą solidarność z grupą, co przekładało się na lepsze wyniki pracy zespołowej. Rytuały wzmacniają tożsamość grupy i budują poczucie przynależności. W innym badaniu eksperci HBS przyjrzeli się, jak rytuały mogą nadawać sens pracy i zwiększać zaangażowanie pracowników. Okazało się, że pracownicy uczestniczący w rytualnych aktywnościach w pracy częściej czuli się związani z celami firmy i byli bardziej skłonni do podejmowania dodatkowych wysiłków na jej rzecz.
– Rytuały mogą wydawać się monotonne, ale ich siła tkwi właśnie w tej powtarzalności. Dzięki niej zyskujemy punkt odniesienia w zmieniającym się świecie. W biznesie rytuały porządkują chaos. Regularne poranne spotkania zespołu, analiza wyników w określonych odstępach czasu, celebrowanie osiągnięć zespołu lub jego członków są fundamentem skutecznego działania. Rytuały dają poczucie kontroli, redukują stres i wzmacniają poczucie sprawczości, również w sytuacjach, na które nie mamy wpływu. Nawet drobne gesty, takie jak przygotowanie śniadania według ustalonego schematu, mogą obniżać poziom lęku i zwiększać poczucie stabilności – mówi Dominik Pieczewski, psycholog i trener w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.
Warto pamiętać, że rytuały to coś więcej niż tylko wypracowany schemat. To wyraz szacunku dla czasu – swojego i innych. Celebracja Świąt Bożego Narodzenia z dbałością o szczegóły, nawet gdy wymaga wysiłku, pokazuje troskę o relacje. W biznesie podobnie – uważność skierowana na pracowników czy klientów, objawiająca się drobnymi gestami – personalizowanymi życzeniami czy upominkami albo rytuały powitania nowych członków zespołu, buduje głębsze relacje.
– Paradoksalnie znaczenie rytuałów może rosnąć w świecie digitalizacji i sztucznej inteligencji. Rytuały stają się bowiem przeciwwagą dla bezosobowych algorytmów. W erze automatyzacji to właśnie powtarzalne, ale wypełnione pozytywnymi emocjami gesty mogą wyróżniać firmy i ludzi, a także tworzyć atmosferę sprzyjającą współpracy i wzrostowi – zauważa Dominik Pieczewski z GFKM.
Rytuały nie muszą być skomplikowane. Ich siła tkwi w intencji i regularności. Niezależnie od tego, czy zapalamy świecę na wigilijnym stole, czy wspólnie analizujemy kwartalne wyniki zespołu – w każdym rytuale kryje się szansa na zbudowanie czegoś trwałego w nietrwałym świecie.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.