Rzeźba coraz chętniej kupowana i za wysokie ceny
Ponad 8 milionów złotych zapłacono w październiku 2019 roku za instalację rzeźbiarską „Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Tym samym stała się ona najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji w Polsce. W ubiegłym roku to właśnie rzeźba odnotowała największy wzrost w segmencie polskiego rynku aukcyjnego. Blisko 10% transakcji dotyczyło właśnie tego rodzaju sztuki. Jeszcze w 2018 roku sprzedaż rzeźby była na poziomie 7,5%. 26 marca w DESA Unicum na aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” pojawi się ponad 70 prac, w tym inne dzieło Abakanowicz, którego estymacja szacowana jest nawet na 3 mln złotych czy praca Stanisława Szukalskiego, unikatowa z tego względu, że prac tego artysty na rynku aukcyjnym praktycznie nie ma.
Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando” składała się z dwudziestu rzeźb bezgłowych postaci odlanych z brązu. Na marcowej aukcji pojawi się inna praca tej artystki, której wartość szacowana jest nawet na kwotę 3 milionów złotych. Prezentowany zestaw 5 figur to analogiczne do tych wykonanych w brązie betonowe formy. Pozycja Abakanowicz na światowym rynku rośnie. Jeszcze w tym roku, w Tate Modern w Londynie, planowana jest wystawa w całości poświęcona twórczości tkackiej tej artystki. Choć Abakanowicz na początku swojej kariery tworzyła monumentalne tkaniny, od zawsze towarzyszyła jej potrzeba znalezienia środka wyrazu, który byłby „bardziej trwały niż życie”. Głównym elementem jej sztuki była więc figura ludzka. Na marcowej aukcji pojawią się także dwie inne prace Magdaleny Abakanowicz – dzieło z cyklu „Inkarnacje” oraz praca bez tytułu z 1996 roku.
Z kolei prac rzeźbiarskich Stanisława Szukalskiego do tej pory na rynku pojawiło się zaledwie 11. Wiele dzieł tego artysty nie przetrwało do dziś, dlatego te, które zostały ocalone są jeszcze bardziej pożądane przez kolekcjonerów. O Szukalskim zaczęło być głośno w 2018 roku, kiedy to na Netflixie pojawił się film poświęcony jego twórczości, którego producentem był Leonardo di Caprio. Prace Szukalskiego charakteryzują tajemnicze, praktycznie niemożliwe do odczytanie treści ukryte w ornamentach i znakach. Jest on autorem teorii mówiącej o wspólnym pochodzeniu wszystkich języków świata. W celu jej potwierdzenia napisał 42 tomy publikacji i opracował własny słownik. Na aukcji prezentowane jest „Popiersie gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego”. Górna estymacja dzieła sięga 180 tys. zł.
Wylicytować można będzie również dzieła innych wybitnych artystów związanych z medium rzeźbiarskim. Wśród nich znaleźli się m.in. Igor Mitoraj czy Jean Lambert-Rucki. Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności. Licytować można będzie za pośrednictwem naszej strony, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe.
Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne: 26 marca 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/rzezba-i-formy-przestrzenne-8gv0/?obj_type=&obj_technic=&author=&sorting=&sorting_w_lot=&page_no=1&auction_id=170
Link do wystawy 3D:
https://my.matterport.com/show/?m=taUypyiDvPC

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Z badania Eurobarometru wynika, że nieco ponad połowa Europejczyków (53 proc.) popiera dalsze rozszerzenie UE o nowe kraje. Dania, która 1 lipca obejmuje po Polsce przewodnictwo w Radzie UE, zapowiada, że będzie to jeden z jej priorytetów na najbliższe półrocze, nazywając rozszerzenie „geopolityczną koniecznością” kluczową dla stabilizacji Europy.
Transport
Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku

Dobiegają końca konsultacje społeczne Planu Społeczno-Klimatycznego, tzw. KPO2, który ma być podstawą do wypłaty środków z nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej – Społecznego Funduszu Klimatycznego. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada, że mają one trafić m.in. na walkę z tzw. ubóstwem transportowym, łagodzenie skutków wprowadzenia ETS2 i unowocześnienie kolei, które stanowi ogromne wyzwanie.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.