SAP Story: Signify i SAP rewolucjonizują smart cities
Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR
kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl
Kontrola tłumu, monitoring zanieczyszczeń czy system łączności internetowej obejmujący całe miasto – dzięki nowoczesnej technologii te koncepty krok po kroku stają się rzeczywistością, zapewniając lokalnym społecznościom wyższy komfort życia. Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i sprawność wykrywania ulicznych incydentów, firma Signify opracowała inteligentne słupy oświetleniowe BrightSites zintegrowane z platformą analityczną SAP Analytics Cloud. Stanowią one multifunkcyjne platformy komunikacyjne, odpowiadające na potrzeby nowoczesnych smart cities.
Według Global Peace Index 2020 poziom spokoju na świecie obniżył się w ciągu ostatnich lat. Raport pokazał, że konflikty i kryzysy minionej dekady zaczęły cichnąć. Nową falę napięć i niepewności wywołała pandemia COVID-19. To za jej sprawą tworzy się obecnie nowa definicja rzeczywistości. Z dokumentu ONZ, dotyczącego globalnej sytuacji gospodarczej i prognoz wynika, że konieczność zachowania dystansu społecznego przekształci wzory zachowania, a także najprawdopodobniej przyspieszy automatyzację sektorów produkcji, transportu czy usług. To właśnie cyfryzacja procesów oraz przywrócenie poczucia stabilności i bezpieczeństwa będą kluczowe z perspektywy współczesnych metropolii i mieszkających w nich ludzi.
Na dobrą jakość życia składa się wiele czynników. Oprócz stabilności polityczno-gospodarczej, równie ważne są dostęp do informacji, czyste środowisko czy poziom bezpieczeństwa na ulicach. Signify, światowy lider w dziedzinie oświetlenia zatrudniający 29 tys. pracowników w 70 krajach, we współpracy z SAP stawia czoła wyzwaniom współczesnych smart cities, dostarczając BrightSites – multifunkcyjne inteligentne słupy, stanowiące cyfrowe platformy komunikacyjne. Łączą one: system oświetleniowy LED, ogólnomiejską infrastrukturę telekomunikacyjną 4G/5G oraz WiFi, a także punkt informacyjno-reklamowy i urządzenie monitorujące przestrzeń publiczną. Cała technologia oparta na narzędziach SAP Analytics Cloud i SAP HANA, pozwala na zaawansowaną analizę danych oraz wgląd do informacji w czasie rzeczywistym.
Koncepcja BrightSites wykorzystuje obecną w miastach infrastrukturę oświetlenia ulicznego, która stanowi „funkcję hotelową” dla sieci 5G. Rozwój technologii telekomunikacyjnej 5G wymaga sześciokrotnie większej, niż dotychczas, gęstości stacji bazowych, co może prowadzić do powstawania miejskich dżungli anten. Bazując na istniejących słupach oświetleniowych, estetyka smart cities pozostaje niezaburzona. Jednocześnie platformy BrightSites tworzą cyfrowe szlaki miejskie i odpowiadają na digitalowe potrzeby współczesnych społeczności. Według raportu Digital 2020 ponad 4,5 miliarda ludzi na świecie korzysta z internetu, a liczba użytkowników mediów społecznościowych przekroczyła już 3,8 miliarda. Co więcej, prawie 60 proc. światowej populacji jest już online.
– Znacząco zmodernizowaliśmy wydajność naszych inteligentnych słupów, szczególnie w zakresie cyfrowych czujników i mocy sygnału WiFi. Zamaskowane, zintegrowane anteny oferują dostęp do sieci komórkowej 4G i 5G. To wszystko sprawia, że nasze urządzenia spełniają obietnicę inteligentnego miasta przyszłości i przekształcają skromne światło uliczne w platformę świadczącą nowoczesne usługi – mówi Musa Unmehopa, General Manager BrightSites by Signify.
Poza funkcjami telekomunikacyjnymi, słupy BrightSites stanowią tradycyjne punkty świetlne. Ich działanie jest zintegrowane z inteligentną technologią i czatbotem SAP automatyzującym proces sterowania oświetleniem, a także narzędziami pozwalającymi na zaawansowaną analitykę. Dzięki wdrożeniu infrastruktury SAP HANA i SAP Analytics Cloud możliwe jest monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym, jak również gromadzenie danych. W przypadku BrightSites zastosowano lampy LED firmy Philips, a oszczędność prądu wyniosła 30 proc.
Technologia SAP wsparła także Signify w zakresie monitoringu ruchu publicznego. System rozpoznawania twarzy, wykorzystujący sztuczną inteligencję, pozwala kontrolować tłum. Czujniki IoT oraz kamery służą także podniesieniu poziomu bezpieczeństwa, umożliwiając między innymi wykrywanie incydentów ulicznych. Zaimplementowana technologia pozwoliła o 70 proc. przyspieszyć czas reakcji służb miejskich. Tym samym odnotowano wyższy komfort życia lokalnych społeczności.
– Nasza technologia może przyczynić się do zwiększenia wydajności infrastruktury miejskiej. Zapewnia dostęp do różnorodnych danych w czasie rzeczywistym i generuje zaawansowane analizy. Zastosowanie mechanizmów uczenia maszynowego pozwala na efektywne wykorzystanie analityki w zakresie bezpieczeństwa, jakości środowiska, konsumpcji energii czy wreszcie łączności internetowej w mieście – mówi Tomasz Niebylski, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży w SAP Polska.
Technologia inteligentnych słupów oświetleniowych BrightSites została nagrodzona w tegorocznej edycji konkursu SAP Innovation Awards 2020, będącego przeglądem historii klientów i partnerów firmy, których wdrożenia bazują na cyfrowej platformie SAP i rozwiązaniach z zakresu AI. Z laureatami konkursu można było porozmawiać przy okazji cyfrowej edycji SAPPHIRE NOW.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.