Scenariusze przyszłości bez węgla
Zakończyła się tegoroczna edycja CEE Climate Community Lab, która miała na celu wsparcie innowatorów regionów węglowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Najlepsze organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Rumunii, w ramach wspólnego projektu pod hasłem „Open Mind - we embrace excellence of any kind”, postanowiły stawić czoła wyzwaniom sprawiedliwej transformacji poprzez wsparcie i angażowanie ich mieszkańców.
Wzmocnienie lokalnych społeczności, a tym samym pomoc regionom węglowym to nadrzędny cel projektów opracowanych przez trzy organizacje: Valea Jiului Society, Instytut Spraw Obywatelskich oraz TryMee Clothing, które na realizację swoich idei otrzymają granty w wysokości po 10 000 euro.
„Prawdziwie sprawiedliwa transformacja to proces, w którym liczy się każdy głos i każda para rąk. Bez aktywnego udziału mieszkańców regionów węglowych zmiana nie jest możliwa. Dlatego właśnie zainicjowaliśmy CEE Climate Community Lab, którego misją jest łączenie innowatorów z Europy Środkowej i Wschodniej, przekraczanie granic oraz wzmacnianie ich wysiłków.” – skomentowała Joanna Sabat z EIT Climate-KIC.
Climate Community Lab to inicjatywa unijnej organizacji EIT Climate-KIC oraz partnerów: 4CF, Impact Hub i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest wsparcie mieszkańców regionów węglowych Europy Środkowo-Wschodniej w odejściu od paliw kopalnych, a także łączenie osób i organizacji, którym bliskie są działania na rzecz ochrony klimatu w tych regionach.
„W ramach Climate Community Lab udało nam się w tym roku nie tylko zainicjować współpracę pomiędzy regionami węglowymi z różnych krajów, ale co ważniejsze, pomogliśmy im rozwinąć się w tworzeniu scenariuszy przyszłości. To właśnie tego typu umiejętności będą stanowić podstawę do współtworzenia nowej rzeczywistości w świecie bez węgla.” – powiedziała Anna Sacio-Szymańska z 4CF.
W ramach tworzonych scenariuszy, autorzy nagrodzonych projektów wyszli ze wspólnego założenia, że transformacja każdego regionu zaczyna się od zamieszkującej go społeczności. Dlatego zaproponowali stworzenie lokalnych przestrzeni coworkingowych, które będą impulsem do rozwoju silnych wspólnot, mających wpływ na wprowadzanie zmian w swoim otoczeniu.
Polski zdobywca grantu, Instytut Spraw Obywatelskich, jest łódzką organizacją, która od 2004 roku działa na rzecz rozwijania, kształtowania i promowania postaw obywatelskich. Realizuje m.in. kampanie społeczne Tiry na tory i Obywatele decydują.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.