SEJMOWA KOMISJA POPARŁA WORK - LIFE BALANCE
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw dotyczących tzw. work-life balance. Nowe regulacje, wiążące się między innymi z koniecznością wprowadzenia do polskiego prawa przepisów dotyczących uprawnień rodziców i elastycznej organizacji pracy, zakładają m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich.
Bieżący rok, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami BCC, będzie przebiegał pod znakiem zmian w prawie pracy. Po nowych regulacjach dotyczących pracy zdalnej przychodzi czas na wdrożenie przepisów wspólnotowych. Te ostatnie wychodzą naprzeciw pracownikom nie tylko w aspektach macierzyństwa, ale również w obszarach związanych z czasem pracy. Pracownicy zyskają dodatkowe dni wolne, inaczej będą też rozlokowane przerwy w pracy. Wdrażane zmiany współgrają ze zmieniającym się popandemicznym rynkiem pracy, na którym oczekiwania pracowników bardzo się zmieniły.
Przepisy te zapewne będą przyjmowane w trybie przyspieszonym, bo czas na ich implementację już minął. - podkreśla Joanna Torbé-Jacko, Adwokat, Ekspert Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Projekt przewiduje prawo do urlopu rodzicielskiego zarówno dla matki, jak i dla ojca. Rodzicom przysługiwać ma osobno po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym nie będą mogli się dzielić, a także możliwość zwolnienia z pracy "z powodu działania siły wyższej”. Zwolnienie takie, możliwe do wykorzystania między innymi w pilnych sprawach rodzinnych, będzie przysługiwać w wymiarze 2 dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym.
Nowelizacja traktuje także o możliwości skorzystania z bezpłatnego urlopu opiekuńczego (5 dni w roku kalendarzowym).
Zgodnie z projektem wprowadzone zostanie szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy, w tym pracy zdalnej oraz pracy w niepełnym wymiarze czasu.
Wprowadzone zostaną także nowe regulacje dotyczące umów o pracę. Pracownik, zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo wystąpić o zmianę rodzaju umowy, w tym na umowę o pracę na czas nieokreślony a także o bardziej bezpieczne i przewidywalne warunki pracy.
Ponadto wprowadzony zostanie 70-proc. zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część tego urlopu.

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.