Sektor MŚP zyskuje głos: Envirly rusza z raportem Green Review
W ostatnich latach kryteria ESG zyskują coraz większe znaczenie w oczach partnerów biznesowych, klientów, a nawet inwestorów. Ten trend nie dotyczy to jedynie dużych biznesów, ale i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Monitorowanie śladu węglowego firm staje się nie tylko obowiązkiem prawnym, ale również warunkiem zachowania przewagi konkurencyjnej – duże firmy obarczone nowymi regulacjami będą wybierały kontrahentów podejmujących działania prośrodowiskowe. Start-up Envirly rusza z raportem Green Review, który ma podsumować proekologiczne inicjatywy małych i średnich przedsiębiorstw.
O raporcie Green Review
Raport to przegląd praktyk związanych z wdrażaniem i transformacją procesów biznesowych w kontekście strategii prośrodowiskowej. Jego celem jest pokazanie, że nie tylko największe firmy, ale i MŚP (sektor małych i średnich przedsiębiorstw) mogą być liderami zielonej transformacji. Pomimo tego, że sektor ten odpowiada za niemal 75% PKB, często bywa pomijany w dyskusjach na temat zrównoważonego rozwoju.
Do udziału zaproszone są małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą pokazać swoje proekologiczne działania. Dzięki rygorystycznej weryfikacji oraz analizie śladu węglowego, w raporcie pozycjonowane będą jedynie firmy wdrażające realną zmianę w swoje lokalne środowisko. Firmy biorące udział w Green Review zyskają dostęp do platformy Envirly służącej do monitorowania śladu węglowego produktu, usługi a nawet całej organizacji.
Greenwashing
Wiele współcześnie działających firm mierzy się z oskarżeniami o tzw. “greenwashing”, czyli prowadzenie prośrodowiskowej komunikacji marki bez podejmowania rzeczywistych działań w kierunku zrównoważonego rozwoju. Monitorowanie emisji CO2 pozwoli na weryfikację skutków podejmowanych inicjatyw.
Nowe możliwość dla sektora MŚP
Celem raportu jest jednak nie tylko walka z greenwashingiem, ale przede wszystkim stworzenie możliwości małym i średnim przedsiębiorcom na pozyskanie nowych klientów, sponsorów i partnerów oraz inspirowanie innych firm do odpowiedzialnego wprowadzania proekologicznych rozwiązań. Przedsiębiorstwa z sektoru MŚP, które wezmą udział w raporcie, nie tylko wypromują się jako odpowiedzialne i prośrodowiskowe marki, ale również zabezpieczą się przed wypadnięciem z łańcucha dostaw, jako że analizie poddawany jest również ślad węglowy generowany przez kontrahentów.
O wydawcy i partnerze
Polski start-up Envirly dostarcza firmom innowacyjną platformę do zautomatyzowanego monitoringu i analityki emisji śladu węglowego zgodnej z międzynarodowymi standardami (Protokół Gazów Cieplarnianych - Greenhouse Gas Protocol, GHG Protocol). Platforma skutecznie pomaga polskim firmom mierzyć ślad węglowy i obniżać go zgodnie z międzynarodowymi standardami. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą spełnić wymagania regulacyjne, zabezpieczyć się przed wypadnięciem z łańcucha dostaw oraz postawić pierwszy krok w kierunku ekorozwoju, który na Zachodzie staje się już normą – bez potrzeby zatrudniania konsultantów.
Więcej informacji o raporcie można znaleźć na stronie https://www.greenreview.pl/

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.