Komunikaty PR

“Sektor SH może pomóc firmom przejść przez pandemię” - raport COVID vs business,

2020-12-18  |  09:20

Kraków, 15 grudnia 2020. Opublikowany został raport Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA) dotyczący skutków COVID-19 w branży IT. Przedstawione wnioski dotyczą 3 obszarów - sprzedaży, HR oraz biznesu i gospodarki. Badanie zostało przeprowadzone w siedemdziesięciu czterech polskich firmach technologicznych zrzeszonych w Organizacji.

 

W ujęciu branży IT sytuacja polskich software house-ów kształtuje się optymistycznie i jest określana jako jest stabilna. Dotyczy to wielu aspektów takich jak płynność finansowa, wyniki oraz działania operacyjne. Działające w Polsce firmy technologicznie bardzo szybko dostosowały się organizacyjnie do zmienionych realiów gospodarczych.

 

Raport wskazuje jednak, iż pomimo stabilnej sytuacji w polskiej branży IT i umiarkowanie pozytywnych nastrojów około 12% firm po pierwszym półroczu odnotowało wpływy mniejsze niż 35% przewidywanego rocznego obrotu po pierwszym półroczu. W ogólnym ujęciu branży IT,  większość firm zakłada, że odrobi słaby Q2 w drugim półroczu 2021.

 

Pandemia i powiązany z nią kryzys ekonomiczny zadziałały na zasadzie soczewki dzięki temu wyraźnie widać znaczenie, ale i trudności z jakimi mierzy się branża IT  Polsce. Z obserwacji rozwoju gospodarek innych krajów europejskich wyraźnie widać, że obecnie najlepiej mają się te oparte na wiedzy. W takich przypadkach branżą szczególnie istotną jest IT, która, jak widać z wyników raportu, także w Polsce skutecznie broni się przed kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 - Konrad Weiske, Prezes Zarządu, SpyroSoft, Wiceprezes SoDA

 

Pandemia wpłynęła również na zmiany w obszarze HR i kadrowym. Obserwujemy zmniejszenie ilości rekrutacji na stanowiska juniorskie i zwiększenie zapotrzebowania na doświadczonych specjalistów. Pozytywnym wnioskiem jest fakt, iż pandemia w większości przypadków nie spowodowała obniżenia płac dotychczasowych pracowników.Większość firm, które wzięły udział w badaniu SoDA wykazała wzrost zatrudnienia nawet w krytycznym drugim kwartale 2020 roku. Mediana wzrostu liczby zatrudnionych pracowników wyniosła dla tego okresu 5%.                                                         

 

Najbardziej dynamiczne zmiany widać w działach sprzedaży i rozwoju, które najmocniej odczuły pandemię. Wiele software house-ów zawiesiło współpracę z branżami takimi jak travel, hospitality czy przemysł ciężki. Kryzys wywołany przez COVID-19 przyspieszył z kolei ekspansję handlu elektronicznego. Raport jasno wskazuje także, iż w najbliższych miesiącach nastąpi całościowy wzrost  sprzedaży detalicznej niezależnie od regionu.

Pandemia pokazała wielu firmom, że potrafią działać skutecznie zdalnie i tym samym zmniejszyła obawy związane z poszukiwaniem partnerów pracujących w innych lokalizacjach. Z drugiej strony przedsiębiorstwa starają się teraz także nadrobić zaległości w transformacji cyfrowej. W efekcie rynek usług IT wyraźnie się ożywił w ostatnim kwartale tego roku - Paweł Pustelnik, Managing Director w Future Processing.

 

Po szczegółowe dane zapraszamy do załączonego raportu.

 

 

O SoDA

Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA) to związek polskich firm technologicznych, wytwarzających oprogramowanie oraz zapewniających szeroki wachlarz outsourcingu usług IT na rzecz klientów na całym świecie. Organizacja powstała w 2018 roku, obecnie zrzesza ponad 110 firm o kapitale polskim i zagranicznym, działających na terenie całego kraju, które zatrudniają w Polsce ponad 15 000 pracowników. Misją SoDA jest integracja polskiej branży IT i jej reprezentacja i działania na rzecz jej rozwoju na rynkach zagranicznych. SoDa jest wspierana przez IT Corner i Klaster IT.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.