Komunikaty PR

“Sektor SH może pomóc firmom przejść przez pandemię” - raport COVID vs business,

2020-12-18  |  09:20

Kraków, 15 grudnia 2020. Opublikowany został raport Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA) dotyczący skutków COVID-19 w branży IT. Przedstawione wnioski dotyczą 3 obszarów - sprzedaży, HR oraz biznesu i gospodarki. Badanie zostało przeprowadzone w siedemdziesięciu czterech polskich firmach technologicznych zrzeszonych w Organizacji.

 

W ujęciu branży IT sytuacja polskich software house-ów kształtuje się optymistycznie i jest określana jako jest stabilna. Dotyczy to wielu aspektów takich jak płynność finansowa, wyniki oraz działania operacyjne. Działające w Polsce firmy technologicznie bardzo szybko dostosowały się organizacyjnie do zmienionych realiów gospodarczych.

 

Raport wskazuje jednak, iż pomimo stabilnej sytuacji w polskiej branży IT i umiarkowanie pozytywnych nastrojów około 12% firm po pierwszym półroczu odnotowało wpływy mniejsze niż 35% przewidywanego rocznego obrotu po pierwszym półroczu. W ogólnym ujęciu branży IT,  większość firm zakłada, że odrobi słaby Q2 w drugim półroczu 2021.

 

Pandemia i powiązany z nią kryzys ekonomiczny zadziałały na zasadzie soczewki dzięki temu wyraźnie widać znaczenie, ale i trudności z jakimi mierzy się branża IT  Polsce. Z obserwacji rozwoju gospodarek innych krajów europejskich wyraźnie widać, że obecnie najlepiej mają się te oparte na wiedzy. W takich przypadkach branżą szczególnie istotną jest IT, która, jak widać z wyników raportu, także w Polsce skutecznie broni się przed kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 - Konrad Weiske, Prezes Zarządu, SpyroSoft, Wiceprezes SoDA

 

Pandemia wpłynęła również na zmiany w obszarze HR i kadrowym. Obserwujemy zmniejszenie ilości rekrutacji na stanowiska juniorskie i zwiększenie zapotrzebowania na doświadczonych specjalistów. Pozytywnym wnioskiem jest fakt, iż pandemia w większości przypadków nie spowodowała obniżenia płac dotychczasowych pracowników.Większość firm, które wzięły udział w badaniu SoDA wykazała wzrost zatrudnienia nawet w krytycznym drugim kwartale 2020 roku. Mediana wzrostu liczby zatrudnionych pracowników wyniosła dla tego okresu 5%.                                                         

 

Najbardziej dynamiczne zmiany widać w działach sprzedaży i rozwoju, które najmocniej odczuły pandemię. Wiele software house-ów zawiesiło współpracę z branżami takimi jak travel, hospitality czy przemysł ciężki. Kryzys wywołany przez COVID-19 przyspieszył z kolei ekspansję handlu elektronicznego. Raport jasno wskazuje także, iż w najbliższych miesiącach nastąpi całościowy wzrost  sprzedaży detalicznej niezależnie od regionu.

Pandemia pokazała wielu firmom, że potrafią działać skutecznie zdalnie i tym samym zmniejszyła obawy związane z poszukiwaniem partnerów pracujących w innych lokalizacjach. Z drugiej strony przedsiębiorstwa starają się teraz także nadrobić zaległości w transformacji cyfrowej. W efekcie rynek usług IT wyraźnie się ożywił w ostatnim kwartale tego roku - Paweł Pustelnik, Managing Director w Future Processing.

 

Po szczegółowe dane zapraszamy do załączonego raportu.

 

 

O SoDA

Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA) to związek polskich firm technologicznych, wytwarzających oprogramowanie oraz zapewniających szeroki wachlarz outsourcingu usług IT na rzecz klientów na całym świecie. Organizacja powstała w 2018 roku, obecnie zrzesza ponad 110 firm o kapitale polskim i zagranicznym, działających na terenie całego kraju, które zatrudniają w Polsce ponad 15 000 pracowników. Misją SoDA jest integracja polskiej branży IT i jej reprezentacja i działania na rzecz jej rozwoju na rynkach zagranicznych. SoDa jest wspierana przez IT Corner i Klaster IT.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.