Komunikaty PR

Sieć Fit Cake dla Dużej Rodziny

2021-05-24  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.14 MB )

Największa polska sieć niecukierni Fit Cake dołącza do rządowego programu Karta Dużej Rodziny. Uczci w ten sposób zbliżający się Dzień Matki i Dzień Dziecka. Ciacha bez cukru, wegańskie lody, keto desery czy bezglutenowe torty, posiadacze karty będą mogli kupić z 10 proc. rabatem. Respektowana jest w ponad 20 punktach marki w całym kraju.

Przed nami Dzień Matki, a zaraz potem Dzień Dziecka. Tradycyjnie świętujemy je lodami albo kawałkiem ulubionego ciasta. Ale zgodnie z najnowszymi trendami powinny to być fit słodycze. Najlepiej bez cukru. Ostatni rok pokazał bowiem, że zdrowie jest najważniejsze. Poza tym podczas długiej kwarantanny troszkę się nam przytyło.

Rabat dla rodziny we wszystkich punktach Fit Cake

Tej wiosny mamy większą ochotę na celebrowanie świąt, ponieważ po miesiącach zamknięcia nareszcie można wyjść do kawiarni, czy usiąść na lody w parku. Pojawiło się też większe zapotrzebowanie na fit desery. Z tego powodu franczyzowa sieć niecukierni Fit Cake w 2020 roku zwiększyła liczbę swoich lokali o 100 proc. Zapowiada się, że w tym roku padnie kolejny rekord i z jego końcem na rynku będzie działać co najmniej 50 punktów franczyzowych należących do marki.

Mamy teraz dosyć duży zasięg, postaraliśmy się więc o dopisanie naszej firmy do koalicji przedsiębiorstw, które respektują Kartę Dużej Rodziny. Nieprzypadkowo zbiegło się to z Dniem Matki i Dziecka. Chcemy, by te dni były naprawdę wyjątkowe, Wszyscy teraz doceniliśmy jakim wsparciem w trudnych chwilach jest rodzina - mówi Rafał Kościuk, współwłaściciel franczyzowej sieci Fit Cake.

Karta upoważnia do 10-procentowego rabatu na wszystkie fit słodycze w niecukierni. Dzięki temu, jeśli na ciacho bez cukru do Fit Cake przyjdzie pięcioosobowa rodzina, to jeden duży kawałek dostanie gratis.

Szczęśliwe dzieci, wzruszone mamy

Zarządzający marką przyznają, że inspiracją do podjęcia tego kroku była współpraca ze stowarzyszeniami wspierającymi małych cukrzyków i pacjentów z innymi dolegliwościami pokarmowymi. Aktualnie sieć ma pięciu takich partnerów w różnych częściach kraju. Organizuje dla nich warsztaty, bierze udział w konferencjach na temat zdrowego żywienia i szkodliwości cukru, uczestniczy w festynach i wydarzeniach prozdrowotnych. Ostatnio jej przedstawiciele u boku lekarzy dyskutowali o diecie diabetyków podczas spotkania online zorganizowanego przez lubelską Fundację „Miś w fartuchu”.

Wiemy więc z jakimi trudnościami zmagają się te rodziny. Wiele z nich znaczną swoich dochodów przeznacza na terapie i leki. Czasami jedno z rodziców musi zrezygnować z pracy, bo opiekować się maluchem. Jest to drobny gest z naszej strony, ale wiemy, że w ich budżecie często nawet 10 proc. upustu na tort ma znaczenie - dodaje Rafał Kościuk. - A dzieci są tylko dziećmi. Chcą słodyczy nawet jeśli im nie wolno. Produkując desery bez cukru, glutenu i laktozy dajemy im możliwość, by mogły najeść się bezkarnie łakoci. Mamy zaś czują wzruszeni patrząc na swoje szczęśliwe, umazane czekoladą pociechy. Niech to będą niezapomniane dni.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma 8 na 10 pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

8 na 10 pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe[1] - wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Nic dziwnego – błyskawicznie zmieniający
Firma Odbudowa firm rodzinnych po powodzi
2024-09-26 | 16:00

Odbudowa firm rodzinnych po powodzi

Powódź, która dotknęła południowe regiony Polski, zniszczyła nie tylko majątki prywatne, ale także uderzyła w fundamenty lokalnych gospodarek, w tym przedsiębiorstwa
Firma Dzień Bezpieczeństwa w Castorama Polska: Bezpieczeństwo w pracy i w czasie prywa
2024-09-26 | 13:00

Dzień Bezpieczeństwa w Castorama Polska: Bezpieczeństwo w pracy i w czasie prywa

Dzień Bezpieczeństwa w Castorama Polska to coroczne wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości i promowanie bezpiecznych praktyk w miejscu pracy. W tym roku tematem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.