Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023
Stabilność, bardzo dobre wyniki finansowe i otwarte drogi rozwoju – tak o sytuacji Grupy Kapitałowej GPW na progu zmian we władzach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mówi były prezes GPW Marek Dietl, który stał na czele warszawskiego parkietu w latach 2017-2024.
Marek Dietl przytacza konkretne dane, które potwierdzają jego ocenę. W każdym roku, z wyjątkiem 2019 (ze względu na dodatkową rezerwę), zyski były wyższe niż w rekordowym dotychczas 2011 roku. W porównaniu do 2016 roku przychody i zysk netto w 2023 wzrosły o odpowiednio 43% i 36%.
„Obejmując stanowisko Prezesa Zarządu GPW w 2017 roku widziałem, że firma się rozwija, ale jednocześnie zdawałem sobie sprawę, że biznes podstawowy od 2010 roku zmniejszył się o niemal jedną czwartą” – mówi Marek Dietl i dodaje: „Naszym pierwszym zadaniem było zwiększenie przychodów z organizacji obrotu instrumentami finansowymi”.
Wykres 1. Przychody z biznesu podstawowego
Cel ten został zrealizowany. Przychody z biznesu podstawowego w 2023 wzrosły o 31% w porównaniu do 2016 roku, mimo odpływów z rynku związanych ze zmianami Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Warto też podkreślić, że GPW awansowała do pierwszej piątki najbardziej płynnych giełd europejskich w latach 2017-23, a rok 2023 zakończyła jako jeden z trzech najpłynniejszych parkietów w Europie.
Wykres 2. Wartość indeksu WIG
Również inwestorzy mieli powody do zadowolenia. Między 2011 a 2016 rokiem indeks WIG urósł o prawie 38%. W kolejnej sześciolatce, do 2023 roku jego wartość wzrosła o 52%.
Drugim sukcesem w okresie gdy za sterami GPW stał Marek Dietl, było przyspieszenie rozwoju całej Grupy Kapitałowej. Wzrost przychodów od debiutu giełdowego w 2010 roku do 2016 wyniósł 38%, a w latach 2017-2024 przychody wzrosły o 43%.
Wykres 3. Przychody Grupy Kapitałowej GPW
„Przyspieszenie wzrostu nie odbyło się kosztem zysków. Średni roczny zysk EBITDA w latach 2010-2016 to było 152 mln złotych, zaś w latach 2017-2023 to już prawie 200 mln złotych” – podkreśla Marek Dietl i dodaje, że ten wzrost zysków oznaczał konkretne korzyści dla akcjonariuszy. Łączna wartość dywidendy za pięć lat do 2022 roku była o 52% wyższa niż dywidenda, jaką otrzymywali akcjonariusze GPW w ciągu pięciu wcześniejszych lat.
Wykres 4. Skumulowana wartość dywidend wypłaconych przez GPW
Lata 2017-2023 to okres podejmowania ambitnych przedsięwzięć rozwojowych. W tym czasie powstał najszybszy system transakcyjny na świecie oraz szereg nowych linii biznesowych, z których GPW może korzystać w kolejnych latach.
Wykres 5. Dekompozycja wzrostu przychodów GK GPW pomiędzy 2016 a 2023 rokiem (wzrost przychodów o 134 mln PLN, tj. +43%)
Były szef GPW wskazuje trzy źródła rozwoju biznesu. Po pierwsze lata 2017-2023 to okres naprawy biznesu podstawowego poprzez m.in. wprowadzenie nowych produktów inwestycyjnych. Przełożyło się to na wzrost przychodów z organizacji obrotu instrumentami finansowymi o 24%. Drugim źródłem był rozwój spółek Grupy Kapitałowej, szczególnie Towarowej Giełdy Energii. Po trzecie stworzono nowe linie biznesowe, co dało podwaliny dla nowych źródeł przychodów w kolejnych latach. Pierwsze efekty tych prac były widoczne już w 2023 roku, gdy przychody z nowych biznesów przekroczyły 40 mln zł, czyli stanowiły około 10% całkowitych przychodów Grupy Kapitałowej. Dodatkową wartością jest synergia między biznesem podstawowym, spółkami zależnymi i nowymi liniami biznesowymi – wszystko tworzy spójną całość i wzajemnie się wzmacnia.
Na pytanie jak udało się osiągnąć taki sukces, Marek Dietl odpowiada: „Kluczowe było zapewnienie stabilności wewnętrznej i doboru współpracowników wyłącznie w oparciu o kryteria merytoryczne. Pozwoliło nam to zmierzyć się z dwoma kryzysami globalnymi: pandemią i pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę, które destabilizowały rynki kapitałowe na całym świecie. Bardzo dziękuję pracowników Grupy GPW za ich zaangażowanie”.
W czasie, gdy na czele GPW stał Marek Dietl, w zarządach zasiadało łącznie siedem osób i każda z nich pracowała wcześniej w Grupie Kapitałowej GPW. „Jestem przekonany, że to właśnie połączenie awansów wewnętrznych z pozyskiwaniem utalentowanych pracowników z Polski i zagranicy tworzy niesamowity przepis na sukces” – dodaje Marek Dietl.
Rysunek 1. Struktura zarządów GPW w latach 2011-2017 i 2018-2023
Marek Dietl, który prezesem GPW przestał być pod koniec marca 2024 roku, podkreśla, że przekazywał firmę w sytuacji, w której można być optymistą zarówno jeśli chodzi o przyszłość samej Giełdy, jak i polskiego rynku kapitałowego. „Byłem pierwszym Polakiem, który dwukrotnie został wybrany do zarządu Federacji Europejskich Giełd (FESE) – pokazuje to jak w tym czasie wzrósł prestiż warszawskiego parkietu w Europie.” – podsumowuje Marek Dietl.
KONTAKT:
email: marek|dietl.pl| |marek|dietl.pl
Źródło informacji: Marek Dietl
Materiał promocyjny
Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE
Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Prawo
Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.