Komunikaty PR

Skanska wybuduje pierwszy w mieście chodnik antysmogowy

2020-09-24  |  10:35

Zielone innowacje Skanska zawitają do Poznania. Deweloper wybuduje pierwszy w mieście chodnik antysmogowy

Poznań to kolejne miasto, w którym Skanska wybuduje chodnik redukujący negatywny dla zdrowia człowieka smog. W ramach realizowanego obecnie budynku D kompleksu Nowy Rynek powstanie prawie 4000 mkw. chodnika z tzw. zielonego betonu, neutralizującego równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód, który przejechał w ciągu roku ponad 70 tys. kilometrów. Zakończenie prac i oddanie go do użytku zaplanowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Zielony beton to rozwiązanie szczególnie potrzebne w miastach, gdzie smog i zanieczyszczenia pochodzące m.in. ze spalin samochodowych są stale rosnącym problemem. Dzięki promieniom słonecznym, na jego powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla człowieka cząstek NOx. Są one rozkładane na neutralne związki azotu i wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania się.

Pomiary przeprowadzane przez Skanska i partnerów naukowych podczas badań laboratoryjnych, a następnie w przestrzeni miejskiej, pokazały, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Skanska z powodzeniem przetestowała tę technologię przy swoich inwestycjach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Pierwszy w Poznaniu chodnik z zielonego betonu będzie miał prawie 4000 mkw. Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 roku, a oddanie do użytku zaplanowano na drugi kwartał, wraz z budynkiem D kompleksu Nowy Rynek. Chodnik w ciągu roku zneutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód z silnikiem diesla, który przejechał ponad 70 tys. kilometrów.

– Zielony beton to technologia stająca się standardem w inwestycjach Skanska w Polsce. Jest to kolejny z elementów zrównoważonego budownictwa, który wpisuje się w DNA naszej firmy. W minionym roku wyznaczyliśmy sobie za cel osiągnięcie neutralności emisyjnej do roku 2045 i zredukowanie do roku 2030 emisji dwutlenku węgla o 50% – mówi Roland Jarosz, menedżer projektu w spółce biurowej Skanska. – Z Poznaniem jesteśmy związani od 2011 roku, kiedy to ruszyliśmy z budową pierwszego w tym mieście biurowca Skanska – Malta House. Jako odpowiedzialny deweloper chcemy przyczyniać się do poprawy jakości życia mieszkańców miast, w których realizujemy nasze inwestycje. Budujemy nowoczesne, najwyższej klasy biurowce i dobrze zaprojektowaną, zieloną przestrzeń wokół, a dzięki antysmogowym chodnikom możemy dołożyć dodatkową cegiełkę do działań mających na celu poprawę czystości powietrza – dodaje Roland Jarosz.

Nowy Rynek – przestrzeń wielu możliwości

Nowy Rynek będzie docelowo składał się z 5 budynków łączących funkcje biurowo-usługowe, handlowe i mieszkaniowe. Całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Kompleks – jak sama nazwa wskazuje – stanie się nowym miejskim rynkiem, miejscem dla biznesu, mieszkańców oraz turystów, zachęcającym do spotkań, sprzyjającym rekreacji i rozrywce. Powstanie tu otwarta przestrzeń, z której poznaniacy i odwiedzający miasto będą mogli korzystać na wiele sposobów – pracując w nowo powstałych biurowcach czy odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni.

Zespół najlepszych architektów i pierwszy certyfikat WELL w Poznaniu

Spółka biurowa Skanska zaprosiła kilka najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce do projektowania poszczególnych budynków Nowego Rynku oraz przestrzeni wspólnej całej inwestycji. Projekt urbanistyczny wykonała pracownia JEMS Architekci. Za projekt pierwszych dwóch budynków (A i B) odpowiada wrocławskie studio Maćków Pracownia Projektowa. Autorami projektu trzeciego budynku (D) jest medusa group. Za zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu odpowiedzialna jest pracownia Ultra Architects.

Nowy Rynek to obiekt budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa, a budynek D będzie pierwszym w regionie biurowcem ubiegającym się o certyfikat WELL Core&Shell – jeden z najbardziej wymagających systemów certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc pod uwagę jego wpływ na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ludzi. Ponadto, kompleks będzie certyfikowany w systemie LEED, a każdy z etapów projektu będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”. Oznacza to, że będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.

Nowy Rynek: kluczowe fakty i liczby:

  • Całkowita powierzchnia użytkowa (w 5 budynkach): ponad 100 000 mkw.
  • Pierwszy budynek (B) dostarczył ok. 25 000 mkw. powierzchni biurowej; drugi budynek (A) – ok. 12 00 mkw.; trzeci budynek (D) dostarczy ok. 39 000 mkw.
  • Certyfikacja bud. D: WELL, LEED Platinum, Obiekt bez Barier
  • Generalny wykonawca kompleksu: Skanska S.A.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.