Słońce, wiatr, suche powietrze… jak podczas urlopu chronić oczy?
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Za oknami lato w pełni. Długie dni, przyjemnie ciepłe temperatury i słońce zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu i planowania wakacyjnych – dłuższych bądź krótszych wyjazdów. Tegoroczne urlopy większość z nas spędzi w kraju, kierując się w stronę jezior, morza czy gór. Niezależnie od wyboru miejsca, relaksując się, nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie naszych oczu np. przed działaniem promieni słonecznych. Jak przygotować się do urlopu, by oczy też mogły odpocząć?
Ciepłe promienie słoneczne i letni wiatr budzą bardzo pozytywne skojarzenia. Miło jest położyć się na leżaku albo udać się w pieszą wędrówkę w góry. Dla wielu z nas to niezwykle przyjemna odskocznia od pracy, zwłaszcza jeśli na co dzień opiera się ona na spędzaniu czasu przed ekranem komputera. Dlatego wówczas, podczas urlopu, chętnie decydujemy się również na odpoczynek od urządzeń elektronicznych – najlepiej gdybyśmy nie włączali wtedy zbyt często komputera, a czas spędzony z telefonem komórkowym w ręku ograniczali możliwie jak najbardziej. To jednak za mało, aby nasze oczy mogły cieszyć się długo wyczekiwanymi wakacjami – pamiętajmy, że każdego dnia pracują one „na pełnych obrotach”. Dlatego latem nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie przed promieniami słońca – na ich szkodliwy wpływ narażona jest bowiem nie tylko skóra (promieniowanie UV), ale również… oczy.
Najlepszy „gadżet” na lato? Okulary!
Naszym nieodłącznym „gadżetem” w sezonie letnim powinny być okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko sprawią one, że słońce nie będzie nas „razić”, ale też ochronią oczy przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może bowiem powodować m.in.: poczucie dyskomfortu, które wywołuje konieczność mrużenia oczu, łzawienie czy ból. Do innych dolegliwości możemy zaliczyć również pieczenie, zaczerwienienie oraz wysuszenie oczu.
Dlatego, jeśli podczas wymarzonego urlopu będą doskwierały nam takie dolegliwości, przyjemność płynąca z wolnego czasu czy z oglądania pięknych widoków z pewnością będzie nieco mniejsza. Kiedy wybieramy się na wyjazd, zawsze warto mieć przy sobie zarówno odpowiednio dobrane okulary chroniące przed słońcem, jak i krople nawilżające do oczu (np. Hyal-drop multi), które pozwolą zminimalizować uciążliwe objawy.
Czy wybór okularów ma znaczenie?
Wybór okularów przeciwsłonecznych nie może być dziełem przypadku. Przede wszystkim powinny one posiadać odpowiedni filtr UV, najlepiej taki do 400 nm w całym widmie, co będzie stanowiło najważniejszą barierę, która chroni nasze oczy przed negatywnym oddziaływaniem słońca. Muszą być również właściwie wyprofilowane i dostosowane do kształtu naszej twarzy, tak aby dokładnie zakrywały gałki oczne. Takie okulary zagwarantują ponadto, że między nimi a naszą twarzą nie wytworzą się szczeliny, przez które do oczu trafią promienie słoneczne. Ochronią nas także przed wiatrem, który może wysuszać oczy i również powodować objawy suchego oka, jak pieczenie, łzawienie czy uczucie piasku pod powiekami. Jednak czy wszystkie okulary będą jednakowo spełniały swoje zadanie? Niestety nie.
W okresie wakacyjnym bardzo popularne są zakupy okularów przeciwsłonecznych na straganach/bazarach czy właśnie w supermarketach – m.in. ze względu na ich zaskakująco niską cenę. Należy jednak pamiętać, że dokonując zakupu w takich miejscach nigdy nie mamy pewności co do jakości wykonania powłok filtrujących. Tanie modele od nieautoryzowanych sprzedawców często nie posiadają filtra UV i co ważne – takie okulary mogą powodować większe uszkodzenie struktur oka niż w przypadku, gdybyśmy nie stosowali żadnych okularów. Co więcej, zdarza się także, że w okularach przeciwsłonecznych gorszej jakości, zamontowane soczewki nie „trzymają” neutralnej mocy zero – wykazując niewielką moc sferyczną, cylindryczną czy też pryzmatyczną – a to skutkuje w konsekwencji nieostrym lub niekomfortowym widzeniem (pływanie obrazu, zakrzywianie krawężników, itp.). Warto wiedzieć, że jeśli borykamy się z wadą wzroku, możemy także skorzystać z przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych, które oprócz filtracji UV zapewnią nam odpowiednią korekcję wady.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.