Sofia, Warna i… Kraków. Pontica Solutions chce rozszerzać działalność w Polsce
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Bułgarska firma outsourcingowa na kolejną lokalizację swojej firmy wybrała Polskę. Pontica Solutions otworzyło biuro w krakowskim centrum CitySpace w O3 Business Campus i planuje dalszą ekspansję. W tym celu aktywnie rekrutuje specjalistów.
Kraków od wielu lat przyciąga międzynarodowe firmy. Dobry klimat dla biznesu potwierdzają rankingi, np. Tholons Global Innovation Index 2021, według którego stolica Małopolski to najlepsze polskie miasto pod względem innowacji i cyfryzacji. Kraków zajął w nim 20 miejsce, wyprzedzając Warszawę (35) oraz Wrocław (99). To tutaj ostatnio otworzyła swoje pierwsze biuro poza granicami Bułgarii firma outsourcingowa Pontica Solutions. Jaki potencjał widzi w Polsce i w Krakowie?
Potencjał inwestycyjny i pracowniczy
W ciągu zaledwie kilku lat Pontica Solutions ewoluowała z małego start-upu działającego w Bułgarii do firmy o międzynarodowym zasięgu. Obecnie Pontica jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w sektorze outsourcingu w Bułgarii. Zatrudnia ponad 600 pracowników w swoich biurach w Sofii, Warnie i Krakowie. Świadczy usługi z zakresu BPO (Business Process Outsourcing) i ITO (Information Technology Outsourcing) w ponad 20 językach dla 12 znanych na całym świecie klientów z branży Hi-Tech, FinTech, Logistyki i SaaS.
Wyjście z biznesem poza granice Bułgarii to wyraz strategicznego i długofalowego myślenia firmy o jej rozwoju. – Już w momencie zakładania firmy w 2015 roku wiedzieliśmy, że będziemy rozwijać się na arenie międzynarodowej. Wybraliśmy Polskę ze względu na atrakcyjną lokalizację i potencjał inwestycyjny. Nie do przecenienia jest również kadra pracownicza: Polacy są dobrze wykształceni, mają doskonałe kwalifikacje, biegle mówią w językach obcych, a przede wszystkim mają dużą motywację do pracy – wyjaśnia Evgeni Borisov, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Pontica Solutions.
Magdalena Śnieżek z CitySpace, gdzie swoje biuro wynajmuje Pontica Solutions, potwierdza: – Świetnie przygotowana kadra jest tym, co przyciąga do Polski kolejnych inwestorów. Dzięki temu mogą oni sprawnie budować profesjonalne zespoły, które umożliwiają im dynamiczny rozwój i ekspansję w tej części Europy.
Planują ekspansję
Zainteresowanie usługami bułgarskiej firmy jest duże. Pontica Solutions zamierza rozszerzyć działalność oraz zwiększyć obecną powierzchnię biurową, także w Polsce. W tej chwili prowadzi negocjacje z kilkoma nowymi klientami z sektora Hi-Tech. – Chcemy osiągnąć stabilny i kontrolowany wzrost w ciągu najbliższego roku w oparciu o dotychczasowych klientów, a także nawiązać nowe relacje. W tym celu stale powiększamy nasze zespoły i aktywnie poszukujemy nowych pracowników. Kraków ma świetny klimat dla biznesu, dlatego chcemy rozwijać się w tym mieście i właśnie tu ugruntować naszą markę – mówi Ivan Georgiev, współzałożyciel i prezes zarządu Pontica Solutions.
W krakowskim biurze prowadzonym przez CitySpace pracują dwa zespoły Pontica Solutions. Pierwszy monitoruje operacje wiodącej w Europie platformy logistycznej na żądanie, która pozwala firmom z różnorodnych branż dostarczać szybko i wydajnie towary do swoich klientów. Drugi z nich koncentruje się na społeczności i wsparciu graczy w szwedzkim studiu gier, które tworzy własne gry wideo AAA. Łącznie w Krakowie firma zatrudnia 30 osób.
Aktualnie Pontica Solutions poszukuje pracowników z biegłą znajomością języków obcych lub umiejętnościami technicznymi, np. znajomością języków programowania na stanowiska takie jak DevOps Engineers, Mobile, Front-end i Back-end Developer. – Jesteśmy firmą o przyjaznej kulturze zarządzania, z rodzinną atmosferą. Można się u nas nauczyć wielu rzeczy, mamy ciekawe ścieżki rozwoju. Pracujemy w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu, które sprzyja integracji zespołu, a także efektywnej pracy – zachęca Evgeni Borisov.
Pracują elastycznie
Pontica Solutions wprowadziła się do biura CitySpace w O3 Business Campus. To powierzchnie elastyczne oferujące różnorodne stanowiska pracy – open space’y, hot-deski, sale spotkań, prywatne gabinety. Firmy płacą tylko za te miejsca, które zajmują. Dodatkowo, operator zapewnia potrzebne usługi administracyjne, infrastrukturalne i informatyczne.
– Zarządzanie i utrzymanie biura to jedno z większych wyzwań każdej firmy, zwłaszcza w momencie wejścia na nowy rynek, w czasie szybkiego wzrostu. Dzięki współpracy z operatorem mogliśmy wprowadzić się szybko i bezproblemowo oraz skupić naszą energię na tym, co napędza nasz biznes – podsumowuje Ivan Georgiev.
CitySpace to operator elastycznych przestrzeni biurowych o powierzchni ponad 21 tys. mkw., w których pracuje się wygodniej, przyjaźniej i nowocześniej. CitySpace dysponuje jedną z największych w kraju sieci produktów skrojonych na miarę. Zarządza biurami serwisowanymi, hybrydowymi, wirtualnymi oraz salami spotkań. CitySpace należy do grupy kapitałowej Echo Investment, dzięki czemu tworząc swoje usługi może wybierać biurowce, które spełniają najwyższe standardy techniczne. W wyjątkowych lokalizacjach tworzy ergonomiczne i inteligentne miejsca pracy, blisko wszystkiego, czym żyje miasto: restauracji, kawiarni, centrów handlowych, sklepów i instytucji kultury.

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.