Komunikaty PR

Stambuł – miasto na idealny weekendowy wyjazd

2024-11-12  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Stambuł to jedno z najbardziej fascynujących miast świata, posiadające bogatą historię, wyjątkową kuchnię, dynamiczną scenę artystyczną i kulturalną oraz niezliczone możliwości zakupowe. Ta najsłynniejsza metropolia Türkiye (Turcji) oferuje odwiedzającym nieskończoną ilość atrakcji, nawet tym, których czas pobytu jest ograniczony.  Sprawdźmy, jak wiele można przeżyć w Stambule podczas jednego weekendu.

Sobota

08.00-10.00: Idealny początek dnia – inne spojrzenie na tureckie śniadanie

Rozpoczęcie dnia od słynnego tureckiego śniadania to idealny wybór. W stambulskich kawiarniach, z których roztacza się widok na zapierający dech w piersiach Bosfor lub panoramę miasta, będziecie zaskoczeni tym, co pojawi się na waszym stole. Będą to różnego rodzaju lokalne sery, wraz z pysznymi, zielonymi i czarnymi oliwkami, pochodzącymi z regionu Morza Marmara i Morza Egejskiego, świeże warzywa, miód, domowe dżemy, kaymak (gęsta śmietanka) oraz menemen – nieodzowne danie śniadaniowe z jajek, papryki i pomidorów. Do tego oczywiście podaje się simit, jeszcze ciepły chleb i świeżo parzoną herbatę w szklaneczkach w kształcie tulipanów.

10.00-14.00: Półwysep Historyczny, muzeum na wolnym powietrzu w samym sercu miasta

Po śniadaniu warto wybrać się na zwiedzanie Półwyspu Historycznego, który doskonale oddaje historyczną strukturę miasta. Do najważniejszych atrakcji należą majestatyczna i niezwykle piękna Hagia Sophia, imponujący Błękitny Meczet i intrygująca Cysterna Bazyliki, a także Pałac Topkapı, dawna rezydencja sułtanów osmańskich oraz mieszczące się w jej ogrodach Muzea Archeologiczne w Stambule. W okolicy znajduje się również kilka zabytkowych restauracji, gdzie można zrobić sobie przerwę na lunch i spróbować słynnych kotlecików Sultanahmet.

14.00-16.00: Wielki Bazar, raj dla miłośników zakupów

Po obiedzie w Sultanahmet krótki spacer zaprowadzi was do tętniącego życiem Wielkiego Bazaru. To miejsce wypełnione jest skarbami Stambułu, gdzie warto znaleźć coś dla siebie wśród ogromnego wyboru dywanów, ręcznie malowanej ceramiki i płytek, unikatowej biżuterii i innych wyjątkowych przedmiotów!

16.00-18.00: Cudowny zachód słońca nad Bosforem

Teraz nadszedł czas, aby wsiąść w tramwaj zmierzający do dzielnicy Eminönü i odwiedzić Bazar Korzenny (Egipski). To pełne kolorów i aromatów zadaszone targowisko wypełniają stragany z różnymi produktami spożywczymi, ziołami leczniczymi, przyprawami, suszonymi owocami i tureckimi przysmakami. Zaledwie pięć minut spacerem dzieli Bazar Korzenny od przystani promowej, skąd wyruszają rejsy po Bosforze. Wycieczki odbywają się zazwyczaj co godzinę i różnią się czasem trwania. W trakcie krótkiej wycieczki zajmującej około 90 minut, można zobaczyć oba wybrzeża Stambułu, podziwiając zachód słońca nad wodą. Przed rejsem warto spróbować słynnej kanapki z rybą serwowanej w porcie z typowych dla tego miejsca łodzi.

19:30-22:30: Wspaniała turecka kuchnia czeka na was

Po rejsie wzdłuż Bosforu zakończcie swój pierwszy dzień w Stambule wyjątkową kolacją w jednej z restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelin. Stambuł szczyci się dynamiczną sceną kulinarną, gdzie innowacyjni i odważni szefowie kuchni z dumą interpretują tureckie tradycje. Delektujcie się niezapomnianym posiłkiem, który idealnie komponuje się z wyśmienitymi, tureckimi winami.

Niedziela

10.00-14.00: W niedzielę poczuj się jak mieszkaniec Stambułu

Drugi dzień w Stambule rozpocznijcie od śniadania składającego się z chrupiącego simitu, białego sera i aromatycznej herbaty w małych uliczkach dzielnicy Karaköy, tak jak prawdziwi mieszkańcy tego miasta. Następnie wybierzcie się na spacer po dzielnicy Karaköy, znanej z artystycznych kawiarni i galerii sztuki. Dalej wasza trasa prowadzi do Galataport İstanbul, odnowionego portu i centrum atrakcji tej części miasta. Możecie zrobić sobie przerwę na kawę w nowoczesnej oazie, gdzie wzdłuż wybrzeża znajdują się ekskluzywne restauracje, kawiarnie i sklepy, a następnie dotrzeć do İstanbul Modern – pierwszego w Türkiye (Turcji) muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Imponujący, pięciopiętrowy budynek muzeum zaprojektowany przez słynnego architekta Renzo Piano jest równie fascynujący jak eksponowane w nim dzieła sztuki. Na koniec możecie zwiedzić pobliskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby w Stambule, gdzie czekają na was prace najlepszych tureckich artystów.

14.00-18.30: Taksim: Tętniąca życiem dzielnica z niezliczonymi atrakcjami

Historyczny Tünel (Tunel), czyli pierwsza podziemna kolejka linowa w Türkiye (Turcji) i druga tego typu linia na świecie, łączy Karaköy z aleją İstiklal. Wysiądźcie z pociągu, skręćcie w dół i wejdźcie na Wieżę Galata, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stambułu, z której rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama tego wielowiekowego miasta. Po powrocie na ulicę İstiklal możecie zwiedzać tę słynną promenadę pieszo lub skorzystać z kultowego, czerwonego tramwaju. Okazałe budynki, arkady, duże i małe sklepy, galerie, księgarnie oraz słynne kościoły, w tym Bazylika św. Antoniego z Padwy, czekają na odkrycie. W trakcie tej wycieczki po Stambule, mieście pełnym ulicznych przysmaków, poczujecie zapachy wielu pysznych specjałów, w tym aromatycznych, pieczonych kasztanów, grillowanej kukurydzy, nadziewanych lub smażonych małży, kokoreç i innych smakowitych przekąsek.

19.00-23.30: Baw się jak Stambulczyk

Spacer aleją İstiklal kończy się na placu Taksim, w pobliżu jednego z największych ośrodków kulturalnych w mieście – spektakularnego Centrum Kultury Atatürka (AKM). Ta imponująca sala operowa, mogąca pomieścić ponad dwa tysiące osób, gości światowej klasy spektakle i koncerty. Po przedstawieniu warto wrócić na ulicę İstiklal, aby zakończyć wieczór w jednej ze słynnych tawern w okolicy, delektując się meze, świeżymi rybami i rakı.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Poznaj Koreę Południową: Najciekawsze miejsca w Incheon i Gangwon Biuro prasowe
2024-11-12 | 17:00

Poznaj Koreę Południową: Najciekawsze miejsca w Incheon i Gangwon

Korea Południowa to kraj, który łączy nowoczesność z głęboką historią, oferując zarówno metropolie pełne życia, jak i spokojne miejsca wpisane na listę światowego
Podróże Turcja osiągnęła rekordowe wyniki w turystyce na koniec trzeciego kwartału 2024
2024-11-07 | 10:00

Turcja osiągnęła rekordowe wyniki w turystyce na koniec trzeciego kwartału 2024

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku Türkiye (Turcję) odwiedziło 49,2 mln osób, a przychody sektora turystycznego sięgnęły 46,9 mld dolarów. Liczba
Podróże Wakacje w listopadzie? Druga połowa miesiąca dużo tańsza!
2024-11-05 | 10:00

Wakacje w listopadzie? Druga połowa miesiąca dużo tańsza!

Listopad to ostatni dzwonek na to, by załapać się na pozostałe w tym roku dwa przedłużone weekendy, 1 i 11 listopada. Ale nie tylko! W tym miesiącu warto lecieć gdzieś tym bardziej, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Finanse

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. To może pociągnąć za sobą problemy z dostępnością ubezpieczeń

Częstotliwość ekstremalnych zjawisk – takich jak powodzie, podtopienia, huragany, gradobicia, pożary, susze i fale upałów – nasila się wraz ze zmianami klimatycznymi. Rosną też spowodowane nimi straty finansowe: według danych PIU w krajach UE w ostatnich 40 latach wyniosły one 487 mld euro, a w przypadku Polski – 16 mld euro. Dla ubezpieczycieli oznacza to konieczność modyfikacji podejścia do wyceny ryzyka i uwzględnienia tej tendencji w wycenie zdarzeń ubezpieczeniowych. Z czasem może to też oznaczać spadek dostępności ochrony ubezpieczeniowej.

IT i technologie

Świadoma sztuczna inteligencja może powstać jeszcze w tej dekadzie. Tego dotyczy dzisiejszy wyścig zbrojeń

Entuzjaści idei AGI, czyli ogólnej sztucznej inteligencji, która będzie mieć atrybuty umysłu ludzkiego, przekonują, że powstanie ona już w ciągu najbliższych 5–10 lat. – Ten, kto tego dokona, przejmie władzę nad całym światem – ocenia Edi Pyrek, założyciel Global Artificial Intelligence Alliance. Siła wynikająca z połączenia dostępu do zasobu wszystkich globalnych informacji, gigantycznej mocy obliczeniowej i pewnego stanu świadomości nie będzie w stanie równać się z żadnym znanym ludziom rodzajem broni.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.