Sternkraft pozyskuje finansowanie i przyspiesza ekspansję zagraniczną
Fundusz Status Starter zainwestował 4 mln zł w Sternkraft Polska rozwijającą projekt sztucznej inteligencji w telematyce. Technologia ma między innymi znacząco obniżyć straty w branży transportowej, które w 2020 roku wyniosły 9 mld Euro. Dzięki pozyskanym środkom Spółka stworzy nowe rozwiązania dla przewoźników w całej Unii Europejskiej.
Sztuczna inteligencja diametralnie zmieni branżę transportu drogowego - zarówno cargo, jak i publicznego. Rozwijana przez Sternkraft technologia Computer Vision, czyli analiza obrazu pojazdów autonomicznych, stawia czoła wielu wyzwaniom, jakimi są między innymi kradzieże, napady, uszkodzenia oraz przestrzeganie BHP floty i kierowców w transporcie drogowym.
Computer Vision zmienia oblicze transportu. Dzięki niemu bezpieczeństwo osób, floty oraz ładunków może poprawić się nawet kilkukrotnie. Liczba problemów związanych z transportem towaru jest znacznie poważniejsza niż wielomiesięczne czy nawet wieloletnie próby uzyskania odszkodowania. Według najnowszych danych, dziennie okradanych jest średnio niemal 50 naczep w całej UE. Technologia, której używamy potrafi zminimalizować ten problem, a także wiele innych - komentuje Marcin Lewicki, założyciel Sternkraft Polska.
Rozwiązanie SafeWay FX2 potrafi o 74% zmniejszyć liczbę kradzieży, oszustw, błędów i nieefektywności w sektorze transportu w Europie i na świecie. Pozwoli to znacząco ograniczyć straty ponoszone przez producentów, firmy transportowe i ubezpieczeniowe. Globalny rynek telematyki komercyjnej do 2022 roku ma wzrosnąć do prawie 70 mld dolarów, a do 2030 r. ma osiągnąć aż 144 mld USD . Oczekuje się, że w najbliższych latach, tj. do roku 2025, średnia roczna stopa wzrostu rynku wyniesie prawie 21%.
Zdecydowaliśmy się zainwestować w firmę Sternkraft Polska, ponieważ stoi za nią zespół o wybitnych kompetencjach. W naszej opinii dynamicznie rosnący rynek telematyki oraz technologii rozpoznawania obrazu, postępująca autonomizacja procesów w logistyce oraz zwiększona niepewność łańcuchów dostaw połączone ze spadkiem cen zaawansowanej elektroniki sprawiają, że Safeway może szybko zrewolucjonizować rynek transportu drogowego w UE – ocenia Stanisław Rogoziński, Partner Funduszu Satus Starter.
SafeWay FX2 to autorska technologia dedykowana sektorowi TSL (Transport-Spedycja-Logistyka). System został dostosowany do wymagających warunków przewozowych: bardzo szerokiego zakresu temperatur pracy, wilgotności, wibracji, oświetlenia, a przede wszystkim ograniczonego dostępu do energii elektrycznej i połączenia z siecią.
Sternkraft Polska niedawno pozyskał pierwszego inwestora zewnętrznego w postaci Akceleratora Technologicznego w Gliwicach. Ponadto projekt otrzymał szereg grantów, a także pierwszą nagrodę w konkursie Amazon AI Start-Up Challenge.
Więcej o systemie Safeway można przeczytać na stronie producenta Sternkraft, który jest członkiem TAPA : http://sternkraft.com/
* * *
Sternkraft Telematics – polsko-niemiecka firma telematyczna z siedzibami w Berlinie i Konstantynowie Łódzkim, która wprowadziła na rynek pierwszy na świecie kompleksowy system ochrony naczep ciężarówek, SafeWay.
![Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL] Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/703287956/depositphotos-386621210-l,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL]

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie, Mercedes odpowiada
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.