Stokrotka transformuje analitykę biznesową ze wsparciem Tameshi w chmurze AWS
FleishmanHillard
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
karol.czyzewski|fleishmaneurope.com| |karol.czyzewski|fleishmaneurope.com
601 750 060
www.fleishmanhillard.pl
Sieć supermarketów Stokrotka przeniosła swoją 15-terabajtową hurtownię danych do chmury AWS (Amazon Web Services), aby poprawić wydajność i wesprzeć swoje plany rozwoju. Dzięki współpracy z partnerem AWS, firmą Tameshi specjalizującą się w usługach w chmurze, migracja wsparła usprawnienie operacji. Przejście na chmurę AWS pomogło również zoptymalizować zarządzanie danymi, podwoiło wydajność narzędzia do analizy biznesowej (BI) oraz zapewniło sieci skalowalne, wydajne i opłacalne rozwiązanie. Firma Tameshi wykorzystała Amazon Redshift i Amazon S3 do ukończenia migracji w ciągu trzech miesięcy.
100% wzrost wydajności i 20% redukcja kosztów
Stokrotka posiada blisko 1000 sklepów w całym kraju i zatrudnia ponad 12 000 pracowników. Generuje duże ilości danych biznesowych, które są przesyłane do hurtowni danych, a następnie przetwarzane za pomocą narzędzia Business Intelligence (BI).
Przyjrzeliśmy się wielu rozwiązaniom, przeprowadzając testy z wykorzystaniem tego samego zestawu danych przy użyciu różnych usług hurtowni danych. AWS zapewniał znacznie szybsze wyniki i był bardziej opłacalny, więc nie było potrzeby szukać dalej. Dzięki migracji do chmury AWS osiągnęliśmy 100% wzrost wydajności przy 20% redukcji kosztów. Bezserwerowe rozwiązanie zapewniło nam elastyczność i korzyści finansowe oraz skalowalność – mówi Paweł Kowalczyk, dyrektor ds. technologii w firmie Stokrotka.
Stokrotka poszukuje elastycznego rozwiązania hurtowni danych
Kolejnym etapem cyfrowej transformacji Stokrotki była poprawa wydajności i dostępności hurtowni danych przy jednoczesnym zachowaniu istniejącego interfejsu BI typu front-end. Firma zdecydowała się na migrację 15 terabajtów danych z istniejących systemów pamięci masowej i przetworzenie ich przy pomocy AWS, a następnie przekazanie tych danych do tego samego front-endu BI, z którego korzystała wcześniej. Dla Stokrotki kluczowe było, aby projekt został ukończony szybko, opłacalnie i bez powodowania przestojów.
Migracja bez wpływu na użytkowników usługi i ze wzrostem wydajności
Płynne przejście do chmury było niezbędne, aby zapewnić ciągłość biznesowym użytkownikom narzędzia BI. Usługa musiała pozostać dostępna przez cały okres transformacji, aby nie zmieniać podstawowej technologii, co spowodowałoby zakłócenia oraz potencjalnie potrzebę ponownego przeszkolenia pracowników – mówi Maciej Cetler, CEO Tameshi.
Rozwiązania AWS są nie tylko skalowalne i wydajne, ale pozwalają też na redukcję kosztów. Od hurtowni danych po narzędzia do wdrażania, dostępnych jest ponad 200 usług AWS. Ułatwia to firmom dostęp do elementów składowych, których potrzebują, aby szybko reagować na zmieniające się wymagania biznesowe i w efekcie szybciej się rozwijać – mówi Andrzej Horawa, Enterprise Leader CEE w AWS.
Projekt spełnił nasze oczekiwania. Wszystko odbyło się bardzo płynnie. Nadal używane jest to samo narzędzie BI, ale źródłem jest teraz Amazon Redshift. Tameshi udało się ominąć różnice technologiczne między naszą poprzednią hurtownią danych a RedShift. Nasi użytkownicy korzystają teraz z tych samych narzędzi, ale o wiele wydajniej – mówi Paweł Kowalczyk, dyrektor ds. technologii w firmie Stokrotka.
Stokrotka buduje własne kompetencje AWS na przyszłość
Projekt został ukończony w ciągu trzech miesięcy. Hurtownia danych Stokrotki jest teraz skalowalna, dzięki czemu firma może się rozwijać bez utraty czasu i środków związanych z dodawaniem i konfigurowaniem nowego sprzętu. System przesyła niemal w czasie rzeczywistym dane ze wszystkich sklepów. Informacje dostarczane przez narzędzie BI pomogły sieci z powodzeniem rozwijać się w ciągu ostatnich kilku lat i firma ma nadzieję kontynuować tę drogę.
Przy tego typu projektach, oprócz działań związanych stricte ze wdrożeniem, niezwykle ważne jest, aby zainwestować czas i wiedzę w odpowiednie przeszkolenie pracowników, którzy będą na co dzień korzystać z nowych rozwiązań. Nasze wsparcie pozostaje bez zmian, jednak specjaliści IT Stokrotki zyskali nowe kompetencje i komfort, dzięki którym mogą w pełni korzystać z rozwiązań AWS – mówi Maciej Cetler, CEO Tameshi.
- - -
Tameshi
Tameshi specjalizuje się w migracjach do chmury AWS dla sektora enterprise i branż wysoko regulowanych. Tameshi pomaga klientom w zarządzaniu zbiorami danych o wielkości setek terabajtów, a ze wspieranych przez jej specjalistów systemów bankowości korzystają miliony konsumentów. Tameshi od wielu lat współpracuje z AWS i posiada status AWS Advanced Partner. W 2022 r. firma została wyróżniona tytułem Partnera Roku AWS w Europie Środkowo-Wschodniej.
Stokrotka
Stokrotka to nowoczesna sieć handlowa z bogatymi tradycjami polskiego handlu detalicznego. Powstała w 1994 roku w Lublinie, dziś swoim zasięgiem obejmuje blisko 1000 sklepów zlokalizowanych w całej Polsce. Stokrotka rozwija się bardzo dynamicznie, otwiera sklepy w formatach dopasowanych do każdego klienta: Stokrotka Supermarket, Market, Optima i Express. Sieć prowadzi także sklep internetowy i jest sprawdzonym partnerem w biznesie dla franczyzobiorców. Spółka posiada nowoczesne centra dystrybucji, własne zaplecze logistyczne i sieć magazynów regionalnych w całej Polsce. Od 2018 r. Stokrotka Sp. z o.o. wchodzi w skład litewskiej grupy handlowej Maxima. Stokrotka proponuje klientom szeroką ofertę asortymentową w atrakcyjnych cenach, w której szczególny nacisk położony jest na produkty świeże, produkty od lokalnych dostawców, a także produkty marki własnej.
Amazon Web Services
Od 2006 roku Amazon Web Services oferuje najbardziej kompleksową i najszerzej stosowaną chmurę na świecie. AWS stale rozszerza swoje usługi, by móc wspierać praktycznie każdy typ zadań. Obecnie firma ma w swej ofercie ponad 240 usług w obszarze obliczeń, pamięci masowych, baz danych, sieci, analityki, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy (IoT), urządzeń mobilnych, bezpieczeństwa, rzeczywistości hybrydowej, wirtualnej i rozszerzonej, tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami i in. Działalność prowadzi w ramach 105 stref dostępności w 33 regionów geograficznych. Zapowiedziano już wprowadzenie kolejnych 15 stref dostępności i 5 regionów AWS w Kanadzie, Niemczech, Malezji, Nowej Zelandii i Tajlandii. Miliony klientów - w tym najszybciej rozwijające się startupy, największe korporacje i wiodące instytucje rządowe – obdarzają AWS swym zaufaniem wykorzystując w swojej infrastrukturze rozwiązania AWS, co przekłada się na większą zwinność i niższe koszty. Więcej informacji o AWS znajduje się na stronie aws.amazon.com

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.