Sukces Polaków w European Property Awards
Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2020-2021. Doceniony został projekt inwestycji Starter III – wrocławskiego mikroapartamentowca o charakterystycznej elewacji. Ma on szansę na kolejne wyróżnienie podczas wirtualnej gali konkursu odbywającej się w grudniu.
European Property Awards to jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Nagrody przyznawane są już od 27 lat. Projekty oceniane są przez jury składające się z ponad 80 niezależnych specjalistów. Starter III został uhonorowany w kategorii Mixed-use, czyli budynków łączących różne funkcje, w tym przypadku hotelową z usługową.
Nagrodzony Starter III to mikroapartamentowiec zlokalizowany w centrum Wrocławia, w pobliżu Dworca Głównego i galerii handlowej Wroclavia. Ma 6 pięter i mieści 255 komfortowych lokali o metrażach zaczynających się od 12 mkw. Na parterze budynku przewidziane są lokale usługowe i części wspólne, takie jak pralnia i siłownia. To trzeci Starter, który powstał we Wrocławiu. Wszystkie zostały zaprojektowane przez AP Szczepaniak. Ich inwestorem są Dolnośląskie Inwestycje S.A.
Projekt wyróżnia charakterystyczna, geometryczna elewacja. Gra w rozplanowaniu okien zaciera granice między piętrami. Ze względu na swój nietypowy wygląd przez wielu wrocławian budynek nazywany jest Tetrisem. – Starter III to budynek jednocześnie nowoczesny, wielowymiarowy, a z drugiej strony doskonale wkomponowany w otaczającą go historyczną zabudowę. Udało nam się to osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu klinkierowej okładziny nawiązującej do przylegających budynków z przełomu XIX i XX wieku. Nowoczesna kolorystyka jest natomiast ukłonem ku sąsiadującej, nowoczesnej galerii handlowej – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, dyrektor zarządzająca w pracowni AP Szczepaniak.
AP Szczepaniak to wrocławska pracownia architektoniczna o ponad 20-letnim doświadczeniu. Dziś jej zespół liczy ok. 50 architektów. Są pionierami mikropapartamentowców w Polsce – zaprojektowali pierwszy tego typu budynek, Starter I, spod ich ręki wyszły także Starter II, Starter III, Oxford24 czy Legnicka 60C.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.