SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH PODSUMOWANIE ROZWIĄZAŃ
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W Polsce około 830 tys. firm to przedsiębiorstwa rodzinne. Dokonując sukcesji, przedsiębiorcy od ponad 5 lat mogą korzystać z ustawy o zarządzie sukcesyjnym, a od pół roku - przeprowadzić sukcesję poprzez powołanie fundacji rodzinnej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z ekspertami podsumowali powyższe rozwiązania podczas konferencji „Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce”. Business Centre Club reprezentowali – mec. Agnieszka Krysik, Małgorzata Rejmer, Paweł Tomczykowski oraz prof. Adam Mariański.
Ustawodawca przygotował dla firm rodzinnych dobrą ustawę. Jako środowisko doradcze i strona społeczna powinniśmy zrobić wszystko by nie było zjawiska niewłaściwego wykorzystywania fundacji rodzinnej, do celów innych niż sukcesja. Jeżeli tak się stanie i będą powstawały fundacje rodzinne jako wehikułu optymalizacyjne powinniśmy liczyć się z konsekwencjami zmian ustawy, w tym zmian na gorsze preferencji podatkowych, które przewidział ustawodawca. Pół roku funkcjonowania ustawy o fundacji rodzinnej to czas obserwacji praktyki prawnej i podatkowej. Nadal przez najbliższe miesiące będziemy analizować obszary, które będą wymagać od ustawodawcy ewentualnych zmian legislacyjnych. Nie jest ich wiele. Kluczem do sukcesu jest wymiana doświadczeń, wątpliwości i edukacja osób zainteresowanych fundacją rodzinną. - podsumowuje Agnieszkę Krysik, - przewodniczącą Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club.
Spotkanie poświęcone zarządowi sukcesyjnemu i fundacji rodzinnej odbyło się w formule hybrydowej. Podczas dwóch paneli poświęconych fundacji rodzinnej i moderowanych przez mec. Agnieszkę Krysik, - przewodniczącą Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club, uczestnicy dzielili się doświadczeniami zarówno w zakresie czynności notarialnych, zagadnień prawnych jak i prawnopodatkowych.
Paneliści zgodnie podkreślali naturę sukcesyjną fundacji rodzinnej i przestrzegali przed wykorzystywaniem jej jako instrumentu optymalizacji podatkowej. Dosadnie wybrzmiał element strukturyzacji sukcesyjnej, jako niezbędny przy planowaniu sukcesyjnym z wykorzystaniem fundacji rodzinnej.
Link do relacji z konferencji https://www.youtube.com/watch?v=Q8o7N46S1Hg
Podręczniki o sukcesji firm: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/sukcesja-firm
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl
Agnieszka Krysik: agnieszka.krysik@bcc.org.pl
fot. Dylan Gillis

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.