Święty Mikołaj, który może ukraść tożsamość
Niezależnie od tego, czy sprzedają fikcyjne towary online, podszywają się pod firmy kurierskie czy oferują pożyczki na świąteczne zakupy, internetowi oszuści spróbują wszystkich metod, aby wykorzystać jak najwięcej osób. Pod tym względem przypominają trochę Ebenzera Scrooge’a, głównego bohatera „Opowieści wigilijnej”, osobnika dbającego wyłącznie o swoje przychody, nie lubiącego ludzi i świąt.
Eksperci ds. bezpieczeństwa każdego roku ostrzegają użytkowników, aby w tym okresie szczególnie wykazali się czujnością. Niestety, konsumenci pochłonięci poszukiwaniem prezentów dla bliskich, zazwyczaj zapominają o czyhających na nich pułapkach. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw jest kradzież danych z karty kredytowej. Pozyskane informacje najczęściej służą złodziejom do dokonywania zakupów, wypłat, a czasami do otwarcia nowego konta z kartą kredytową.
- Niezależenie od tego jak i kiedy to się dzieje, oszustwo związane z kartą kredytową jest formą kradzieży tożsamości. Przestępca wykorzystuje dane osobowe i finansowe ofiary do wykonywania transakcji bez jej zgody. Warto pamiętać, że szczególnie w okresie przedświątecznym można natknąć się na fałszywych Świętych Mikołajów, którzy zamiast rozdawać prezenty, kradną tożsamość – mówi Marcin Świątek, Kierownik Działu Wdrożeń w LOG Plus.
Według najnowszych analiz firmy Experian w bieżącym roku oszustwa związane z kradzieżą tożsamości wzrosną o 22 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Przy czym oczekuje się, że ten trend osiągnie szczyt w listopadzie i grudniu. W ubiegłym roku wskaźnik oszustw związanych z kartami kredytowymi był o 43 proc. wyższy w porównaniu ze średnią miesięczną.
Jak złodziej może wykraść numer karty kredytowej?
Hakerzy mogą kraść informacje o kartach kredytowych i debetowych na różne sposoby, zarówno online, jak i offline. Jedną z najpopularniejszych metod jest phishing. Przybiera on różne formy: SMS-a, e-maila, fałszywej strony internetowej, a czasami nawet rozmowy telefonicznej. Na przykład oszust dzwoni do ofiary, podając się za pracownika banku wystawiającego kartę kredytową i prosi o weryfikację danych osobowych. W okresie przedświątecznym skutecznym wabikiem są też e-maile oraz SMS-y z promocyjnymi cenami produktów lub niewielką dopłatą do usługi kurierskiej.
Inne ryzyko wiąże się z pobraniem złośliwego oprogramowania, zapewniającego hakerom dostęp do informacji przechowywanych na zainfekowanym komputerze. Malware często potrafi przechwytywać i nagrywać wszystkie znaki wpisywane za pośrednictwem klawiatury, a następnie wysyłać dane do zewnętrznego komputera należącego do przestępców.
Bardzo złym pomysłem jest robienie zakupów online lub przelewów za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi. Korzystanie z nich w hotelu czy na lotnisku jest wygodne, ale należy podjąć środki ostrożności w celu ochrony karty kredytowej oraz innych wrażliwych informacji. Jednym ze sposobów jest prywatna sieć VPN, to usługa często występująca w pakiecie z programem antywirusowym.
Co więcej, jeśli na urządzeniu pojawi się komunikat „bezpłatna publiczna sieć Wi-Fi”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że haker próbuje nakłonić niczego niepodejrzewających użytkowników do zalogowania się, aby następnie przechwycić ich dane osobowe.
Zaś najczęściej stosowaną przez przestępców metodą offline jest skimming kart kredytowych. Czytniki kart w bankomatach, dystrybutorach na stacjach benzynowych i innych miejscach mogą mieć zamontowane urządzenia skimmingowe, które zbierają i przekazują informacje o płatnościach złodziejom.
- Przestępcy bez końca dopracowują swoje metody. Nawet najbardziej czujne osoby mogą paść ofiarą oszustwa. Istnieją jednak kroki pozwalające zminimalizować ryzyko. Należy uważać przede wszystkim na produkty sprzedawane po zbyt atrakcyjnych cenach oraz na fałszywe strony podszywające się pod witryny znanych marek. Warto czytać recenzje i robić zakupy u autoryzowanych sprzedawców. Jednym z najważniejszych punktów bezpieczeństwa jest bardzo duża ostrożność przed linkiem otrzymanym w wiadomości, to jeden z najczęstszych sposobów, w którym oszuści zwracają się do potencjalnych ofiar. – tłumaczy Marcin Świątek, Kierownik Działu Wdrożeń w LOG Plus

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.