Systemy wsparcia operatora w obrocie żywnością – case study
Get More Services
ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl
Wstępne ustawienia wysokości podnoszenia, automatyczne centrowanie wideł i redukcja prędkości na zakrętach – to tylko kilka spośród dostępnych dziś systemów ułatwiających pracę operatora. Przykład EcorNaturaSì pokazuje, że mogą stać się one podstawą budowania przewagi konkurencyjnej.
EcorNaturaSì to przedsiębiorstwo powstałe w 2009 r. z połączenia dwóch dużych włoskich firm z branży produkcji i obrotu żywnością ekologiczną z historią sięgającą 1985 r. Przed fuzją firma Ecor specjalizowała się w wytwarzaniu i handlu detalicznym produktami organicznymi i biodynamicznymi, a NaturaSì było największą siecią supermarketów z certyfikowaną żywnością „eko”. Grupa zatrudnia dziś około 1150 osób i prowadzi sklepy marek EcorNaturaSì oraz CuoreBio (odpowiednio około 250 i 230 lokali) i wypracowuje w skali roku obroty na poziomie 375 milionów euro. Do najważniejszych punktów sieci dystrybucji firmy należą centra w San Vendemiano i Bolonii – pierwsze z nich po niedawnej modernizacji floty intralogistycznej, drugie – wzniesione od podstaw i wyposażone na przełomie lat 2016 i 2017.
Charakterystyka obiektu
Każdego dnia z magazynów EcorNaturaSì do sklepów w całym kraju wyjeżdża około 45 samochodów ciężarowych załadowanych produktami z liczącego 9 tys. pozycji asortymentu. W liczącym 40 tys. mkw. powierzchni centrum dystrybucji w Bolonii mieści się około 16 tys. miejsc paletowych. Realizowane są tu standardowe procesy logistyczne – od rozładunku ciężarówek, przez obsługę i składowanie towaru po kompletację i załadunek. Przez lata działalności EcorNaturaSì wypracowało specyficzne sposoby ich realizacji, w dużej mierze oparte o rozwiązania marki STILL. – Jednym z czynników decydujących o tym, że staliśmy się liderem w naszym sektorze, jest wysoka wydajność procesów logistycznych. W ich realizacji kluczową rolę odgrywają wózki widłowe – mówi Mario Cicolecchia, Menadżer Logistyki w EcorNaturaSì. – Przez lata wypracowaliśmy metody realizacji procesów przekładające się na specyficzne wymagania względem pojazdów transportu wewnętrznego. Jedynym dostawcą, który rozumiał nasze potrzeby i potrafił skroić rozwiązania na ich miarę, była firma STILL. Działamy razem od około trzydziestu lat i przez cały ten czas efekty spełniały nasze oczekiwania. Dlatego też zdecydowaliśmy się wyposażyć nowe centrum w Bolonii właśnie w wózki widłowe STILL – dodaje.
Zastosowane rozwiązanie
Do obsługi procesów transportu wewnętrznego i magazynowania w centrum dystrybucyjnym EcorNaturaSì w Bolonii dobrano zróżnicowaną, liczącą łącznie 41 wózków flotę. Składają się na nią 32 wózki do kompletacji, 4 wózki wysokiego składowania, 2 wózki unoszące z platformą dla operatora, 2 modele z platformą przeznaczoną do pracy na stojąco oraz 1 elektryczny wózek czołowy z przeciwwagą. By zapewnić bezpieczeństwo pracy pomiędzy regałami wysokiego składowania, wózki typu reach-truck wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań. – W wykorzystywanych w EcorNaturaSì wózkach wysokiego składowania STILL FM-X zamontowano na widłach kamery oraz zastosowano: system wstępnego ustawienia wysokości podnoszenia Easy Target Plus, automatyczne centrowanie wideł, przeszklone dachy oraz system automatycznej redukcji prędkości na zakrętach – mówi Grzegorz Kurkowski, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Taki komplet wyposażenia upraszcza pracę operatora i gwarantuje doskonałą widoczność na ładunek, minimalizując ryzyko niepożądanych zdarzeń podczas obsługi ładunków na najwyższych kondygnacjach regałów. System Curve Speed Control zapewnia natomiast dobrą stabilność wózków na wirażach – tłumaczy.
Efekt wdrożenia
Jak wynika z relacji kadry menadżerskiej EcorNaturaSì, rezultatem szerokiego wdrożenia rozwiązań wspomagających osoby sterujące wózkami widłowymi była nie tylko subiektywna poprawa warunków pracy, ale także wzrost produktywności. – Zaproponowane przez STILL systemy wsparcia operatora dowiodły swojej wagi dla sprawnej obsługi naszych procesów logistycznych. Umieszczone pomiędzy widłami jeżdżących w Bolonii reach trucków kamery pomagają, gdy widok na ładunek jest ograniczony ze względu na dużą wysokość podnoszenia. Sprawdzają się tu także przeszklone dachy kabiny – mówi Mario Cicolecchia. – Zastosowane systemy wsparcia operatora ułatwiają pracę, redukują stres oraz zwiększają komfort i wydajność. Wszystkie wózki spełniają nasze wewnętrzne wymagania bezpieczeństwa wykraczające daleko poza określone prawem normy – konkluduje Menadżer Logistyki w EcorNaturaSì.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.