TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
KOMFORTKI, SKRZYNECZKI I POMIESZCZENIE PIELĘGNACYJNE DLA MALUCHÓW
Teatr Pinokio w Łodzi po raz kolejny wsłuchuje się w głos widzów i pokazuje jak dbać o dostępność instytucji kultury. Dzięki współpracy z Fundacją t: dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami zostały wyposażone w komfortki. W teatrze pojawiły się też różowe skrzyneczki, a dla opiekunów najmłodszych widzów teatru przygotowany został pokój do przewijania i karmienia maluchów.
– Na potrzebę doposażenia toalet dla osób z niepełnosprawnościami uwagę zwrócili nam uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia, zorganizowanej przez Fundację Dom w Łodzi. W czerwcu przeprowadzili test dostępności nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi i wyrazili uznanie wobec braku jakichkolwiek barier architektonicznych. Docenili też wszelkie przygotowane przez nas ułatwienia dla widzów z niepełnosprawnościami narządu wzroku i słuchu – opowiada Bartosz Kurowski, koordynator ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Teatru Pinokio w Łodzi. – Zauważyli jednak, że dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia toalet w komfortki, czyli przymocowane do ściany, stabilne leżanki, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane. Postanowiliśmy przychylić się do tej sugestii – dodaje.
Zamontowana na odpowiedniej wysokości komfortka jest na tyle stabilna i ciężka, że udźwignie dwie dorosłe osoby. Jednak jej zakup i montaż wiąże się ze sporym wydatkiem. Tu z pomocą przyszła: Fundacja t:, która pozyskała na ten cel zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 6 tysięcy złotych.
Podczas czerwcowego testowania siedziby teatru uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia zaakcentowali też konieczność obniżenia włączników światła w tych toaletach. Ten postulat także jest w realizacji.
– Przeprowadzka do nowej siedziby pozbawionej jakichkolwiek barier architektonicznych otworzyła przed nami nowe perspektywy myślenia o dostępności teatru. Zaprojektowaliśmy Pokój Spokój, który służy widzom, doświadczającym przebodźcowania w trakcie spektaklu czy innych wydarzeń. Zainwestowaliśmy w pętlę indukcyjną i własny system do audiodeskrypcji, regularnie proponujemy spektakle tłumaczone na polski język migowy – dopowiada Patrycja Terciak, zastępczyni dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi i dodaje, że myślenie o dostępności nie kończy się na widzach. W repertuarze teatru znaleźć można doceniany przez krytyków spektakl „Brzydkie Kaczątko” zrealizowany we współpracy z twórcami z niepełnosprawnościami.
Ale to nie wszystko. W odpowiedzi na zapotrzebowanie widzów, w teatrze pojawiły się właśnie różowe skrzyneczki, w których można znaleźć niezbędne środki higieniczne. Powstał też pokój dla opiekunów najmłodszych widzów, umożliwiający komfortowe przebieranie i karmienie. Przyjemne wnętrze z wygodnym fotelem z oparciem i podnóżkiem oraz specjalną poduszką do karmienia zostało wyposażone w podstawowe awaryjne akcesoria, przewijak, umywalkę i stolik oraz oświetlenie dające możliwość dostosowania go do własnych potrzeb – od nastrojowego światła lampki do karmienia, po mocne światło, ułatwiające prace pielęgnacyjne.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

NAJBARDIEJ ROZTAŃCZONE WIDOWISKO SEZONU!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.