Komunikaty PR

Technik spawalnictwa. Nowy kierunek nauczania w Białymstoku

2022-05-10  |  18:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania spaw ( 0.02 MB )

 


Na rynku brakuje fachowców – alarmuje branża spawalnicza. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku powstaje nowa klasa, kształcąca techników spawalnictwa. Rekrutacja już trwa. 

W gronie najbardziej poszukiwanych pracowników w województwie podlaskim prym wiodą spawacze z uprawnieniami. Pracodawcy poszukują na rynku techników spawalnictwa z wiedzą i praktycznym doświadczeniem. Temu wyzwaniu chce sprostać Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

 – Jako szkoła jesteśmy strategicznym członkiem białostockiego Klastra Obróbki Metali, współpracujemy z wieloma firmami z tej branży i z naszych obserwacji wynika, że na podlaskim rynku pracy istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na spawaczy – opowiada Krzysztof Czerech, zastępca dyrektora ds. Centrum kształcenia zawodowego. – Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, przeszliśmy całą procedurę wdrożenia nowego kierunku, mamy wszelkie zgody i po otrzymaniu pozytywnej rekomendacji pracodawców, napisaliśmy własny, autorski program nauczania tego zawodu. 

Nowy kierunek ma ruszyć we wrześniu, a szansę na naukę zawodu będzie miało 29 uczniów. Oficjalny nabór już się rozpoczął. Absolwenci szkół podstawowych już teraz mogą składać dokumenty i brać udział w postępowaniu rekrutacyjnym. 

Ze wsparciem pracodawcy 
W nauce zawodu ważne jest łączenie teorii z praktyką, czyli kształcenie z elementami sytemu dualnego - dlatego szkoła nawiązuje współpracę z lokalnymi pracodawcami. Grupa KAN z centralą w Białymstoku - uznany w Polsce i na świecie producent i dostawca systemów instalacyjnych, obejmie patronatem tworzącą się klasę. Dzięki partnerstwu szkoły z biznesem, w ramach zajęć praktycznych w halach produkcyjnych KAN, uczniowie będą mogli poznać nowoczesne maszyny, urządzenia i narzędzia oraz techniki spawalnicze, stosowane w procesach produkcyjnych. Praktyczne umiejętności będą im przekazywać spawacze z wieloletnim stażem – pracownicy KAN. Dzięki tak przeprowadzonym zajęciom praktycznym, w rzeczywistych warunkach pracy, absolwenci szkoły będą w pełni gotowi do pracy w tym zawodzie.
Jako przyszły patron kierunku nauczania, Grupa KAN rozważa także różne dodatkowe formy wsparcia uczniów – od dofinansowania kursów zawodowych, finansowania stypendiów, po wyposażenie uczniów w zestawy ubrań roboczych. Starsze klasy będą miały możliwość odbycia praktyk wakacyjnych w KAN, a najlepsi uczniowie otrzymają gwarancję zatrudnienia po zakończeniu pięcioletniej nauki. 
- Zawód technika spawalnictwa ma przyszłość - już teraz stale rozbudowujemy zespół, zatrudniając spawaczy w naszej centrali w Kleosinie – mówi Agata Tworkowska, dyrektor HR rynku polskiego w KAN. – Cenimy inicjatywę Zespołu Szkół Mechanicznych i chcemy ją aktywnie wspierać. Tymczasem w województwie podlaskim nie ma szkół, kształcących takich specjalistów (najbliższa jest w Ostródzie). Powstanie kierunku nauczania „Technik spawalnictwa” jest więc bardzo pożądane, bo deficyt kadr w tym fachu na Podlasiu będzie rósł. 

Rozwojowy zawód 
Szkoła ma znakomite warunki do nauki zawodu – pracownie wyposażone w profesjonalny sprzęt i stanowiska dla spawaczy, a także odpowiednio przygotowaną kadrę z uprawnieniami. Podczas pięcioletniej nauki uczniowie nabędą niezbędne umiejętności spawania różnymi metodami, obejmujące zakres kursów spawalniczych. 
- Warto dodać, że jest to zawód bardzo dobrze wynagradzany i rozwojowy – nie tylko, jeśli chodzi o nowe procesy spajania, ale też innowacyjne technologie, takie jak np. roboty spawalnicze – zachęca Krzysztof Czerech. -  Po ukończeniu szkoły nie ma problemu ze znalezieniem atrakcyjnej pracy. Można również kontynuować naukę na uczelniach technicznych. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.