Komunikaty PR

Kobieta inżynier – to brzmi dumnie

2020-12-01  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania corning ( 0.69 MB )

Praca zdalna, korzystanie z mediów społecznościowych, robienie zakupów online, dostęp do nieograniczonej wiedzy czy wirtualna rozrywka – to wszystko jest dziś możliwe dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak telekomunikacja światłowodowa. W tym mocno technicznym środowisku pracuje wiele uzdolnionych kobiet – inżynierek, które nie tylko opracowują innowacyjne rozwiązania, ale i zajmują kluczowe stanowiska.

Chociaż według badania Grant Thornton „Women in business” w Polsce z roku na rok coraz więcej pań obejmuje kierownicze stanowiska, to w branży technicznej wciąż na wszystkich szczeblach jest znacznie więcej panów. To dysproporcja, która zaczyna się wcześnie – widać ją już wyraźnie na etapie studiów. Raport „Kobiety na Politechnikach 2020” pokazuje, że na uczelniach inżynieryjnych kształci się 36% studentek, ale jak podają autorzy publikacji, często decydują się one na studia w obszarach nie technologicznych. I mimo że w każdym roku udział kobiet w branży STEM (Science, Technology, Engeneering, Mathematics) jest coraz większy, to wciąż jest wiele do zrobienia w tej dziedzinie. Chcąc zmieniać rzeczywistość, Corning, firma projektująca i produkująca kable światłowodowe w Strykowie, w ubiegłym roku wydała książkę dla dzieci „Ania w krainie światłowodów”. Jej główna bohaterka to mała dziewczynka, która poznaje świat pracy inżynierów i dowiaduje się, że każdy, kto tylko chce się uczyć, może zmieniać świat. – Wierzymy, że promowanie edukacji technicznej należy zaczynać jak najwcześniej, dlatego stworzyliśmy bajkę, która w przystępny i ciekawy sposób pozwoli dzieciom zobaczyć, jak wygląda praca w środowisku inżynieryjnym i produkcyjnym. W wielu miejscach pokazujemy też historie utalentowanych kobiet, które zaczynając często od staży i praktyk, przeszły drogę do zarządzania zespołami i międzynarodowymi projektami. To najskuteczniejsza motywacja dla dziewczynek do budowania kariery w branży technicznej – mówi Kinga Sobiech, Dyrektor ds. Personalnych.

Kobiety na kierowniczych stanowiskach
Jedną z takich historii jest ścieżka Katarzyny Adamowicz, Dyrektor Produkcji w Corning. Zaczynała od praktyk jeszcze w trakcie studiów i już wtedy stworzyła bazę dokumentacji technicznej w dziale utrzymania ruchu, z której do dziś korzystają inżynierowie w firmie. Zanim zaczęła zarządzać produkcją, przeszła przez stanowiska: inżyniera procesu, koordynatora, inżyniera strategii, specjalisty do spraw zarządzania projektami EMEA czy zastępcy kierownika działu utrzymania ruchu. – W Corning poznałam tyle pań na kierowniczych pozycjach, zarówno w strukturach lokalnych, regionalnych, jak i globalnych, że właściwie nawet nie pomyślałam, że jest w tym coś nietypowego. U nas to rzecz naturalna, bo liczą się wiedza i umiejętności. Nigdy nie odczułam, że moja płeć czy wiek są jakimś problemem. Nawet mimo tego, że kiedy trafiłam tu jako młoda osoba, pracowałam z mężczyznami, którzy mieli po 25 lat doświadczenia – opowiada Adamowicz.

Anna Sowińska-Wolankiewicz, Kierownik Magazynu, też zaczynała przygodę w Corning jeszcze jako studentka, w dziale planowania, a dziś kieruje magazynami firmy i zarządza pracą 140-osobowego zespołu, który składa się wyłącznie z samych mężczyzn – pracowników magazynu i team leaderów. Zmiana obszaru w jej wypadku była możliwa, bo firma daje szansę na udział w wewnętrznych rekrutacjach. – Tutaj każdy może wziąć sprawy w swoje ręce i działać, a nie tylko czekać aż zostanie zauważony. Wyższe stanowisko nie jest kwestią tego, że ktoś miał szczęście, tylko wynikiem świadomej decyzji dotyczącej kariery i kompetencji. Nie powiem, że nie miałam żadnych obaw, obejmując to stanowisko, ale wiedziałam, w jakim kierunku chcę pójść. Trzeba być sobą, znać swoją wartość i nikogo nie udawać.

Podobnie było w przypadku Małgorzaty Kucharek, Kierownika Biura Zarządzania Projektami, która 13 lat temu była jedną z pierwszych stażystek w firmie, a teraz koordynuje kluczowe inwestycje i realizację projektów, łącząc kompetencje z różnych obszarów. Do jej największych sukcesów należy m.in. wdrożenie nowego systemu monitorowania znakowania kabli światłowodowych, który został doceniony w Stanach Zjednoczonych. – Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie, które później wdrażaliśmy na kolejne linie. Nasza praca została doceniona i projekt otrzymał globalne wyróżnienie – nagrodę J.R. Houghtona w kategorii satysfakcja klienta. Zostałam też zaproszona do siedziby Corning do Stanów Zjednoczonych, gdzie w ramach wydarzenia "Quality in Action", promującego najlepsze projekty związane z jakością, prezentowałam nasze rozwiązanie globalnemu zarządowi firmy. Projekt odniósł ogromny sukces. Dziś jest już naszym standardem, został wzbogacony o nowe funkcjonalności i służy do rzeczywistej kontroli procesu kolorowania i wciąż przynosi firmie zyski.

Międzynarodowe możliwości rozwoju
Obejmowanie coraz wyższych stanowisk i branie odpowiedzialności za ludzi i wyniki wymaga ciągłego doskonalenia się. W Corning, jeśli chodzi o rozwój, obowiązuje zasada: 70-20-10. Oznacza ona, że 70% wiedzy pracownicy zdobywają poprzez realizację zadań, 20% to współpraca z ludźmi, mentoring, wsparcie specjalistów, a 10% wiedzy zdobywana jest na szkoleniach. – Myślę, że moja droga do certyfikatu Six Sigma Black Belt jest tego najlepszym przykładem. Firma dostrzegła we mnie potencjał i umożliwiła zdobycie tych cenionych w środowisku uprawnień. W tym temacie miałam też możliwość skorzystania z programu mentoringowego. Poprosiłam specjalistę metodologii Black Belt z naszego biura w Stanach Zjednoczonych, aby pomógł mi wykorzystywać techniki poznane na szkoleniu w praktyce. Spotykaliśmy się regularnie na telekonferencjach i pracowaliśmy na konkretnych przykładach. Każdy pracownik może poprosić wybranego specjalistę o mentoring, trzeba tylko określić swoje potrzeby – opowiada Małgorzata Kucharek.

Budowanie kariery w środowisku inżynieryjnym wymaga jednak nie tylko umiejętności technicznych, ale również wiedzy z innych obszarów biznesowych. – Przez te wszystkie lata zdobyłam w firmie wiele cennych kompetencji, nie tylko technicznych, ale i takich, które ułatwiają mi zarządzanie zespołem – mówi Katarzyna Adamowicz. Ekspertki Corning, mogą brać udział w dedykowanych im programach. Jednym z nich jest Corning Female Talent Pool, który powstał dla pań, chcących rozwijać zdolności liderskie i potrzebują ukierunkowania. – To międzynarodowy projekt, który daje możliwość wymiany doświadczeń z koleżankami z innych krajów, więc przy okazji można udoskonalić komunikację w języku angielskim. Podczas spotkań szkoliłyśmy się m.in. ze sztuki prezentacji danych i trenowałyśmy umiejętności miękkie. Uważam, że to duży plus, ponieważ wyszłyśmy poza nasze codzienne obowiązki i strefę komfortu – mówi Anna Sowińska-Wolankiewicz. Innym projektem wspierającym rozwój kobiet w organizacji jest Corning Professional Women Forum. Jego celem jest motywowanie i wspieranie pań, aby uwierzyły w swoje możliwości. Spotkania w ramach Forum odbywają się na zasadzie mentoringu: – Dzielimy się na nich inspiracjami, uczymy, jak planować karierę – opowiada Sowińska-Wolankiewicz. Małgorzata Kucharek natomiast zauważa, że pomaga również budowanie relacji: – Bardzo cenię pracę zespołową, współpracę między działami, bo to każdego z nas wzbogaca. Chętnie biorę też udział w warsztatach ze studentami, np. w ramach The Corning Academy. Takie spotkania z przyszłymi inżynierami są dla mnie rozwijające i stanowią świetną okazję do tego, aby spojrzeć na swoją pracę z dystansu, zderzyć teorię z praktyką.

Większy autokrytycyzm kobiet
Dyplom inżyniera, znajomość języka angielskiego, ukończone dodatkowe szkolenia i kursy – to wszystko jest ważne i na pewno pomaga w karierze, ale nawet najlepsze umiejętności nie obronią się same. Trzeba po prostu wierzyć w siebie. – Nawet jeśli nie spełniamy wszystkich wymagań z oferty pracy, to nie powinno nas to zniechęcać. Nauczyłam się, że ważne jest nie to, co wiemy w tym momencie, ale to, czego musimy się jeszcze nauczyć, żeby zrobić krok do przodu – mówi Anna Sowińska-Wolankiewicz. Katarzyna Adamowicz dodaje, że obawy przed zmianą czy większą odpowiedzialnością są naturalne i nie można pozwolić, żeby nas hamowały: – Nawet jeśli w danym momencie nie poruszam się w jakimś obszarze swobodnie, to wiem, że prędzej czy później się tego nauczę. To ważne słowa w kontekście danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z których wynika, że kobiety są wobec siebie bardziej krytyczne i większość z nich ubiega się o stanowisko tylko wtedy, kiedy mają poczucie, że spełniają wszystkie wymagane kryteria. Mężczyźni natomiast częściej aplikują na wyższe pozycje i swobodniej podchodzą do oczekiwań pracodawców – wystarcza im to, że spełniają 60% wymagań z ogłoszenia.

Wychodzenie ze strefy komfortu i … dbanie o work-life balance
Jakich rad w takim razie udzieliłyby ekspertki dziewczynom, które planują lub zastanawiają się nad wyborem technicznej ścieżki kariery? – Chciałabym im powiedzieć, że płeć nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia i każdy ma szansę rozwijać swoją karierę – mówi Małgorzata Kucharek i dodaje: – Ważna jest na pewno otwartość na nowe wyzwania, zmiany i podejmowanie prób wychodzenia ze swojej strefy komfortu, a także umiejętności przywódcze, branie odpowiedzialności za obszar, którym się opiekujemy czy poszukiwanie usprawnień. Na pewno pomaga również budowanie relacji.

Anna Sowińska-Wolankiewicz radzi też, żeby nie czekać z planowaniem ścieżki zawodowej do końca studiów: – Każde doświadczenie – praktyki, staże, aktywność w kole naukowym, samorządzie studenckim czy udział w spotkaniach z pracodawcami – poszerza naszą wiedzę i zwiększa szanse na zdobycie wymarzonej posady. Nie zamykajmy się na wybraną specjalizację, bo w firmach współpracuje się z różnymi działami. Jeśli np. aplikujemy na stanowisko inżyniera procesu, to warto mieć też wiedzę z zakresu logistyki czy obszaru lean management. Katarzyna Adamowicz na koniec zwraca też uwagę, żeby wybierając przyszłego pracodawcę, nie zapominać o work-life balance: – Ważne jest też środowisko pracy, które pozwala nie tylko się realizować, ale również utrzymywać równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. I Corning jest właśnie takim miejscem.

Chcesz poznać więcej specjalistek Corning i dowiedzieć się więcej na temat tego, czym się zajmują? Weź udział w Perspektywy Women in Tech Summit 8-9 grudnia i zapisz się na wystąpienia i warsztaty Corning. Reprezentantki firmy poruszą tematy związane m.in. z technologią światłowodową, 5G, czy wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w medycynie. Szczegółowe informacje i agenda dostępne są na stronie: https://womenintechsummit.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Zestawy słuchawkowe DECT firmy Poly - Savi 7300 Biuro prasowe
2021-02-24 | 01:00

Zestawy słuchawkowe DECT firmy Poly - Savi 7300

Firma Poly (NYSE: PLT) rozszerzyła swoje portfolio o serię Savi 7300 Office – najnowszy produkt linii popularnych bezprzewodowych zestawów słuchawkowych Savi, która została
Telekomunikacja realme podsumowuje miniony rok i ogłasza plany na 2021
2021-01-15 | 10:40

realme podsumowuje miniony rok i ogłasza plany na 2021

W drodze do TOP 5. realme podsumowuje miniony rok i ogłasza plany na 2021 realme zakończyło rok 2020 z łączną liczbą 181 nagród, przyznanych w kilkudziesięciu krajach na
Telekomunikacja Systell wśród liderów rynku wirtualnych centrali 3CX w Europie Środkowej
2020-12-22 | 01:00

Systell wśród liderów rynku wirtualnych centrali 3CX w Europie Środkowej

3CX jest dostawcą niezwykle cenionego rozwiązania do komunikacji biznesowej. Corocznie oprogramowanie 3CX jest nagradzane przez ekspertów z całego świata. W 2020 roku uzyskało tytuł

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz bliżej rozwiązanie problemu kredytów frankowych. Unieważnienie umów oznaczałoby straty dla banków od 70 mld do nawet 230 mld zł

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, oraz sektor bankowy z niecierpliwością czekają na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygania sporów o kredyty frankowe. Ma ono nastąpić 13 kwietnia. Zdaniem dr. hab. Witolda Potwory z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu sprawiedliwe wydaje się proponowane przez KNF przeliczanie kwoty kredytu po kursach z dnia ich zaciągnięcia. Być może jednak Sąd Najwyższy zaproponuje inne rozwiązanie. Ekspert podkreśla, że szkodliwe byłoby rozwiązanie obciążające tylko jedną stronę sporu – kredytobiorców lub banki. KNF policzyła, że koszty dla banków w przypadku unieważnienia umów kredytowych mogłyby sięgnąć od 70 do 234 mld zł w zależności od przyjętego wariantu.

Prawo

Firmy rodzinne w Polsce generują 18 proc. PKB i 332 mld zł przychodu. Nowe przepisy mają ułatwić ich funkcjonowanie i sukcesję

W Polsce działa ok. 830 tys. firm rodzinnych. Generują rocznie 332 mld zł, co piąta wypracowana w naszym kraju złotówka jest wynikiem właśnie ich pracy. W ciągu najbliższych pięciu lat w ręce kolejnej generacji przejdzie ok. 57 proc. firm rodzinnych, ale tylko nieco ponad 8 proc. następców deklaruje chęć ich poprowadzenia. Do konsultacji trafił niedawno projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma pomóc rozwiązać problem sukcesji, umożliwi też firmom rodzinnym stabilny rozwój w perspektywie wielopokoleniowej. – To odpowiedź na oczekiwania prywatnej przedsiębiorczości – ocenia Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy.

Prawo

Transport autokarowy pominięty w Krajowym Planie Odbudowy. Najbardziej poszkodowana będzie tzw. Polska powiatowa

W transporcie wojewódzkim, powiatowym i gminnym jest wykorzystywanych ok. 35 tys. autobusów, których średni wiek wynosi 18,6 lat, ale wiele z nich ma nawet 30 lat i więcej. Na wymianę starego, nieekologicznego taboru nie przewidziano żadnych środków w Krajowym Planie Odbudowy – podkreśla Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji, która zrzesza przewoźników autokarowych. Jak wskazuje, rząd całkowicie pominął potrzeby transportowe tzw. Polski powiatowej, zamiast tego przeznaczając środki na rozwój 1,2 tys. nowych autobusów dla dużych miast.

Farmacja

Choroba Parkinsona coraz częściej dotyka młodych ludzi. Pandemia znacząco opóźnia diagnostykę i leczenie.

– Minęły już czasy, kiedy Parkinson był problemem ludzi starszych. Najmłodszy chory, z którym rozmawiałem, miał pierwsze objawy w wieku 16 lat – mówi wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu Wojciech Machajek. Chorobę Parkinsona, na którą cierpi w Polsce ok. 100 tys. osób, diagnozuje się coraz częściej i u coraz młodszych. W ostatnich latach poprawił się dostęp do leczenia zaawansowanego stadium choroby, a w ramach dwóch programów lekowych pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii infuzyjnych. Kluczowe znaczenie dla sprawności chorych ma jednak wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, co ostatnio utrudnia pandemia.