Termin nadsyłania zgłoszeń do I edycji konkursu „Grant na Zdrowie” przedłużony

Do 30.11. organizacje pacjenckie mogą nadsyłać formularze zgłoszeniowe do konkursu „Grant na zdrowie”. Stowarzyszenia mają dodatkowe dwa tygodnie na przygotowanie wniosku z koncepcją działań odpowiadających na najpilniejsze potrzeby zdrowotne kobiet. Dwie wyróżnione organizacje otrzymają grant w wysokości: 20 000 zł do wykorzystania na wdrożenie zwycięskich projektów.
Organizacje zgłaszające się do tegorocznej edycji „Grant na zdrowie – Gedeon Richter i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w służbie pacjentom” mają za zadanie przedstawić koncepcję działań przyczyniających się do poprawy jakości i komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Oceniany będzie między innymi zasięg realizowanych działań, siła oddziaływania na beneficjentów oraz czy poziom innowacyjności. Ogłoszenie wyników odbędzie się 11 lutego 2021 r. podczas uroczystej gali obchodów Światowego Dnia Chorego. Z uwagi na duże zainteresowanie organizacji pacjenckich organizatorzy podjęli decyzję o przedłużeniu terminu zgłaszania projektów aż o dwa tygodnie.
– Do konkursu mogą przystąpić polskie organizacje pozarządowe, których celem jest działanie na rzecz jakości życia pacjentów i ich opiekunów. Co ważne, każdy zgłoszony projekt musi być możliwy do realizacji w 2021 roku. Jedno stowarzyszenie może zgłosić maksymalnie dwa projekty – mówi Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej – Istotna z naszego punktu widzenia jest jak największa potencjalna efektywność projektu w kontekście korzyści pacjenta. Podkreślamy, że zapraszamy do udziału także organizacje, które nie mają jeszcze doświadczenia w realizacji projektów. To doskonała szansa, by teorię przekuć w praktykę – dodaje.
Zgłoszone koncepcje oceniać będzie Kapituła Konkursu złożona z ekspertów branży medycznej: Prof. dr. hab. n. med. Violetty Skrzypulec-Plinty – kierownika Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Seksuologii, prorektora ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Marty Majchrzak – psycholożki, badaczki społecznej, Igora Grzesiaka – Wiceprezesa Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Anety Grzegorzewskiej – Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
Jak wskazują organizatorzy, projekty zgłoszone do programu muszą wychodzić naprzeciw pilnym potrzebom zdrowotnym kobiet. W obszarze zainteresowania kapituły konkursowej jest jakość życia pacjenta, profilaktyka i standardy w leczeniu.
Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie: https://www.gedeonrichter.pl/grant-na-zdrowie/

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.