50 000 zamówień dziennie – Apotea bije rekordy z eOperator
1 mln przesyłek miesięcznie, 50 tys. zamówień dziennie i 800 linii zamówień na godzinę – to codzienność w magazynie apteki Apotea, szwedzkiego giganta sprzedaży internetowej. Marka chce utrzymać wysokie tempo pracy i być liderem zrównoważonego rozwoju. Jak zrealizować te cele? Umożliwia to nowoczesne ramię robotyczne do kompletacji eOperator i system automatyzacji AutoStore od firmy Element Logic.
Lider szwedzkiego rynku osiąga zawrotne wyniki
Aby utrzymać wysoką wydajność, Apotea potrzebowała czegoś więcej niż standardowe rozwiązania automatyzacji magazynów. Niezbędna była automatyzacja na najwyższym poziomie. Nowa instalacja to owoc współpracy pomiędzy Element Logic, AutoStore, RightHand Robotics i Apotea. Wdrożono szyty na miarę system AutoStore, oferowany przez Element Logic, który składa się z 3 ramion robotycznych eOperator, 20 tys. pojemników, 4 portów karuzelowych i 30 robotów AutoStore.
– eOperator umożliwia szybką wysyłkę do klientów, nawet w nocy i w weekendy. Dzięki temu byliśmy w stanie wprowadzić 24-godzinne operacje – to jest wyjątkowe. Otrzymujemy większą produktywność, szybsze dostawy, a wszystko staje się tańsze i bardziej wydajne. – mówi Pär Svärdson, CEO w Apotea.
eOperator – rewolucja w automatyzacji magazynów z Element Logic
Ramię robotyczne eOperator to przyszłość logistyki. Stworzone dzięki połączeniu technologii kompletacji RightPick firmy RightHand Robotic oraz oprogramowaniu Element Logic, wznosi automatyzację na nieznany wcześniej poziom. Ramię działa dzięki procesorowi GPU i gwarantuje konkretne korzyści: bezpieczne i dokładne kompletowanie, optymalizację kosztową siły roboczej, usprawnienie łańcucha dostaw, wysoki poziom rentowności i szybkie ROI.
eOperator pracuje nieprzerwanie, kompletując automatycznie przez całą dobę, co umożliwia szybką wysyłkę do klientów – nawet w nocy oraz w weekendy. Inwestycja w ramię eOperator sprawiła, że Apotea stała się światowym pionierem w użyciu robotów do kompletacji.
Jak to właściwie działa? Kamery na ramieniu są „oczami” robota, a chwytak z przyssawkami jest jak dłoń z ruchomymi palcami. Chwytak robota, wykorzystując uczenie maszynowe, automatycznie wybiera najlepszy sposób na pobranie towaru z AutoStore. Dzięki tej funkcji eOperator doskonale uzupełnia system AutoStore – przyspiesza realizację zamówień, dostawę i bezpiecznie obchodzi się z produktami.
Zrównoważony rozwój Apotea z systemem automatyzacji od Element Logic
Apotea potrzebowała nowego systemu automatyzacji nie tylko po to, by zwiększyć wydajność, ale również po to, by utrzymać ją na dotychczasowym wysokim poziomie. Drugim celem szwedzkiej apteki internetowej, która troszczy się o dobro planety i przykłada szczególną uwagę do zmniejszenia śladu węglowego, jest zrównoważony rozwój biznesu.
W tym obszarze Apotea ma się czym pochwalić. Firma znalazła się na szczycie listy firm e-commerce, które najlepiej realizują założenia zrównoważonego rozwoju w Szwecji (Sustainable Brand Index z 2020 i 2021 roku). Otrzymała również nagrodę „Sustainability of the Year by PriceRunner 2022” i miano firmy e-commerce o najlepszej realizacji założeń zrównoważonego rozwoju w ankiecie konsumenckiej PostNord w 2021 roku.
Co przyczyniło się do otrzymania tych wyróżnień? Apotea redukuje ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw – od etapu produkcji po dostawę do klienta końcowego. Na dachu centrum operacyjnego zamontowano panele słoneczne, które zasilają cały system AutoStore używany w magazynie. To jedna z największych tego typu instalacji w Szwecji: składa się z 5560 modułów ogniw słonecznych, a jej powierzchnia wynosi 9100 m².
– Klienci przyszłości będą wymagać innego podejścia do zrównoważonego rozwoju niż dzisiaj. Naszym celem jest zostanie liderem zrównoważonego rozwoju wśród szwedzkich firm. To cel odważny i ambitny. Mamy największy w kraju obiekt z panelami słonecznymi, jest ich 5500 i wytwarzają one prawie całą energię elektryczną niezbędną do zasilenia obiektu. – dodaje Pär Svärdson.
EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw
CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.