Czy ceny paliw sięgną 10 złotych?
Biuro Prasowe Unibet w Polsce
ul. Woronicza 31 lok. 254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Drugi tydzień marca przyniósł rekordowe poziomy cen ropy, która sięgnęła w szczycie ponad 130 dolarów za baryłkę. To najwyższe notowania od czasu kryzysu z 2008 roku. Tak dynamiczny skok przełożył się na znaczny wzrost cen paliw na stacjach benzynowych w Polsce i wielu innych państwach świata. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przeanalizować potencjalny rozwój zdarzeń na krajowym rynku paliwowym.
Do tak nagłych zmian przyczyniła się aktualna sytuacja geopolityczna w Europie, która znacząco wpłynęła na postawy inwestorów instytucjonalnych, a w konsekwencji wszystkie kluczowe indeksy giełdowe. Zmiana nastrojów wpłynęła nie tylko na cenę kontraktów na ropę, ale również kurs złotego – ten znacząco osłabł względem kluczowego w handlu ropą dolara. Połączenie tych dwóch czynników zaowocowało historycznie wysokimi poziomami cen na polskich stacjach benzynowych. Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce sięgnęły poziomów 7,46 PLN za litr ON, 6,86 PLN za litr Pb95, i 7,19 PLN za litr Pb98. Należy też pamiętać, że są to ceny z uwzględnieniem obniżonego poziomu podatku VAT w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Skąd się wzięły rekordowe poziomy cen diesla?
Ze względu na charakterystykę spalania pojazdy z silnikami wysokoprężnymi są szeroko stosowane w transporcie, jako bardziej ekonomiczne na długich trasach. Powoduje to, że ceny oleju napędowego są szczególnie istotne dla logistyki w obiegu gospodarczym. Ponad połowę ropy i produktów rafineryjnych państwa należące do NATO kupują w Rosji, a zapasy w porównaniu do zapotrzebowania są niewielkie. Obawy o ciągłość dostaw przyczyniły się do bardzo dynamicznego wzrostu cen oleju napędowego. Choć cena diesla na poziomie 7,50 PLN może nie napawać optymizmem, to eksperci wskazują, że jest to tymczasowa reakcja obronna rynków paliwowych. Cena ropy po rekordowych wzrostach równie dynamicznie spadła o kilka procent. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia detalicznej ceny 10 PLN za litr diesla na 28%.
Benzyna po 10 złotych?
Zarówno ceny benzyny 95-oktanowej, jak i 98-oktanowej są niższe od aktualnych cen oleju napędowego. Gwałtowne zmiany dotyczą jednak wszystkich produktów ropopochodnych, a ich dynamikę można postrzegać podobnie. Kluczowym czynnikiem determinującym dalszy kierunek notowań będzie rozwój sytuacji za wschodnią granicą. Powoduje to znaczne utrudnienia w prognozowaniu dalszych zmian. Na horyzoncie widnieje jednak możliwość porozumienia z innymi państwami dostarczającymi ropę i paliwa, np. Iranem. Ciągłość dostaw i stabilność cen leży w interesie strategicznym nie tylko Polski, ale również całej Unii Europejskiej, a także wszystkich państw NATO. Z tego powodu eksperci przewidują możliwość spadku cen w następnych tygodniach na kanwie nowych porozumień gospodarczych. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia detalicznej ceny 10 PLN za litr Pb95 na 24%, a za litr Pb98 na 25%.
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.