Komunikaty PR

Czy ceny paliw sięgną 10 złotych?

2022-03-14  |  08:00
Kontakt
Agata Przepiórka
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

ul. Woronicza 31 lok. 254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Drugi tydzień marca przyniósł rekordowe poziomy cen ropy, która sięgnęła w szczycie ponad 130 dolarów za baryłkę. To najwyższe notowania od czasu kryzysu z 2008 roku. Tak dynamiczny skok przełożył się na znaczny wzrost cen paliw na stacjach benzynowych w Polsce i wielu innych państwach świata. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przeanalizować potencjalny rozwój zdarzeń na krajowym rynku paliwowym.

 

Do tak nagłych zmian przyczyniła się aktualna sytuacja geopolityczna w Europie, która znacząco wpłynęła na postawy inwestorów instytucjonalnych, a w konsekwencji wszystkie kluczowe indeksy giełdowe. Zmiana nastrojów wpłynęła nie tylko na cenę kontraktów na ropę, ale również kurs złotego – ten znacząco osłabł względem kluczowego w handlu ropą dolara. Połączenie tych dwóch czynników zaowocowało historycznie wysokimi poziomami cen na polskich stacjach benzynowych.  Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce sięgnęły poziomów 7,46 PLN za litr ON, 6,86 PLN za litr Pb95, i 7,19 PLN za litr Pb98. Należy też pamiętać, że są to ceny z uwzględnieniem obniżonego poziomu podatku VAT w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. 

 

Skąd się wzięły rekordowe poziomy cen diesla?

Ze względu na charakterystykę spalania pojazdy z silnikami wysokoprężnymi są szeroko stosowane w transporcie, jako bardziej ekonomiczne na długich trasach. Powoduje to, że ceny oleju napędowego są szczególnie istotne dla logistyki w obiegu gospodarczym. Ponad połowę ropy i produktów rafineryjnych państwa należące do NATO kupują w Rosji, a zapasy w porównaniu do zapotrzebowania są niewielkie. Obawy o ciągłość dostaw przyczyniły się do bardzo dynamicznego wzrostu cen oleju napędowego. Choć cena diesla na poziomie 7,50 PLN może nie napawać optymizmem, to eksperci wskazują, że jest to tymczasowa reakcja obronna rynków paliwowych. Cena ropy po rekordowych wzrostach równie dynamicznie spadła o kilka procent. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia detalicznej ceny 10 PLN za litr diesla na 28%. 

 

Benzyna po 10 złotych?

Zarówno ceny benzyny 95-oktanowej, jak i 98-oktanowej są niższe od aktualnych cen oleju napędowego. Gwałtowne zmiany dotyczą jednak wszystkich produktów ropopochodnych, a ich dynamikę można postrzegać podobnie. Kluczowym czynnikiem determinującym dalszy kierunek notowań będzie rozwój sytuacji za wschodnią granicą. Powoduje to znaczne utrudnienia w prognozowaniu dalszych zmian. Na horyzoncie widnieje jednak możliwość porozumienia z innymi państwami dostarczającymi ropę i paliwa, np. Iranem. Ciągłość dostaw i stabilność cen leży w interesie strategicznym nie tylko Polski, ale również całej Unii Europejskiej, a także wszystkich państw NATO. Z tego powodu eksperci przewidują możliwość spadku cen w następnych tygodniach na kanwie nowych porozumień gospodarczych. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia detalicznej ceny 10 PLN za litr Pb95 na 24%, a za litr Pb98 na 25%. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport Nikolay Pargov dołącza do Girteki jako nowy dyrektor operacyjny Biuro prasowe
2024-07-23 | 15:00

Nikolay Pargov dołącza do Girteki jako nowy dyrektor operacyjny

Girteka, największy przewoźnik drogowy w Europie oparty na aktywach własnych, powołała Nikolaya Pargova na stanowisko dyrektora operacyjnego (COO) z dniem 2 września 2024 r. Zmiana
Transport Koszty transportu morskiego rosną!
2024-07-23 | 08:00

Koszty transportu morskiego rosną!

Napięcia geopolityczne sprawiają, że stawki frachtowe kontenerowców powracają do szczytów obserwowanych ostatnio w połowie 2022 roku. Oprócz zakłóceń na Morzu
Transport DSV – Global Transport and Logistics od ponad 6 lat wspiera Aesculap Chifa w och
2024-07-22 | 08:00

DSV – Global Transport and Logistics od ponad 6 lat wspiera Aesculap Chifa w och

Aesculap Chifa, spółka z grupy B. Braun, jest jednym z kluczowych partnerów polskiego sektora ochrony zdrowia. DSV – Global Transport and Logistics od 6 lat odpowiada za

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.