Komunikaty PR

FREENOW uruchomiło 25 punktów weryfikacji kierowców w całej Polsce.

2023-09-14  |  01:00

Platforma gotowa do zmian w przepisach dla rynku taxi

FREENOW, europejska aplikacja do zamawiania przejazdów, operująca na polskim rynku od ponad 10 lat, deklaruje gotowość do nadchodzących tej jesieni zmian w przepisach dla rynku taxi. W trakcie ostatnich miesięcy FREENOW uruchomiło ponad 20 dodatkowych punktów weryfikacyjnych na terenie całej Polski, w których sprawdzono tożsamość i dokumenty ponad 18 tysięcy kierowców współpracujących z platformą. W wyniku tego procesu blisko 4% z nich nie przeszło pozytywnej osobistej weryfikacji i zostało zablokowanych we FREENOW. Platforma wprowadziła też dodatkowe procesy bezpieczeństwa dla pasażerów i nowe narzędzia takie jak weryfikacja biometryczna. 

Zgodnie z nowymi przepisami, od 17 września 2023 roku wszyscy nowi kierowcy taxi muszą przejść weryfikację osobistą w platformach, z którymi podejmują współpracę. Natomiast 1 października 2023 roku mija termin dla wszystkich firm i platform posiadających licencję pośrednika w przewozie osób na dokonanie osobistej weryfikacji wszystkich współpracujących z nimi kierowców. FREENOW operujące w 25 największych aglomeracjach w Polsce przygotowało się do tych zmian z wyprzedzeniem, weryfikując ponad 18 tysięcy kierowców w 25 punktach weryfikacyjnych na terenie całego kraju.

W punktach weryfikacyjnych kierowców FREENOW mają obowiązek osobiście stawić się wszyscy kierowcy współpracujący z platformą. Podczas wizyty sprawdzane są dokumenty kierowcy, takie jak: prawo jazdy, aktualne zaświadczenie o niekaralności, identyfikator taxi. Dokumenty dotyczące auta, takie jak wypis z licencji taxi na wszystkie posiadane gminy, zdjęcie samochodu z oznaczeniami miejskimi taxi, lampą taxi oraz numerem rejestracyjnym pojazdu, kierowcy mają obowiązek wcześniej dostarczyć online. Dodatkowo, kierowcom wykonywane jest zdjęcie profilowe na unikalnym tle FREENOW, które będzie wykorzystane jako jedyne obowiązujące na koncie kierowcy w aplikacji.

Osobista weryfikacja kierowców w biurze to część naszego modelu operacji od początku funkcjonowania na polskim rynku. Dotychczas prowadziliśmy stałe Centra Kierowców FREENOW w 5 miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. W ostatnich miesiącach uruchomiliśmy także kolejne punkty weryfikacyjne kierowców na terenie całej Polski. Oznacza to, że nasza platforma ma już doświadczenie w tych procesach od lat i jest w pełni gotowa na wejście w życie nowych przepisów od połowy września tego roku. Z aprobatą przyjmujemy nowe wymogi konieczności osobistej weryfikacji kierowców przez wszystkie platformy na rynku. Wierzymy, że te zmiany są z pożytkiem dla jakości usług na rynku taxi w Polsce - mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREENOW w Polsce.

FREENOW stale ulepsza także procesy operacyjne i funkcje w aplikacji, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowników. Weryfikacja kierowców odbywa się nie tylko na etapie wizyty w biurze, ale także w trybie codziennym:

  • Logowanie kierowcy do aplikacji FREENOW odbywa się za pomocą unikalnego loginu oraz silnego, ośmio znakowego hasła. Przy zmianie urządzenia, z którego loguje się kierowca, system wymusza dodatkową weryfikację, która wymaga wpisania kodu z SMSa, który przychodzi na numer kierowcy zarejestrowany we FREE NOW, co uniemożliwia ewentualne udostępnianie hasła innej osobie.
  • Weryfikacja biometryczna: FREENOW wprowadziło także narzędzie weryfikacji biometrycznej, czyli automatycznej analizy twarzy kierowcy ze zdjęciem, którego zrobienie aplikacja wymusza raz na jakiś czas podczas zalogowania się kierowcy. Niezgodność wizerunku ze zdjęciem powoduje automatyczną blokadę kierowcy we FREENOW.
  • Liczba godzin przepracowanych przez kierowcę (tj. czas zalogowania w aplikacji w ciągu doby) jest na bieżąco weryfikowana przez dedykowany zespół Quality of Service FREENOW.
  • System ocen: Po każdym kursie w aplikacji FREENOW pasażer proszony jest o pozostawienie oceny kierowcy w formie gwiazdek i napisanie komentarza. Jeśli ocena kierowcy spada poniżej 4,7 na 5 gwiazdek - kierowcy zostaje zablokowany dostęp do przyjmowania kursów z FREENOW. 

 

FREENOW zachęca również pasażerów do korzystania z funkcji aplikacji do udostępniania przejazdu bliskiej osobie w czasie rzeczywistym. Podczas przejazdu, aplikacja FREENOW wyposaża użytkownika we wszelkie informacje dotyczące kierowcy i pojazdu, które można samodzielnie zweryfikować na miejscu, takie jak: model i numer rejestracyjny auta, imię i nazwisko kierowcy, numer licencji, zdjęcie kierowcy.

Dodatkowo FREENOW regularnie edukuje kierowców o standardach i wytycznych obowiązujących kierowców, aby zapobiec niepożądanym zachowaniom. Naruszenie tych zasad w rażących przypadkach skutkuje rozwiązaniem umowy i stałym zablokowaniem kierowcy dostępu do aplikacji FREENOW.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowników korzystających z FREENOW podczas zamawiania przejazdów, jest dla nas priorytetem. Nie tolerujemy zachowań kierowców współpracujących z naszą platformą, które - niezależnie od tego w jakim stopniu - wpływałyby na poczucie bezpieczeństwa pasażerów. Każde zgłoszenie od pasażerów, które dotyczy naruszonego poczucia bezpieczeństwa podczas przejazdu FREENOW skutkuje blokadą kierowcy we FREENOW i natychmiastowym rozwiązaniem umowy. W rażących przypadkach kontaktujemy się także z zatrudniającym kierowcę partnerem flotowym, z silną rekomendacją rozwiązania współpracy z tą osobą, aby zapobiec jej pracy w konkurencyjnych platformach. W każdym przypadku, który tego wymaga, FREENOW wyraża gotowość współpracy z organami ścigania - deklaruje Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREENOW.

Kolejny etap zmian w przepisach przypada na czerwiec 2024 roku, gdy od wszystkich kierowców wykonujących przewóz osób taksówką będzie wymagane posiadanie polskiego prawa jazdy. FREENOW już teraz motywuje kierowców obcego pochodzenia, aby ubiegali się o zmianę prawa jazdy na polskie. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport DSV – Global Transport and Logistics od ponad 6 lat wspiera Aesculap Chifa w och Biuro prasowe
2024-07-22 | 08:00

DSV – Global Transport and Logistics od ponad 6 lat wspiera Aesculap Chifa w och

Aesculap Chifa, spółka z grupy B. Braun, jest jednym z kluczowych partnerów polskiego sektora ochrony zdrowia. DSV – Global Transport and Logistics od 6 lat odpowiada za
Transport CEVA Logistics Mistrzem ESG w Logistyce 2024!
2024-07-17 | 15:00

CEVA Logistics Mistrzem ESG w Logistyce 2024!

CEVA Logistics otrzymała tytuł Mistrza ESG w Logistyce 2024 w kategorii: ład korporacyjny (Governance), przyznawany przez Forum Kobiet w Logistyce. Nagroda podkreśla osiągnięcia i
Transport Nowość na rynku kurierskim w Polsce
2024-07-17 | 11:40

Nowość na rynku kurierskim w Polsce

GLS Poland i ORLEN rozpoczynają współpracę i tworzą pierwszą w Polsce sieć współdzieloną. To oznacza, że już wkrótce przesyłki krajowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.