FTL – bezpośredni, niezawodny i bezproblemowy sposób wysyłki towarów
MSL
ul. Wołoska 9
02-583 Warszawa
kinga.gora|mslgroup.com| |kinga.gora|mslgroup.com
+48 690 457 521
https://media.mslgroup.pl/3359/releases
Nadawcy stale rozwijają się, aby nadążyć za coraz wyższymi oczekiwaniami klientów. Wiodące firmy transportowe i logistyczne, takie jak C.H. Robinson idą w ich ślady, opracowując technologie i strategie, które pozwolą im zapewnić szybkie, wydajne i jednocześnie niezawodne rozwiązania transportowe. Jednym z nich jest transport FTL.
Niezawodny transport w całej Europie
Sam skrót FTL pochodzi od trzech angielskich słów – Full, Truck i Load. To taki rodzaj transportu, w którym ciężarówka jest w pełni załadowana i przewozi wszystkie towary bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy ładunku. Strategia transportu FTL zakłada, że na trasie nie ma przeładunków towaru. Dlatego też ten rodzaj transportu jest zalecany do przewozu delikatnych lub niebezpiecznych produktów, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas takiego przeładunku. FTL jest również powszechnie wybierany jako najlepszy sposób transportu na trasach transgranicznych.
„Połączenie rozwiązań transportowych FTL, wiodącej w branży technologii, która zapewnia widoczność w łańcuchu dostaw oraz lokalnych ekspertów w każdym kraju, to przepis na szybki i niezawodny transport end-to-end. Mamy duże doświadczenie w niezawodnym transporcie ładunków po całej Europie przez główne korytarze transgraniczne i poza nimi. Jako C.H. Robinson przewozimy najwięcej ładunków całopojazdowych (FTL) ze wszystkich firm na świecie” – komentuje Arkadiusz Glinka, Dyrektor ds. zarządzania produktem w C.H. Robinson Europe.
FTL – kiedy wybrać transport całopojazdowy?
FTL to najlepsze rozwiązanie dla tych, dla których szybki, niezawodny, bezpośredni transport bez przeładunków jest priorytetem. Decydując się na FTL, nadawcy biorą pod uwagę kilka aspektów, w tym rozmiar i wagę przesyłki, rodzaj transportowanych produktów i ustalone terminy dostaw. FTL jest wysoce zalecany w przypadku produktów, które muszą być dostarczone szybko, bezpośrednio z punktu A do B ze względu na ograniczenia czasowe. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku przewozu produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności lub niektórych leków. Istotne jest również to, czy produkty są delikatne i wymagają szczególnej uwagi przy transporcie. Jeśli tak, wybierając FTL, spedytorzy mogą uniknąć potencjalnych szkód związanych z obsługą i przeładunkiem towarów.
Wysyłka FTL jest często stosowana w przypadku dużych przesyłek, które wypełniają całą lub prawie całą ciężarówkę. Znacznie poprawia to efektywność kosztową. Chociaż zwykle FTL kosztuje nieco więcej niż LTL (Less Than Truck Load), jeśli naczepa jest całkowicie zapełniona lub jeśli osiągnięto ładowność ciężarówki, FTL okazuje się bardziej ekonomiczny niż LTL. O ile wielkość przesyłki jest czynnikiem decydującym, to zdarzają się przypadki, gdy jakiś rodzaj przewożonych produktów nie może dzielić przestrzeni ładunkowej z innymi. Są to zwykle towary wysokiego ryzyka lub niebezpieczne, np. niektóre substancje chemiczne. W takich przypadkach zaleca się wybór FTL, nawet jeśli przesyłka jest mniejsza.
Wsparcie technologiczne
Każdy proces transportu dostarcza mnóstwo ważnych informacji i danych, które muszą być analizowane i uwzględnione przy podejmowaniu decyzji. Dlatego efektywny transport oparty na strategii FTL wymaga wsparcia wiodącej w branży technologii, która wykorzysta moc tych danych. Navisphere, globalna, światowej klasy platforma do zarządzania transportem firmy C.H. Robinson, dostarcza dane i informacje o wysyłce w czasie rzeczywistym wraz ze wszystkimi aktualizacjami dotyczącymi transportu i czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby zakłócić lub wpływać na konkretną przesyłkę.
„Nieustannie analizując i śledząc liczne zmienne, w tym tak proste czynniki jak miejsce wysyłki, punkt docelowy, dostępność kierowców oraz wielkość i rodzaj przesyłek, znajdujemy najbardziej efektywne sposoby przewozu. Mądrze zaplanowana strategia transportu FTL oparta na takiej analizie danych i widoczności łańcucha dostaw zapewnia terminową i zoptymalizowaną kosztowo dostawę produktów” – komentuje Arkadiusz Glinka.
O firmie C.H. Robinson
C.H. Robinson zaspokaja potrzeby logistyczne firm na całym świecie i w różnych branżach, od tych prostych po najbardziej złożone. Zarządzając ładunkami o wartości ponad 21 miliardów dolarów oraz 19 milionami przesyłek rocznie, jesteśmy największą platformą logistyczną na świecie, a dzięki naszej rozwijającej się oraz wielojęzycznej sieci jesteśmy jednym z wiodących przewoźników drogowych i spedytorów w Europie. Nasz multimodalny system zarządzania transportem w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą pozwala nam dostarczać inteligentne rozwiązania dla ponad 105 000 klientów i 73 000 przewoźników kontraktowych oraz zapewnia im przewagę, dzięki której poprawiają swoje wyniki biznesowe. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź nas na www.chrobinson.pl/pl-pl/ (Nasdaq: CHRW).
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.