Girteka rozpoczyna współpracę z Citi
Grupa Girteka, wiodący europejski przewoźnik drogowy, bazujący na cyfryzacji usług, ogłosiła strategiczne partnerstwo z Citibank Europe plc (Citi). Partnerstwo to umożliwi Girtece usprawnienie transakcji finansowych i operacji z wykorzystaniem zaawansowanej platformy bankowej Citi.
Grupa Girteka, która zatrudnia ponad 23 000 pracowników, corocznie realizuje ponad 776 000 dostaw FTL na całym kontynencie. Dysponując flotą ponad 9 200 pojazdów ciężarowych i niemal 10 000 naczep firma oferuje elastyczne oraz niezawodne rozwiązania w transporcie drogowym. Szczególnie dynamicznie Girteka rozwija usługi w zakresie chłodniczych łańcuchów dostaw.
„Informacja i szybka reakcja są kluczowymi elementami zarówno w transakcjach finansowych, jak i usługach logistycznych" - powiedział Vytenis Šuklys, CFO, Grupa Girteka. „Z uwagi na dziesiątki podmiotów w naszej grupie działających w różnych obszarach prawnych, niezwykle istotne jest znalezienie szybkiego, elastycznego i zintegrowanego rozwiązania. To jest właśnie to, czego szukamy w Citi. Kompleksowe rozwiązanie finansowe umożliwi Girtece nie tylko efektywne zarządzanie codziennymi operacjami bankowymi, ale także pozwoli na skutecznie zarządzanie przepływami gotówki i ryzykiem walutowym na poziomie grupy".
Grupa Girteka zdecydowała się na rozpoczęcie współpracy z jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie banków - Citi, w zakresie wsparcia finansowego i dostarczenia jednej platformy bankowej, zastępując podejście oparte na wielobankowości. Dzięki zintegrowanemu rozwiązaniu dla każdej jednostki w Grupie, Citi oferuje nie tylko skrócenie czasu przetwarzania przepływu gotówki, ale także pomaga w automatyzacji rozwiązań między firmami w grupie, minimalizując wysiłek i czas oraz redukując ryzyko.
„Mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok w kierunku korzystnej dla obu stron współpracy, bardziej transparentnej, z większą efektywnością i płynnością płatności" - powiedział Šuklys. „Wielowalutowy cash pooling między krajami, a także możliwa integracja z systemami cyfrowymi, takimi jak SAP ERP, pozwolą nam zwiększyć poziom jakości usług dla naszych klientów".
Grupa Girteka będzie korzystać z kont bankowych w różnych obszarach swojej działalności we wszystkich swoich spółkach za pośrednictwem platformy CitiDirect firmy Citi, gdzie wszystkie konta bankowe można przeglądać na jednym panelu. Zapewni to grupie możliwość wielowalutowego cash poolingu, pozwalając na realizację natychmiastowych przepływów między spółkami.
„Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Citi w regionie krajów bałtyckich i nagradzanym rozwiązaniom w zakresie globalnego zarządzania gotówką, byliśmy w stanie zapewnić Girtece nowatorskie rozwiązanie, mające na celu wsparcie jej obecności w całej Europie i operacji na Litwie poprzez centra zarządzania płynnością rozlokowane w całej Europie, z wykorzystaniem wspólnych wymogów regulacyjnych EOG w zakresie płatności, takich jak Same Day/przelewy Instant SEPA" - powiedziała Stanislava Taneva, BCMA Head of Central Europe, Citi.
Grupa Girteka, która zmierza ku całkowitej automatyzacji procesów wewnętrznych, uważa, że rozwiązania oferowane przez Citi są bardzo konkurencyjne i atrakcyjne. Zapewniają nie tylko elastyczność, ale także zaawansowaną platformę cyfrową, która umożliwi koordynację i zarządzanie operacjami finansowymi w całej grupie. Jest to więc jedno z kluczowych rozwiązań w dążeniu do przyszłego, zrównoważonego wzrostu.
Grupa Girteka jest grupą firm, które ściśle ze sobą współpracują, aby świadczyć usługi logistyczne na najwyższym poziomie, wykorzystując zaawansowane rozwiązania cyfrowe oparte na sztucznej inteligencji. Składa się z kilku spółek, świadczących usługi biznesowe w ramach Girteka Europe West, Girteka Nordic, TNDM Trucking oraz ClassTrucks zarządzającą aktywami transportowymi. Wspierają je dedykowane działy na poziomie Grupy, odpowiadające za digitalizację, informację, zarządzanie zasobami ludzkimi i kulturą organizacyjną oraz działania finansowe.

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.