Girteka rozpoczyna współpracę z Citi
Grupa Girteka, wiodący europejski przewoźnik drogowy, bazujący na cyfryzacji usług, ogłosiła strategiczne partnerstwo z Citibank Europe plc (Citi). Partnerstwo to umożliwi Girtece usprawnienie transakcji finansowych i operacji z wykorzystaniem zaawansowanej platformy bankowej Citi.
Grupa Girteka, która zatrudnia ponad 23 000 pracowników, corocznie realizuje ponad 776 000 dostaw FTL na całym kontynencie. Dysponując flotą ponad 9 200 pojazdów ciężarowych i niemal 10 000 naczep firma oferuje elastyczne oraz niezawodne rozwiązania w transporcie drogowym. Szczególnie dynamicznie Girteka rozwija usługi w zakresie chłodniczych łańcuchów dostaw.
„Informacja i szybka reakcja są kluczowymi elementami zarówno w transakcjach finansowych, jak i usługach logistycznych" - powiedział Vytenis Šuklys, CFO, Grupa Girteka. „Z uwagi na dziesiątki podmiotów w naszej grupie działających w różnych obszarach prawnych, niezwykle istotne jest znalezienie szybkiego, elastycznego i zintegrowanego rozwiązania. To jest właśnie to, czego szukamy w Citi. Kompleksowe rozwiązanie finansowe umożliwi Girtece nie tylko efektywne zarządzanie codziennymi operacjami bankowymi, ale także pozwoli na skutecznie zarządzanie przepływami gotówki i ryzykiem walutowym na poziomie grupy".
Grupa Girteka zdecydowała się na rozpoczęcie współpracy z jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie banków - Citi, w zakresie wsparcia finansowego i dostarczenia jednej platformy bankowej, zastępując podejście oparte na wielobankowości. Dzięki zintegrowanemu rozwiązaniu dla każdej jednostki w Grupie, Citi oferuje nie tylko skrócenie czasu przetwarzania przepływu gotówki, ale także pomaga w automatyzacji rozwiązań między firmami w grupie, minimalizując wysiłek i czas oraz redukując ryzyko.
„Mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok w kierunku korzystnej dla obu stron współpracy, bardziej transparentnej, z większą efektywnością i płynnością płatności" - powiedział Šuklys. „Wielowalutowy cash pooling między krajami, a także możliwa integracja z systemami cyfrowymi, takimi jak SAP ERP, pozwolą nam zwiększyć poziom jakości usług dla naszych klientów".
Grupa Girteka będzie korzystać z kont bankowych w różnych obszarach swojej działalności we wszystkich swoich spółkach za pośrednictwem platformy CitiDirect firmy Citi, gdzie wszystkie konta bankowe można przeglądać na jednym panelu. Zapewni to grupie możliwość wielowalutowego cash poolingu, pozwalając na realizację natychmiastowych przepływów między spółkami.
„Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Citi w regionie krajów bałtyckich i nagradzanym rozwiązaniom w zakresie globalnego zarządzania gotówką, byliśmy w stanie zapewnić Girtece nowatorskie rozwiązanie, mające na celu wsparcie jej obecności w całej Europie i operacji na Litwie poprzez centra zarządzania płynnością rozlokowane w całej Europie, z wykorzystaniem wspólnych wymogów regulacyjnych EOG w zakresie płatności, takich jak Same Day/przelewy Instant SEPA" - powiedziała Stanislava Taneva, BCMA Head of Central Europe, Citi.
Grupa Girteka, która zmierza ku całkowitej automatyzacji procesów wewnętrznych, uważa, że rozwiązania oferowane przez Citi są bardzo konkurencyjne i atrakcyjne. Zapewniają nie tylko elastyczność, ale także zaawansowaną platformę cyfrową, która umożliwi koordynację i zarządzanie operacjami finansowymi w całej grupie. Jest to więc jedno z kluczowych rozwiązań w dążeniu do przyszłego, zrównoważonego wzrostu.
Grupa Girteka jest grupą firm, które ściśle ze sobą współpracują, aby świadczyć usługi logistyczne na najwyższym poziomie, wykorzystując zaawansowane rozwiązania cyfrowe oparte na sztucznej inteligencji. Składa się z kilku spółek, świadczących usługi biznesowe w ramach Girteka Europe West, Girteka Nordic, TNDM Trucking oraz ClassTrucks zarządzającą aktywami transportowymi. Wspierają je dedykowane działy na poziomie Grupy, odpowiadające za digitalizację, informację, zarządzanie zasobami ludzkimi i kulturą organizacyjną oraz działania finansowe.
EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw
CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.