Grupa Girteka uruchamia nowe oddziały w Kirgistanie i Kazachstanie
Europejski rynek transportu drogowego stoi dziś przed dużymi wyzwaniami. Działania na rzecz dekarbonizacji i rozwoju floty samochodów ciężarowych są możliwe do zrealizowania w ciągu kilku lat. Problemem, którego nie da się rozwiązać w prosty sposób, jest brak kierowców. A dotyczy on wielu firm logistycznych. Średnio na jeden samochód ciężarowy powinno przypadać od 1 do 2 kierowców, ale wciąż zdarzają się sytuacje, gdy na 1 samochód ciężarowy przypada mniej 1 kierowca, co oznacza że jeden na dwa pojazdy może być wyłączony z ruchu. To nie tylko ogromne koszty dla firm transportowych, ale też może być przyczyną zakłóceń w łańcuchach dostaw w całej Europie.
Jak poradzić sobie z wyzwaniem braku kierowców?
Oprócz uproszczenia wymogów i procedur związanych z otrzymaniem prawa jazdy czy zwiększenia atrakcyjności zawodu kierowcy wśród młodych ludzi, jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest współpraca z krajami położonymi blisko Europy. Takimi jak Kazachstan czy Kirgistan.
- Niedobór kierowców to problem, który stał się globalny, dotykający nie tylko Europy, ale cały świat. Tylko w Europie brakuje około 400-450 tysięcy zawodowych kierowców. Nie jest prosto rozwiązać tę sytuację, gdyż wielu kierowców wkrótce przejdzie na emeryturę, a młode pokolenie nie dostrzega potencjału ani atrakcyjności tego zawodu, przynajmniej na razie. Powiedziałem „na razie", ponieważ uważam, że Kazachstan i Kirgistan stanowią przykład i dają nadzieję na to, że istnieje przyszłość dla tego rodzaju pracy i miejsce dla profesjonalistów do rozwoju - powiedział Mindaugas Paulauskas, dyrektor generalny Girteka Transport.
Rozszerzenie sieci oddziałów
Nowe oddziały Girteka Transport w Almaty w Kazachstanie i Biszkek w Kirgistanie będą się koncentrować na pozyskiwaniu zawodowych kierowców do pracy w Girtece na terenie całej Europy. Obecnie w Grupie Girteka pracuje ponad 3000 kierowców, którzy pochodzą z krajów azjatyckich. Teraz firma skupi się na działaniach, które zwiększą atrakcyjność pracy w tym zawodzie, przy bardziej przejrzystym, efektywniejszym i szybszym procesie rekrutacji.
- Nowy oddział Girteki Transport w Kazachstanie pozwoli nam na lokalną promocję zawodu kierowcy samochodu ciężarowego. Dzięki nowym oddziałom możemy zapewnić, aby proces rekrutacji był przejrzysty, bezpieczny i pewny dla wszystkich przyszłych kierowców - wyjaśnia Oksana Karpovičienė, kierownik ds. ekspansji HR w Girteka Transport.
Uruchamiając nowe oddziały, Girteka nie tylko stawia czoła problemowi niedoboru kierowców. Odpowiada także na potrzeby oraz wymagania kierowców z Kazachstanu i Kirgistanu, co przełoży się na korzyści dla obu stron. Należą do nich przyspieszenie procedur, jasne i bardziej zrozumiałe wymagania w ofertach pracy. Dodatkowym elementem, dzięki otwarciu nowych biur, jest możliwość przeprowadzania praktycznych testów, pozwalających na weryfikację kwalifikacji i umiejętności kierowców, celem zapewnienia wysokiej jakości usług transportu drogowego.
Te wszystkie działania są kolejnym krokiem w realizacji długoterminowej strategii Girteka, której celem jest zapewnienie stabilnych i niezawodnych usług logistycznych na terenie całej Europy. Jako największa firma transportowa w Europie oparta na aktywach własnych, Girteka czuje się odpowiedzialna wobec klientów, społeczności i partnerów do zapewnienia stabilnych łanuchów dostaw opartych o transport drogowy, poprzez między innymi zapewnienie wysokiej jakości profesjonalnych kierowców spoza UE.
Jednym z kluczowych elementów dostarczania najlepszych rozwiązań jest jakość pracy kierowców, którą zapewnią praktyczne testy w trakcie procesu rekrutacji i realizowane na bieżąco programy utrzymania oraz doskonalenia ich umiejętności. Począwszy od szczegółowych szkoleń w procesie onboardingu, poprzez okresowe szkolenia praktyczne i online, kierowcy zdobywają cenne doświadczenie i umiejętności, zapewniające wysokiej jakości usługi logistyczne.

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.