ID Logistics po I kwartale 2022
ID Logistics, jeden z europejskich liderów logistyki kontraktowej, podsumowuje działalność i przychody za I kwartał 2022 roku.
Eric Hémar, prezes i dyrektor generalny Grupy ID Logistics, komentuje: „Pierwszy kwartał 2022 roku potwierdził wzrost dynamiki Grupy, zarówno we Francji, jak i na rynkach międzynarodowych. Oprócz szybkiego tempa sprzedaży, finalizujemy integrację dwóch przejęć dokonanych pod koniec ubiegłego roku i rozpoczynamy integrację z Kane Logistics, przejętą z końcem marca 2022 r.”.
DOBRY POCZĄTEK ROKU Z DYNAMICZNYM WZROSTEM W I KWARTALE
Grupa ID Logistics dobrze rozpoczęła 2022 rok, osiągając w I kwartale wzrost sprzedaży o 23,7% (15,1% w ujęciu like-for-like) do 539 mln euro.
- We Francji ID Logistics odnotował wzrost przychodów o 12,9% do 204,2 mln euro. Wynik ten uwzględnia konsolidację Colisweb. Po skorygowaniu jej wpływu, wzrost w I kwartale wyniósł 7,9%. ID Logistics odnosi korzyści zarówno z realizacji projektów rozpoczętych w 2021 r., jak i z pozytywnego wpływu cenowego i wolumenowego tych uruchomionych wcześniej.
- Na rynkach międzynarodowych Grupa utrzymała dynamiczny wzrost przychodów, o 31,3% do 334,8 mln euro. Wynik uwzględnia sprzedaż GVT, firmy przejętej w krajach Beneluksu pod koniec 2021 r., oraz korzystne kursy walut, zwłaszcza w odniesieniu do dolara amerykańskiego i brazylijskiego reala. Po skorygowaniu o te kwoty, wzrost utrzymuje się na stałym poziomie +20,3% w ujęciu like-for-like, z czego ok. dwie trzecie wygenerowały całoroczne wyniki projektów rozpoczętych w 2021 r., a jedna trzecia wynika z pozytywnego efektu cenowego i wolumenowego.
W I kwartale ID Logistics uruchomił cztery nowe magazyny. Jednocześnie Grupa przypomina, że nie prowadzi działalności na Ukrainie, a jej przychody w Rosji stanowią mniej niż 1% przychodów ogółem. Nowe inwestycje w tym kraju zostały wstrzymane.
NOWE KONTRAKTY
W I kwartale ID Logistics otrzymał zaproszenia do wzięcia udziału w wielu przetargach. Przykładowo, w tym czasie Grupa wygrała lub rozpoczęła realizację nowych kontraktów, takich jak:
• We Francji ID Logistics po raz kolejny został uwzględniony w planie optymalizacji Grupy Adeo i uruchomił nowy magazyn o powierzchni 48 tys. mkw. w Loudéac w Bretanii, współdzielony przez Leroy Merlin i Weldom. Projekt ma wspierać rozwój Weldom i Leroy Merlin, jednocześnie promując współpracę między markami.
• W Holandii ID Logistics rozpocznie współpracę z oddziałem Electronic Components japońskiej grupy Omron. W magazynie o powierzchni 13 tys. mkw., położonym na południu kraju, ma być zarządzanych 45 tys. referencji. Obiekt zostanie wyposażony w zmechanizowany system AutoStore Goods to Person, opracowany przy współpracy ze Swisslog.
• W Hiszpanii ID Logistics rozpocznie realizację pierwszego kontraktu podpisanego ze światowym liderem mody na zarządzanie magazynem o powierzchni 15 tys. mkw. w Barcelonie.
PERSPEKTYWY ROZWOJU BIZNESU
W najbliższym czasie priorytetem dla ID Logistics będzie sfinalizowanie integracji firm GVT w krajach Beneluksu i Colisweb we Francji, przejętych pod koniec 2021 r. W Stanach Zjednoczonych integracja z Kane Logistics, której przejęcie zostało sfinalizowane pod koniec marca 2022 r., zostanie zakończona przed latem 2022 r.
Jednocześnie ID Logistics planuje kontynuację rozwoju biznesu i skoncentruje się na zwiększaniu wydajności już rozpoczętych projektów oraz zarządzaniu tymi, które będą uruchamiane w tym roku.

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.