ID Logistics uruchamia centrum dystrybucji Carrefour w Psarach
ID Logistics, operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, przedłuża kontrakt z siecią handlową Carrefour i otwiera nowe centrum dystrybucyjne o powierzchni 48 tys. mkw. w Psarach (woj. śląskie). Z magazynu, działającego w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne i zrównoważony rozwój, zaopatrywane będą supermarkety, hipermarkety, sklepy typu convenience oraz stacje benzynowe w południowej części kraju.
Nowe centrum dystrybucji Carrefour w Psarach zostanie w pełni uruchomione operacyjnie 30 października br. i zastąpi działający od 2008 r. magazyn w Będzinie, również zarządzany przez ID Logistics. Asortyment składowanych tu towarów obejmie artykuły spożywcze (suche, świeże, w temperaturze kontrolowanej), chemię gospodarczą, kosmetyki, środki higieniczne i gospodarstwa domowego. Na początku 2023 r. zostanie rozszerzony o tekstylia. Aby zapewnić ich sprawną obsługę magazyn podzielony został na 5 stref, w tym 3 w temperaturze kontrolowanej (13 tys. mkw.).
Do zadań liczącego ok. 360 pracowników zespołu ID Logistics będzie należało zarządzanie procesami magazynowymi, w tym składowanie towarów, kompletowanie zamówień w obiegu tranzytowym, pickingowym i cross-dockingowym, logistyka opakowań oraz logistyka zwrotów.
OPTYMALNE DOSTOSOWANIE
Budynek nowego centrum dystrybucji w Psarach, zarówno w części magazynowej jak i socjalno-biurowej, spełnia wysokie wymogi w zakresie bezpieczeństwa i ergonomii pracy. W nowej lokalizacji zadbano o podniesienie standardów pracy. Powierzchnia socjalno-biurowa wynosi ok. 1760 mkw., a dla pracowników przygotowano pomieszczenia socjalne z pełnym wyposażeniem oraz specjalną strefę relaksu, znajdującą się na zewnątrz magazynu.
Marek Dzumyk, dyrektor magazynu w Psarach, mówi: „Nasz zespół odpowiadał nie tylko za przeniesienie operacji z magazynu w Będzinie, ale też wdrożenie nowych procesów logistycznych i rozwiązań, które będą je wspierać. Projektując procesy w nowym centrum dystrybucji, musieliśmy uwzględnić zarówno bieżącą obsługę magazynową jak i plany dalszej ekspansji sieci Carrefour w Polsce”.
W magazynie wykorzystywane będą nowoczesne rozwiązania wspierające wydajność i efektywność obsługi magazynowej. Należy do nich, opracowany przez zespół ID Logistics, system monitoringu procesów magazynowych. Obejmuje on rejestrację wideo on-line przygotowania zamówień za pomocą kamer wysokiej rozdzielczości, zainstalowanych na wózkach widłowych. Z kolei w procesie multikompletacji (pracownik magazynu przygotowuje towar do różnych punktów dostaw w czasie jednego przejazdu) ID Logistics wykorzysta system optycznej wizualizacji put-to-light. Prace magazynowe ma wspierać flota ok. 100 nowych, różnego typu i przeznaczenia wózków widłowych. Docelowo flota ta składać się będzie z wózków widłowych w technologii Li-Ion (akumulatory litowo-jonowe). Do potrzeb obsługi magazynowej dostosowany też został system chłodzenia.
RAZEM DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Zgodnie z globalną strategią zrównoważonego rozwoju Grupy ID Logistics, zakładającą m.in. redukcję śladu węglowego z działalności logistycznej o 40 proc. do 2030, w centrum dystrybucji w Psarach wdrożono liczne rozwiązania prośrodowiskowe.
Budynek otrzymał certyfikację BREEAM, co oznacza, że spełnia wysokie wymagania pod względem ekologii, a także optymalizacji kosztów oraz komfortu i ergonomii pracy. W centrum dystrybucji zastosowano nowoczesne systemy izolacji i segregacji odpadów, instalacje fotowoltaiczne a także energooszczędne oświetlenie LED. Uruchomiono także stacje ładowania elektrycznych samochodów i rowerów. Zadbano również o tereny zielone, ich powierzchnia wynosi ponad 37,5 tys. mkw. Dodatkowo, w części budynku, został zainstalowany zielony dach, co znacznie zwiększa powierzchnię biologicznie czynną terenu, na którym się znajduje.
Ciekawym rozwiązaniem, które będzie zastosowane po raz pierwszy w Polsce jest Eco Cut Avery Dennison do druku etykiet magazynowych. Wykorzystanie w drukarkach innowacyjnej technologii umożliwia odcinanie etykiet dokładnie dopasowanych rozmiarem do zadrukowanego pola, bez pustych przestrzeni. W porównaniu do „standardowych” rozwiązań tego typu, Eco Cut daje możliwość wydruku o 50 proc. więcej etykiet z jednej rolki, obniża o 25 proc. wagę wykorzystanych materiałów, dużo niższe jest też zużycie podkładu etykietowego. Wykorzystanie Eco Cut ma przynieść konkretne oszczędności. Będzie to przede wszystkim zmniejszenie zużycia papieru aż o 40 proc., a także energii elektrycznej, odpadów i emisji CO2.
RAZEM OD 14 LAT
W Polsce ID Logistics współpracuje z siecią handlową Carrefour od 2008 r. Obecnie zarządza 3 centrami dystrybucji: w Bydgoszczy (37 tys. mkw., dostawy w północno-zachodniej Polsce), Podkonicach Dużych k/Rawy Mazowieckiej (61 tys. mkw., dostawy w części centralnej i północno-wschodniej) oraz Psarach.
Sylwia Dunn, business development director, podsumowuje: „Z siecią handlową Carrefour jesteśmy razem od początku działalności ID Logistics w Polsce. Dlatego cieszymy się, że współpraca tak dobrze się rozwija i dziękujemy naszemu klientowi za zaufanie. Otwarcie nowego centrum dystrybucji w Psarach jest jej kolejnym etapem. Nasze zespoły nadal będą pracować nad przygotowaniem rozwiązań, które zoptymalizują procesy magazynowe, gwarantując terminowe i sprawne dostawy towarów do sklepów, w odpowiedzi na potrzeby klientów sieci Carrefour i nowe trendy na rynku retail”.

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.